LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  28 / 02 / 2020 „Człowiek, który nie zmierza do jakiegoś celu, nie osiągnie żadnego”- Anatole France
Biblioteka

Biblioteka szkolna czynna jest codziennie: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek - 8.00 - 16.00, piątek - 8.00 - 14.00

Kontakt: tel.: (71) 798 67 40 w.130        e-mail: biblioteka.lo17@wp.eu

Nauczyciele bibliotekarze: mgr Lucyna Grochocka i mgr Jolanta Nogaj

Zapraszamy do korzystania z bogatej oferty zbiorów biblioteki szkolnej:
- lektury i ich opracowania, klasyka, bestsellery literatury polskiej i światowej, książki popularnonaukowe, książki poszerzające wiedzę podręcznikową, komiksy i in. (ok. 17 tys. egz.)
- filmy DVD: historyczne, na lekcje wychowawcze, Filmoteka Polska, Złota Setka Teatru Polskiego, filmy fabularne, popularnonaukowe; audiobooki; płyty muzyczne CD,
- czasopisma.

Katalog naszej biblioteki jest dostępny na portalu edukacyjnym Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych, który pozwala przeszukiwać bazy biblioteczne wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez gminę Wrocław.
 
Ponadto:
- w bibliotece istnieje możliwość skorzystania z komputerów z dostępem do internetu oraz ze skanera i drukarki.
- do dyspozycji uczniów sa gry planszowe, m.in.: Ego, Tajniacy, Taboo, Dobble, Jungle Speed, szachy i in.
- na parterze szkoły znajduje się półka bookcrossingowa, dzięki  której można wymieniać się książkami z innymi czytelnikami.
 
Działania dodatkowe realizowane przez nauczycieli bibliotekarzy:
- prowadzenie Klubu Książki dla młodych ludzi, którzy lubią czytać, mają różne zainteresowania literackie (od komiksów po literaturę ambitną) i chętnie o tym dyskutują. Podczas spotkań proponujemy także zabawy literackie oraz wprowadzamy elementy biblioterapii. Ponadto organizujemy wspólne wyjścia na wybrane wydarzenia literackie, jakie mają miejsce we Wrocławiu,
- opieka nad gazetką szkolną
Cenzurką - niezależną gazetką młodzieży myślącej i twórczej - zobacz link
z informacjami
o gazetce i numerami archiwalnymi,
- w galerii Na cegłach znajdującej się w klimatycznej czytelni promujemy twórczość plastyczną naszych uzdolnionych uczniów,
- organizowanie wieczorów poetyckich,
- konkursy literackie, poetyckie, recytatorskie,
- wystawy,
 
Przydatne linki

Wolne Lektury kliknij>>
Biblioteki wrocławskie
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu kliknij>>
Mediateka kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna kliknij>>
Zakład Narodowy im. Ossolińskich kliknij>>
Biblioteka Uniwersytecka kliknij>>
Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyźszej kliknij>>

Biblioteki cyfrowe
Platforma Academica kliknij>> (publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w naszej szkolnej bibliotece na przeznaczonym do tego celu komputerze)
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona kliknij>>
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa kliknij>>
Europeana - biblioteka europejska kliknij>>
Federacja Bibliotek Cyfrowych kliknij>>
Narodowe Archiwum Cyfrowe kliknij>>

     W maju 2018 r. biblioteka LO nr XVII otrzymała fundusze (15 tys. zł) na zakup książek z Narodowego Programu Razwoju Czytelnictwa. Dzięki nim nasze zbiory znacznie wzbogaciły się o książki poszukiwane przez młodzież i będące aktualnymi hitami księgarskim.

Książki kupione z dotacji NPRCz: Zobacz

Zapraszamy do korzystania z biblioteki, życzymy miłego czytania i wielu pozytywnych wrażeń ze spotkań z literaturą.


1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

autor: J.Nogaj,data: 27-02-2020
1 marca -  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

W bibliotece prezentujemy ciekawe materiały - książki, artykuły z czasopism i filmy - poświęcone sylwetkom tych niezwykłych ludzi, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

        A są to m.in.: rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, gen. August Emil Fieldorf, płk Franciszek Niepokólczycki,  
                        ppłk Łukasz Ciepliński, ppłk Walerian Tumanowicz, mjr Tadeusz Danilewicz, mjr Zygmunt Szendzielarz...
   

Ferie z książką!

autor: J.Nogaj,data: 30-01-2020
Ferie z książką! Czytanie książek jest najtańszym i bardzo przyjemnym sposobem na spędzanie czasu wolnego. Nadchodzące ferie zimowe, które dadzą Wam odrobinę wytchnienia od szkolnego kieratu, są doskonałym czasem na zatopienie się w ciekawej powieści. Zapraszamy więc do wypożyczania nowych, ciekawych książek, które pojawiły się na naszych półkach. Mamy nadzieję, że nie zaniedbując czytania obowiązkowych lektur, znajdziecie chwilę zapomnienia przy dobrym kryminale, wciągającej fantastyce czy ciekawej książce popularnonaukowej lub obyczajowej. 

Przypominamy, że nowości i cały księgozbiór można sprawdzić tutaj:
https://prolib.edu.wroclaw.pl/integro/catalog → Zmień bibliotekę → wybrać: LO nr XVII.

                                                                Zachęcamy!

Klub Książki

autor: J.Nogaj,data: 29-01-2020
Klub Książki Kolejne spotkanie Klubu Książki odbyło się w bardzo szczególnym dniu – 27 stycznia – który obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu bowiem przypada  rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w którym naziści zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów oraz ludzi innych narodowości. Nie mogło więc zabraknąć rozmów na temat Zagłady i literatury, będącej świadectwem okrutnego ludobójstwa, do którego doszło podczas II wojny światowej. Rozmawialiśmy o niezwykłej pisarce - Sewerynie Szmaglewskiej – autorce „Dymów nad Birkenau”, które są wstrząsającą relacją z pobytu autorki w obozie koncentracyjnym oraz o innych publikacjach, dokumentujących tamte straszne wydarzenia.
Następnie każdy opowiedział o swoich aktualnych lekturach i po raz kolejny potwierdziło się, że klubowicze potrafią pięknie mówić o swoich fascynacjach literackich.

27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

autor: J.Nogaj,data: 24-01-2020
27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia w 1945 roku, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. 
Obchody tego dnia mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Mają na celu podtrzymanie pamięci i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w bibliotece prezentujemy książki, albumy i inne materiały o tematyce obozowej.

Galeria "Na cegłach"

autor: J.Nogaj,data: 09-01-2020
Galeria Kolejny już raz zapraszamy do oglądania prac plastycznych naszych zdolnych uczniów w galerii "Na cegłach" w bibliotece szkolnej. Tym razem zobaczycie nowe rysunki Hani Buczek z kl. 1E3 (na zdjęciu obok) oraz prace Kateryny Hetman i Wiktorii Jaros z kl. 1A3.
                                                                                                                          Zapraszamy!

XIII edycja Powiatowego Konkursu Literackiego

autor: J.Nogaj,data: 09-01-2020
XIII edycja Powiatowego Konkursu Literackiego Zapraszamy do udziału w konkursie literackim, którego temat brzmi: „Pod wieżą, na wieży, z wieży…, czyli historie, tajemnice i uroki zabytkowych i nowych wrocławskich drapaczy chmur.”
Każdy  wrocławianin  ma w pamięci przynajmniej jeden pejzaż naszego miasta z wieżą w tle. Niektórzy lubią ten widok, innym wieża przeszkadza, a jeszcze inni rozmyślają nad jej historią, przeznaczeniem lub mieszkańcami. Zadrzyjcie wysoko głowy, spójrzcie, jak na tle nieba błyszczą kopuły, maszty, kogutki, krzyże, wiatrowskazy i… puśćcie wodze fantazji... Pamiętajcie, aby wybrany przez Was obiekt miał swój prawdziwy adres, wiek, architekta i przeznaczenie. Reszta zależy od  Waszej wyobraźni.

Konkurs bierze udział w XII edycji „Magnum Praemium Wratislaviae” („Wielka Nagroda Wrocławia” 2019/2020) i jest przeznaczony dla uczniów szkół średnich. Jego organizatorami są X LO i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.                               
Prosimy o dostarczenie prac do biblioteki szkolnej LO nr XVII do 27 lutego 2020 r.
 
Zdjęcie:http://www.lo10.wroc.pl/pl/xiii-powiatowy-konkurs-literacki-x-lo-i-muzeum-narodowego.html

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 09-01-2020
Klub Książki Przedświąteczne spotkanie Klubu Książki, które odbyło się w poniedziałek 16 grudnia, upłynęło nam w bardzo miłej atmosferze, ponieważ czytaliśmy nastrojowe utwory literackie – wiersze, fragmenty prozy, których motywem przewodnim były święta, wigilia czy szopka betlejemska. Na koniec naszego spotkania wszyscy klubowicze rozwiązywali quiz „Zwyczaje i obrzędy Bożonarodzeniowe w różnych krajach" i w nagrodę otrzymali słodki upominek.
Na kolejne spotkanie zapraszamy już w styczniu!

Książki o stanie wojennym

autor: J.Nogaj,data: 12-12-2019
Książki o stanie wojennym Z okazji 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w czytelni prezentowane są bardzo ciekawe książki oraz albumy z unikatowymi zdjęciami z tego tragicznego okresu w naszej historii.
                                                                                                       Zapraszamy do biblioteki!

Świętujemy Nagrodę Nobla Olgi Tokarczuk!

autor: J.Nogaj,data: 12-12-2019
Świętujemy Nagrodę Nobla Olgi Tokarczuk! 10 grudnia Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla (złoty medal i dyplom) z rąk króla Karola XVI Gustawa. Było to niezwykle wzruszające wydarzenie, zwłaszcza dla miłośników twórczości pisarki.
Na wrocławskim rynku przygotowany został specjalny telebim, na którym transmitowana była relacja live prosto ze sztokholmskiej gali wręczenia Nagród Nobla. Zanim na ekranie pojawiła się bohaterka wieczoru, wyświetlona została jej noblowska mowa z 7 grudnia, a także najciekawsze fragmenty jej przemówień, m.in. ze spotkania w Narodowym Forum Muzyki. 
Wrocławianie mogli również pogratulować Oldze Tokarczuk, wpisując się do księgi gratulacyjnej. W dodatku każdy, kto przyszedł na rynek z książką noblistki, mógł na karcie tytułowej przybić wyjątkowy ekslibris - specjalnie przygotowany na tę okazję (zdj. obok).
Przypominamy, że w bibliotece LO XVII znajdziecie wiele tytułów książek Olgi Tokarczuk (także egzemplarze z autografami noblistki i specja;nym ekslibrisem), które w ostatnim czasie, ze zrozumiałych względów cieszą się wśród czytelników ogromnym zainteresowaniem.
Jest także dostępny cały tekst jej eseju noblowskiego "Czuły narrator".

Booktalking - finał konkursu

autor: J.Nogaj,data: 09-12-2019
Booktalking - finał konkursu Podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek Julia Eilmes z kl. 2F reprezentowała nasza szkołę w międzyszkolnym konkursie dla szkół wrocławskich - Booktalking, czyli czytelnik ma głos. Konkurs polegał na najciekawszym zaprezentowaniu i zareklamowaniu wybranej książki. Julia, która jest wielką miłośniczką czytania, głównie litweratury fantastycznej, i należy do naszego Klubu Książki, pięknie opowiedziała o powieści Szóstka wron Leigh Bardugo.
                                                                                   
                                                                                                      Gratulujemy Julii ciekawego występu!!!

 

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

autor: J.Nogaj,data: 06-12-2019
28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to wydarzenie które jest swoistym podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań i wydarzeń sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury.
28. edycja targów trwa od 5 do 8 grudnia 2019 roku w Hali Stulecia. Jest to wielkie święto literatury, oferujące bogaty program spotkań i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podczas targów zostaną przyznane dwie nagrody edytorskie dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019 (książka dla dzieci).
Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Dom Literatury – instytucja kultury powołana w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 do działań na rzecz promocji literatury i czytelnictwa.

Program targów
                                                                                                                                                 Zapraszamy!!!

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 25-11-2019
Klub Książki
Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.
Monteskiusz

W czwartkowe popołudnie 21 listopada odbyło się kolejne już w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Książki. Bardzo nam miło, że do grona naszych stałych bywalców dołączyło kilka nowych osób. Rozmawialiśmy o naszym pierwszym spotkaniu z książką  - tą czytaną przez nas samych, ale tez czytaną przez najbliższych, czy też panią w szkole bądź przedszkolu. Był to sentymentalny i nostalgiczny powrót do lat wczesnego dzieciństwa. Nasze miłe spotkanie zakończyliśmy przedstawieniem swoich upodobań czytelniczych i znowu okazało się, że czytamy różne rodzaje literatury, począwszy od klasyki, poprzez fantastykę a skończywszy na komiksach.
Na kolejne spotkanie zapraszamy w grudniu!

Międzynarodowy Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży

autor: L.Grochocka,data: 20-11-2019
Międzynarodowy Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży

Szkoła Podstawowa nr 2 im. kmdra Bolesława Romanowskiego w Ustce organizuje Międzynarodowy Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży „Twórcza Polska i Polonia”
Konkurs jest adresowany do uczniów kl. IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w Polsce i za granicą. Na konkurs można przysyłać teksty w języku polskim o dowolnej tematyce:
- prozatorskie o objętości do 8 stron A4
- poetyckie  - 3 utwory jednego autora.
Czcionka zapisu: Times New Roman, 12, interlinia 1,5.
Prace przysłane na konkurs muszą być pracami własnymi autora, nigdzie niepublikowanymi ani nienagradzanymi.
Prace należy dostarczyć do 31 stycznia 2020 r. w jednym egzemplarzu wydruku pod adresem organizatora konkursu, z dopiskiem na kopercie: Konkurs literacki oraz przesłać w wersji elektronicznej pod adresem e-mailowym: konkurs.sp2ustka@gmail.com

Regulamin konkursu>>

V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego

autor: L.Grochocka,data: 16-11-2019
V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Zapraszamy do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursie Poetyckiego „O Złoty Karton III LO” pod hasłem "Ciepło-zimno" organizowanym przez bibliotekę III Liceum Ogólnokształcącego. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich. Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie 3 wiersze. Zostanie również przyznana nagroda specjalna za wiersz nawiązujący do tematyki wrocławskiej.
Wiersze można przesłać na adres e-mail: biblioteka.lo17@wp.eu lub przynieść zapisane na pendrivie do biblioteki szkolnej do 24 stycznia 2020 r., bądź wysłać bezpośrednio do organizatora konkursu. (szczegóły w regulaminie).

Prelekcja „Wrocław i Dolny Śląsk w kadrze filmowym”

autor: J.Nogaj,data: 06-11-2019
Prelekcja „Wrocław i Dolny Śląsk w kadrze filmowym” W poniedziałek 4 listopada klasy humanistyczno-medialne (1F3, 1F4, 2F) miały okazję wysłuchać prelekcji na temat: „Wrocław i Dolny Śląsk w kadrze filmowym”. Prelegentem był przewodnik miejski i najsłynniejszy w Polsce znawca serialu „Stawka większa niż życie” Pan Bogdan Bernacki. Podczas spotkania omówił i zaprezentował zdjęcia plenerów filmów i seriali, m.in.: „Najlepszy", „Zaraza", „Bodo" , „Daas", „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" , „80 milionów" , „Belfer 2”, „Na kłopoty... Bednarski”, „Złote Koło”,  „Stawka większa niż życie", „Anatomia miłości", „Amok".
Opowieść obfitowała w ciekawostki z planów filmowych oraz anegdoty związane z twórcami omawianych produkcji. Bogdana Bernackiego bardzo dobrze się słucha, jest bowiem nietuzinkowym pasjonatem i propagatorem filmowej przeszłości i teraźniejszości Wrocławia i Dolnego Śląska.

Rusza akcja CZYTAJ.PL

autor: J.Nogaj,data: 31-10-2019
Rusza akcja CZYTAJ.PL 1 listopada rusza kolejna edycja akcji Czytaj PL, czyli największej akcji w Polsce promującej czytelnictwo. Charakterystyczny, znany z zeszłorocznych edycji, żółty plakat jest już dostępny w naszej bibliotece szkolnej. Zeskanowanie kodu QR, umieszczonego na plakacie umożliwi darmowe wypożyczenie ebooków oraz audiobooków na cały listopad.
W ramach tegorocznej edycji akcji mamy dostęp do 12 wyjątkowych bestsellerów – sześciu powieści i sześciu książek non-fiction. Znajdziemy tu zarówno literaturę piękną, fantastykę, kryminały jak i przejmujące reportaże oraz tytuły popularnonaukowe. Prawie wszystkie książki są dostępne zarówno w formie ebooka, jak i audiobooka.
Oto tytuły:

„Chrobot” – Tomasz Michniewicz (Wydawnictwo Otwarte)
„Mit motywacji” – Jeff Haden (Wydawnictwo Marginesy)
„Skaza” Robert Małecki (Czwarta Strona)
„Nikt nie idzie” – Jakub Małecki (Wydawnictwo SQN)
„Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz (Wydawnictwo FILIA)
„Patolodzy” – Paulina Łopatniuk (Wydawnictwo Poznańskie)
„Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski (Wydawnictwo Znak)
„Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman (Wydawnictwo Literackie)
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz (Wydawnictwo FILIA)
„Okrutny książę” – Holly Black (Wydawnictwo Jaguar)
 „Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak (Znak Horyzont)
„Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski (Wydawnictwo Znak)
 
W naszej szkole jest także kilku uczniów "ambasadorów czytania", którzy otrzymali koszulki z kodem QR dającym dostęp do wymienionych wyżej bestsellerów i dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów.
 
Zapraszamy!

Memento mori...

autor: J.Nogaj,data: 31-10-2019
Memento mori... Listopadowy czas skłania nas do refleksji nad sensem życia, jego kruchością, ulotnością i przemijaniem, a także do zastanowienia nad tym, co wiemy o życiu pozagrobowym. Nie ma na świecie religii, której wyznawcy nie wierzyliby w życie po śmierci człowieka i w możliwość obcowania żywych i umarłych. Już nasi prasłowiańscy przodkowie wierzyli w życie pozagrobowe i tajemniczy świat zmarłych, rządzący się własnymi prawami. Wierzyli przede wszystkim w nadludzką wiedzę i moc zmarłych, a także w to, że mogą oni wpływać na losy żyjących ludzi. Wierzyli wreszcie, że w pewnych porach roku duchy zmarłych mają opuszczać zaświaty i niewidzialne przebywać wśród żywych albo przychodzić do nich w czasie snu.
W dzisiejszym świętowaniu i przeżywaniu Dnia Zmarłych podobni jesteśmy do pradziadów i dziadów, choć dzień ten obchodzimy już inaczej niż oni. Pamiętamy o naszych zmarłych i wierzymy, że oni wiedzą o tym i w tym innym, niedostępnym dla nas wymiarze, ich odczucia są podobne do naszych.
      W bibliotece szkolnej prezentujemy obrazy i książki dotyczące śmierci, przemijania, życia po życiu,
tajemnic życia pozagrobowego i reinkarnacji.

                                                                                    Zapraszamy do wypożyczania tych pozycji w tym szczególnym czasie.

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 31-10-2019
Galeria W galerii "Na cegłach" pojawiły się nowe prace plastyczne uczniów naszej szkoły. Tym razem swoim talentem chwalą się pierwszoklasiści: Hania Buczek z kl. 1E3, Adam Zwoliński z kl. 1A3 i Kamil Filipiak z kl. 1D4.
Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do dzielenia się swoją twórczością i przynoszenia do biblioteki rysunków.

Wieczór poetycki "W drodze.."

autor: L.Grochocka,data: 31-10-2019
Wieczór poetycki
Droga to życie
Jack Kerouac

„W drodze…” to temat przewodni naszego, bardzo udanego wieczoru poetyckiego, który odbył się w czwartek 24 października. Choć o poezji niewiele się mówi, to jednak wiele osób chce jej słuchać i się nią dzielić. Potwierdziło się to na naszym wieczorze. Przyszła duża grupa osób chcących czytać swoje teksty, ale też ich posłuchać. W gronie recytujących było wielu uczniów z klas pierwszych, co szczególnie cieszy. Posłuchać mogliśmy nostalgicznych, bardzo przejmujących i pełnych emocji utworów.
Ten miły wieczór został ubarwiony śpiewem naszych szkolnych artystów. Całość z humorem poprowadził Kacper Konieczny.
Wieczór był połączony z wystawą pięknych fotografii wykonanych przez Kaję Kubicz, uczennicę naszej szkoły. Sama autorka opowiedziała o wystawie „Srebro dla zuchwałych”, o procesie powstawania zdjęć i o swoim mistrzu.
Wystawę nadal można oglądać w czytelni biblioteki. Zapraszamy!

Wyrecytowany sukces naszych uczennic!

autor: J.Nogaj,data: 29-10-2019
Wyrecytowany sukces naszych uczennic! 25 października w LO nr XII odbył się V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI poezji  „Pokolenia Kolumbów”. Miło nam poinformować, że Zosia Popadeńczuk z kl. 1E4 zajęła II miejsce za niezwykłą prezentację wiersza Modlitwa o koniec wojny W. Bojarskiego,  a Zosia Kalisz z kl. 2E III miejsce za  wzruszającą recytację utworu T. Borowskiego Wiesz, myślę coraz częściej… Siedemnastkę pięknie reprezentowała także Martyna Kalisz z kl. 1E4 z wierszem Umarli poeci T. Borowskiego.

Przewodniczącą jury konkursu była pani dr Monika Braun – aktorka, nauczycielka aktorstwa, reżyserii i metod pracy głosem.                                       
                                                                                 Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczennicom!!!

Miliony publikacji dostępne w bibliotece szkolnej LO nr XVII!

autor: J.Nogaj,data: 24-10-2019
Miliony publikacji dostępne w bibliotece szkolnej LO nr XVII!     Miło nam poinformować, że od dnia 24 października 2019 r. Czytelnicy biblioteki LO nr XVII uzyskali dostęp do platformy Academica, na której jest obecnie ponad 3 miliony publikacji – w tym najnowsze podręczniki, monografie, czasopisma specjalistyczne, a także lektury na olimpiady przedmiotowe.
Przeglądać katalog i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, można z dowolnego komputera z dostępem do internetu na stronie academica.edu.pl. Natomiast publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w naszej szkolnej bibliotece na przeznaczonym do tego celu komputerze.
Jeśli Czytelnicy nie znajdą w Academice poszukiwanej publikacji, to warto zgłosić ten brak bibliotekarzowi. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową każda współczesna publikacja książkowa (od XIX wieku) może zostać w ciągu kilku dni zeskanowana i udostępniona.
Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki.
                                                                                                               Zapraszamy serdecznie!

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2019

autor: J.Nogaj,data: 24-10-2019
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2019     Angelus to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. W tym roku po raz pierwszy otrzymał go pisarz pochodzący z Bułgarii - Georgi Gospodinow za powieść "Fizyka smutku" (Wydawnictwo Literackie).
    Oprócz laureata, w finale znaleźli się: Czeszka Bianca Bellova ("Jezioro"), Rosjanin Siergiej Lebiediew, ("Granica zapomnienia"), Austriak Christoph Ransmayr ("Cesarski zegarmistrz"), Sasha Marianna Salzmann ("Poza siebie"), ukraiński pisarz Jurij Wynnyczuk ("Tango śmierci") oraz Rosjanka Polina Żerebcowa ("Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004").
    Gala finałowa odbyła się w sobotni wieczór 19 października w Capitolu. Oczywiście nie mogło zabraknąć na niej osób szczególnie zainteresowanych literaturą, czyli członków szkolnego KLubu Książki. Dziękujemy Wrocławskiemu Domowi Literatury za zaproszenia na galę, było nam niezmiernie miło uczestniczyć w tym kulturalnym wydarzeniu,  

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski - eliminacje szkolne

autor: L.Grochocka,data: 23-10-2019
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski - eliminacje szkolne W środę 16 października na czwartej lekcji odbyły się szkolne eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego poeci „Pokolenia Kolumbów” ogłoszonego przez LO nr XII. Dziewięciu uczestników przystąpiło do rywalizacji, z których trzy uczennice zostały wytypowane do reprezentowania naszej szkoły w potyczkach międzyszkolnych. Są to: Zosia Kalisz z kl. 2E, Martyna Kalisz i Zosia Popadeńczuk z kl. 1E4.

Serdecznie gratulujemy i życzymy zwycięstwa!

Rekrutacja ambasadorów do projektu „Upoluj swoją książkę"

autor: J.Nogaj,data: 17-10-2019
Rekrutacja ambasadorów do projektu „Upoluj swoją książkę    Już w listopadzie odbędzie się trzecia edycja projektu „Upoluj swoją książkę” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo Czytaj PL. Dzięki akcji uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Nasza szkoła już została zakwalifikowana do udziału w akcji.

W ramach projektu do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, czytelnicy na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek.

Podobnie jak w ubiegłych latach, bardzo ważnym elementem projektu jest zaangażowanie uczniów do promocji czytelnictwa wśród swoich rówieśników. W tym roku organizatorzy zrekrutują aż 1500 uczniów szkół średnich, którzy otrzymają darmową koszulkę z kodem dającym w listopadzie dostęp do 12 bestsellerów i dzięki temu staną się „mobilną wypożyczalnią książek” dla swoich koleżanek i kolegów.  Koszulkę do tegorocznej edycji „Upoluj swoją książkę” zaprojektował sam Jan Kallwejt!

Do akcji uczniowie mogą zgłaszać się za pomocą formularza na stronie http://ambasador.czytajpl.pl

Pomysłodawcą projektu „Upoluj swoją książkę” jest Instytut Książki.Honorowy Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zapraszamy! Włączcie się do akcji!

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

autor: J.Nogaj,data: 11-10-2019
Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!     To historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. Olga Tokarczuk została nagrodzona za rok 2018. W uzasadnieniu Szwedzkiej Akademii Noblowskiej czytamy, że jest to nagroda za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia.
Olga Tokarczuk jest laureatką "The Man Booker International Prize 2018" za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" w 2008 r. i "Księgi Jakubowe" w 2015 r. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Pisarka urodziła się na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka we Wrocławiu.
Wraz z nią laureatem – za rok 2019 – został Austriak Peter Handke. 

Dziś możemy zaktualizować listę polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla:
1905 r. Henryk Sienkiewicz,
1924 r. Władysław Reymont,
1980 r. Czesław Miłosz,
1996 r. Wisława Szymborska,
2018 r. Olga Tokarczuk.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie znajdziecie powieści nowych Noblistów, a kilka książek Olgi Tokarczuk - ze specjalną dedykacją dla czytelników biblioteki LO nr XVII.

Urodziny Agnieszki Osieckiej

autor: J.Nogaj,data: 09-10-2019
Urodziny Agnieszki Osieckiej 9 pażdziernika przypada 83. rocznica urodzin patronki LO nr XVII - Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 - 7.03.1997). Była ona wspaniałą poetką, prozaikiem, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką, przede wszystkim jednak autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek.

W bibliotece prezentujemy książki autorstwa Agnieszki Osieckiej - wiersze, opowiadania, dzienniki, listy, śpiewniki oraz albumy i wspomnienia przyjaciół o tej fascynującej poetce.
                                                                                                          Zapraszamy do wypożyczania!

Mariusz Szczygieł laureatem nagrody literackiej Nike 2019

autor: J.Nogaj,data: 07-10-2019
Mariusz Szczygieł laureatem nagrody literackiej Nike 2019    Tegoroczną nagrodę literacką Nike (jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych w Polsce) otrzymała książka "Nie ma" autorstwa Mariusza Szczygła. Jest to  zbiór reportaży złożonych z z wielu historii i głosów ludzi, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. Autor stworzył opowieść o współczesnym człowieku, prawdach najważniejszych, pustce, przemijaniu, tęsknocie, bólu i nadziei.
Mariusz Szczygieł został też laureatem Nike Czytelników.

     W finałowej siódemce Nike znalazły się także książki: Małgorzaty Rejmer "Błoto słodsze niż miód", Aleksandra Kaczorowskiego "Ota Pavel. Pod powierzchnią", Marcina Kołodziejczyka "Prymityw. Epopeja narodowa", Zyty Rudzkiej "Krótka wymiana ognia", Juliusza Strachoty "Turysta polski w ZSRR" i Szczepana Twardocha "Królestwo".

    Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Literacko-fotograficzna zabawa SLEEVEFACE

autor: J.Nogaj,data: 02-10-2019
Literacko-fotograficzna zabawa SLEEVEFACE Zapraszamy pierwszoklasistów do udziału w literacko-fotograficznej zabawie SLEEVEFACE, która ma na celu promocję książek i zachęcenie do ich czytania. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię, wymyślić interesujące połączenie okładki książki z własną inwencją twórczą i zrobić oryginalne zdjęcie. Dzięki temu książka otrzyma charakter i zostanie „ożywiona”.

Najlepsze i najbardziej kreatywne prace zostaną nagrodzone, a ze wszystkich sleeveface’ów zostanie zorganizowana wystawa. Zdjęcia z ubiegłorocznej edycji konkursu można zobaczyć w gablocie na I piętrze naprzeciwko biblioteki (oraz zdjęcie obok).

Gotowe zdjęcia - w formie elektronicznej - należy przysłać do biblioteki szkolnej do 28 października 2019 r.
na adres: biblioteka.lo17@wp.eu


Zapraszamy!

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 25-09-2019
Klub Książki W poniedziałkowe popołudnie 23 września w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Klubu Książki. Do grona miłośników literatury dołączyły osoby z klas pierwszych, co nas bardzo ucieszyło. Jak zawsze rozmawialiśmy o książkach. Tym razem o tych, które przeczytaliśmy podczas wakacji, które nas zachwyciły czy wręcz przeciwnie, rozczarowały. Okazuje się, ze różnimy się w swoich czytelniczych upodobaniach, ponieważ niektórzy z nas sięgają po klasyków literatury, inni po poezję, wielu po fantastykę, a są i tacy, którzy lubują się w komiksach.

Ponadto omówiliśmy plan naszych spotkań na najbliższe pół roku. W październiku chcemy zorganizować wieczór poetycki dla całej społeczności szkolnej, na który już zapraszamy. Wszystkie szczegóły ogłosimy niebawem.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

autor: J.Nogaj,data: 24-09-2019
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski     Zapraszamy do udziału w 5. edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół średnich, którego bohaterami w tym roku są  poeci „Pokolenia Kolumbów”. Konkurs polega na recytacji wybranego wiersza K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego,  W. Bojarskiego, A. Trzebińskiego,  A. Stroińskiego i T. Borowskiego lub wykonaniu wokalnym  jednego z  wierszy tych poetów. Każda szkoła może wytypować maksymalnie trzech uczestników.
Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu. W każdej poprzedniej edycji uczniowie naszej szkoły odnosili sukcesy.

Konkurs odbędzie się w piątek 25 X 2019 r. w klubie szkolnym LO nr XII im. B. Chrobrego we Wrocławiu o godzinie 9.00.

Zainteresowanych uczniów prosimy o  zgłoszenie się do biblioteki szkolnej, gdzie uzyskacie szczegółowe informacje o konkursie, a także pomoc w wyborze wiersza do recytacji.

                                                               Zgłoszenia przyjmujemy w bibliotece do 15 października. 
                                              
                                                        

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 20-09-2019
Galeria Drodzy Uczniowie!
Witajcie po wakacyjnej przerwie! Zapraszamy Was do naszej klimatycznej czytelni, gdzie w galerii "Na cegłach" możecie podziwiać nowe prace plastyczne naszych szkolnych artystów: Veroniki Reshetnikovej z kl. 3C, Oliwii Wróbel z kl. 2A i Zuzanny Biziel z kl. 2C.

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Poradniki psychologiczne

autor: J.Nogaj,data: 11-09-2019
Poradniki psychologiczne     To, że czytanie rozwija i jest bardzo pożyteczne dla naszego umysłu chyba każdy wie. Są jednak takie książki, które dają coś więcej poza rozwijaniem wyobraźni czy wzbogaceniem słownictwa.
Są to książki psychologiczne i poradniki, które mogą inspirować do działania
lub stać się bodźcem do przeprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu.

    Dlaczego warto je czytać? Ponieważ pomagają żyć w dzisiejszym, zabieganym świecie, w którym zatracamy samych siebie. Wyścig szczurów, walka o pieniądze i pracę, ogromne tempo życia oraz konieczność ciągłego uczenia się powodują, że człowiek nie odnajduje się w swoim życiu. Warto więc zatrzymać się i przyjść do biblioteki po dobrą książkę psychologiczną.
                                                                                                   
                                                                                                                                      Zapraszamy!!!

Narodowe Czytanie 2019

autor: J.Nogaj,data: 04-09-2019
Narodowe Czytanie 2019 Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie.

   Osiem lektur na 8. Narodowe Czytanie 2019:

1.    Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2.    Dym – Maria Konopnicka
3.    Katarynka – Bolesław Prus
4.    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5.    Orka – Władysław Stanisław Reymont
6.    Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7.    Sachem – Henryk Sienkiewicz
8.    Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda

Akcja Narodowe Czytanie zainaugurowana została przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Pierwszą wspólną lekturą był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

"Narodowe czytanie po wrocławsku",  odbędzie się w sobotę 7 września 2019 roku m. in. na
pl. Wolności, w Pasażu Grunwaldzkim
oraz w Ossolineum.

 
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania - pokażmy, że Wrocław to „rozczytane” miasto.

Sukces Oli Rostkowskiej w Powiatowym Konkursie Literackim!

autor: L.Grochocka,data: 10-06-2019
Sukces Oli Rostkowskiej w Powiatowym Konkursie Literackim! Miło nam poinformować, że Aleksandra Rostkowska z klasy 2F zdobyła 2. miejsce na XII Powiatowym Konkursie Literackim w kategorii poezja, którego temat przewodni brzmiał  "Jadę tramwajem przez Wrocław... i czekam co się wydarzy." Na gali finałowej w środę 5 czerwca 2019 r. w Muzeum Narodowym, które wraz z LO nr X jest współorganizatorem konkursu, nasza uczennica otrzymała cenne nagrody książkowe i dyplom.
Nagrodzony wiersz ukaże się w czerwcowym numerze Cenzurki wraz z opowiadaniem Ani Grzegorowskiej z kl. 1D, która również spróbowała swoich sił w konkursie. 

Klub Książki

autor: J.Nogaj,data: 06-06-2019
Klub Książki

    W poniedziałek 3 czerwca  o 14.30 miało miejsce ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Książki w bibliotece. Jako że dzień był upalny, rozpoczęliśmy pobudzającym umysł testem na ćwiczenie pamięci.
    Następnie poznaliśmy niezwykłą historię muzy paryskiej bohemy z początku XX wieku, tzw. Nieznajomej z Sekwany. Była to młoda kobieta, której ciało wyłowiono z Sekwany pod koniec  1899 r. Uroda denatki, zwłaszcza jej uśmiech, wyrażający spokój i zadowolenie oraz legenda jej życia i śmierci, jaką zaczęto tworzyć na salonach, tak urzekła artystów, że gipsowy odlew jej pięknej, enigmatycznej twarzy był kopiowany i sprzedawany w sklepikach z pamiątkami w całym Paryżu. Pośmiertne maski denatki były dekoracją w ekskluzywnych salonach i domach, inspirowała także pisarzy i poetów. Pojawiła się w wierszach, powieściach, a nawet w sztukach teatralnych. Pisali o niej m.in.: Rainer Maria Rilke, Vladimir Nabokov, Albert Camus, Louis Aragon, Chuck Palahniuk, czy Stanisław Grochowiak, którego wiersz pt. Nieznajoma z Sekwany przeczytała klubowiczka Natalia. Na skutek dziwnego zbiegu okoliczności zmarła dziewczyna weszła także do historii medycyny... ratując innych. W  1963 r. wprowadzono  na rynek manekina z ruchomą, sprężystą klatką piersiową do nauki sztucznego oddychania i obdarzono go piękną twarzą właśnie Nieznajomej z Sekwany, przez co teraz jest nazywana najczęściej całowaną kobietą na świecie.
    Po wysłuchaniu tej makabryczno-romantycznej historii porozmawialiśmy o naszych planach wakacyjnych, tych wyjazdowych i oczywiście książkowych.

A oto wspomniany wiersz Stanisława Grochowiaka:

NIEZNAJOMA Z SEKWANY

Tak nazwano zwłoki niezwykle pięknej samobójczyni-topielicy
 znalezionej w zielonym wnętrzu paryskiej Sekwany

Ten uśmiech łagodny komu oddajesz?
Kto Ciebie chciał wrócić? Który nieznany?
Wciąż jeszcze przebaczać, kochać się zdajesz —
Marząca o śmierci Resztko z Sekwany...

Przyniosą Ci kwiaty: fiołki i chabry
Tak pięknie ciążące do Twojej bieli,
Zapalą lampiony i kandelabry
I będą całować płatki grążeli.

Ten uśmiech łagodny łzami okłamią,
Wzdychając, że miłość... trudna... za młodu...
Nie zgadną przenigdy, że stałaś z krtanią
Stłumioną rozpaczą i skurczem głodu.

Że wlokłaś swe ciało poprzez bulwary,
Opięta oślizłą ostatnią kiecką —
I nikt Ciebie nie chciał. Z tamtej ofiary
Pojęłaś jedynie, żeś jeszcze dziecko.

4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

autor: J.Nogaj,data: 31-05-2019
4 czerwca - Dzień Wolności i Praw Obywatelskich 30 lat temu nasza rzeczywistość diametralnie się zmieniła. 1989 był rokiem przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego upadku ustroju komunistycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Po wyborach 4. czerwca w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa, która w krótkim czasie zupełnie odmieniła jej oblicze. Staliśmy się obywatelami wolnego kraju.

W bibliotece prezentujemy książki dotyczące życia w PRL-u oraz wydarzeń, które  doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. 

                                      Serdecznie zapraszamy!

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

autor: J.Nogaj,data: 27-05-2019
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w., eseista, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu, żołnierz Armii Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, a po II wojnie światowej krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej, emigrant polityczny pozostający na wygnaniu, „wielki nieobecny” w kraju do 1989. 

 Dla doniosłego uczczenia jubileuszu setnej rocznicy urodzin pisarza (które obchodziliśmy 20 maja) decyzją Sejmu RP został ustanowiony Patronem roku 2019.

Jego najbardziej znana książka opowiadająca o życiu w obozie, Inny świat, była jedną z pierwszych prac w literaturze światowej podejmujących ten temat. W dorobku pisarza odnaleźć można krytykę literacką, prozę, esej, a także oryginalne formy mieszane.

                                        W bibliotece prezentujemy wystawę poświeconą temu wybitnemu twórcy. Zapraszamy!

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

autor: J.Nogaj,data: 22-05-2019
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius W sobotni wieczór 18 maja na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek odbyła się gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Ewa Lipska. Książką roku okazał się tomik „Cele” Adama Kaczanowskiego, ale największą sensację wywołał laureat nagrody za debiut – Maciej Bobula, który poprosił na scenę współnominowanych w kategorii i ogłosił, że podzieli się z nimi nagrodą. Na gest solidarności trzech poetów odpowiedział podobnym gestem prezydent Jacek Sutryk powiększając ich nagrodę o równowartość mediany zarobków w Polsce, czyli o 2500 złotych.

Rozdanie nagród zostało poprzedzone wspaniałym przedstawieniem nominowanych wierszy, które z ekranu czytali m.in. Arkadiusz Jakubik, Jerzy Trela i Robert Więckiewicz, zaś na żywo Kinga Preis i Krzesisława Dubiel-Hrydzewicz. Scenografię tworzyły instalacje video, a do żywej scenografii zaangażowano z kolei studentów AST, którzy zmieniali na scenie kolejne maski. Było minimalistycznie i poruszająco, a uwagę skupiono, słusznie, na tekstach poetyckich

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku  ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Nagroda za całokształt twórczości to 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa.

Dziękujemy Wrocławskiemu Domowi Literatury – organizatorowi Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius - za zaproszenia na galę, które otrzymał nasz szkolny Klub Książki.

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 13-05-2019
Galeria

Kolejny już raz zapraszamy do oglądania naszej  szkolnej galerii "Na cegłach" w bibliotece, ponieważ pojawiły się na niej nowe prace znanych nam już szkolnych artystów: Natalii Matysiok z kl. 2A, Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C, Oliwii Wróbel z kl. 1A oraz Pawła Sołtysa z kl. 1F. Tym razem do ich grona dołączył tegoroczny maturzysta Michał Hetnar z kl. 3C.

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Wyśpiewany sukces Dominiki Borkowskiej!

autor: J.Nogaj,data: 29-03-2019
Wyśpiewany sukces Dominiki Borkowskiej!

Z radością informujemy, że Dominika Borkowska z kl. 2E zajęła 2. miejsce w  IX Międzyszkolnym konkursie recytatorskim poezji mówionej i śpiewanej Czesława Miłosza dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poezja śpiewana. Dominika pięknie wykonała utwór A jednak, przy akompaniamencie gitary Michała Wolańskiego. Nasza szkołę reprezentowała także w kategorii - poezja mówiona – Oliwia Ratyńska z kl. 2E z wierszem Biedny chrześcijanin patrzy na getto.

Konkurs miał miejsce 28 marca 2019 r. w sali teatralnej Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu, w jury zasiadali m.in. aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W zmaganiach wzięło udział 26. uczniów wrocławskich szkół.

Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca

autor: J.Nogaj,data: 27-03-2019
Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca

Jest to święto uchwalone w 1961 roku podczas Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Wiadomo, że jego ustanowienie zaproponował prezydent Fińskiego Instytutu ITI (International Theatre Institute), Arvi Kivimaa. Na dzień obchodów wybrano rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego momentu Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych środków ITI na świecie, a jego celem jest promocja międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, zwiększenie współpracy ludzi teatru, uświadamianie opinii wagi sztuki oraz artystycznej kreacji w życiu codziennym.

W zbiorach naszej biblioteki mamy mnóstwo książek i albumów dotyczących teatru i jego historii oraz aktorstwa, a także konkretne pozycje związane ze słynnymi wrocławskimi teatrami  - pantomimy Henryka Tomaszewskiego czy Teatru Laboratorum Jerzego Grotowskiego. Na płytach DVD mamy także wiele tytułów spektakli teatralnych.

                                                                                                                   Zapraszamy!

Wieczór poetycki "Mój głos wewnętrzny"

autor: L.Grochocka,data: 27-03-2019
Wieczór poetycki

Poezja jest światem przeżyć i refleksji.
Ks. Jan Twardowski

W poniedziałek 25 marca 2019 r. o godz. 19.00 Klub Książki zorganizował w bibliotece szkolnej wieczór poetycki pod hasłem Mój głos wewnętrzny.... Aura nam nie sprzyjała, ponieważ za oknem wiało i padał deszcz, jednak miłośnicy poezji mimo wszystko nie zniechęcili się i przybyli na to niezwykle miłe spotkanie. Naszym gośćmi byli: pani dyrektor Małgorzata Iwankiewicz, przyjaciel szkoły - pan Waldemar Płusa  i pani Margerita Niwelt. Przy blasku świec Kacper Konieczny wprowadził nas w świat poezji, wyjaśniając czym ona jest. Potem Dominika Borkowska wykonała wiersz Czesława Miłosza A jednak przy akompaniamencie gitary Michała Wolańskiego. Następnie z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy przepięknych, nacechowanych emocjami, osobistych wierszy naszych szkolnych twórców: Ady Radzikowskiej, Uli Żmudy, Oli Urbańskiej, Lilii Hadj Said, Kacpra Koniecznego, Sylwii Czuchnickiej, Ani Grzegorowskiej i Stasia Woźniaka, naszego absolwenta. Ponadto wiersz kolegi z innej szkoły - Mateusza Karpio Śmierć Paganiniego odczytała Natalia Matysiok. Moc poezji leży nie tylko w słowach, w treści wiersza, ale w dużej mierze w emocjach, które odczuwaliśmy słuchając wykonań naszych młodych artystów. Wszyscy poeci nagradzani byli brawami, a ten niezwykły wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci. Była to wspaniała uczta dla ducha, która została dopełniona piękną recytacją wiersza Zbigniewa Herberta „Potęga smaku” wykonaną przez Kacpra. Wszyscy mieliśmy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i przekonanie, że doświadczyliśmy czegoś niezwykłego i wzniosłego.

Po części oficjalnej znalazło się też coś dla ciała i przy słodkim poczęstunku w przyjemnej atmosferze odbywały się kuluarowe rozmowy.

Galeria>>

Światowy Dzień Poezji

autor: J.Nogaj,data: 20-03-2019
Światowy Dzień Poezji

    Czytanie poezji nie jest łatwą przyjemnością. Jest tak samo trudne i twórcze jak pisanie. Jest działaniem na przekór światu, który wymusza na nas szybkie tempo życia i reagowania i wychowuje nas na konsumentów, nie na twórców czy uważnych obserwatorów – czegokolwiek. Czytanie poezji jest przyjemnością, której trzeba się nauczyć – ale nie jest to niemożliwe. Jednak „przeciętny Polak” podobno nie czyta wierszy ani w ogóle niczego. To słowa Julii Fiedorczuk - współczesnej polskiej poetki.

    Jednak wbrew otaczającej nas rzeczywistości, w Światowy Dzień Poezji, zachęcamy Was abyście dali szansę wierszom, a nuż się Wam spodobają? Czytając tekst poetycki nie trzeba zawsze zastanawiać się, co autor miał na myśli. Najlepszym miernikiem jakości poezji jest po prostu to, czy odbiorca ma "ciarki na plecach". A tego, co poeta chciał przekazać, pisząc wiersz, tak naprawdę najczęściej nie wiemy. Ważniejsze dla poezji jest to, co do wiersza od siebie dodaje jego czytelnik, bo poezję czyta się przez pryzmat jego wrażliwości.
                                                                          Zapraszamy do naszej bibliotecznej półki z poezją!

Wyróżnienia dla naszych uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

autor: J.Nogaj,data: 19-03-2019
Wyróżnienia dla naszych uczennic w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim

Z radością informujemy, że Urszula Żmuda z kl. 3F oraz Anna Grzegorowska z kl. ID zostały wyróżnione w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O złoty karton III LO”. Gratulujemy serdecznie!

Finał konkursu odbył się 15 marca w LO nr III. Jego tegoroczne hasło brzmiało: Klatka na oścież. Do poetyckich zmagań zgłosiło się 48. młodych twórców z całej Polski, w tym 4. z naszej szkoły. Poza Ulą i Anią swoje wiersze zaprezentowały: Magdalena Drozdowska z kl. 3A i Weronika Miłkowska z kl. 3F. Zwyciężczynią konkursu została uczennica LO nr XIII.

Spotkanie rozpoczęło się od występu Grupy Poetyckiej Hurtownia, następnie zgromadzonych przywitali: organizatorka konkursu – poetka/bibliotekarka Justyna Paluch oraz dyrektor LO nr III Michał Głowacki. Następnie miało miejsce rozdanie nagród, podczas którego laureaci czytali swoje wiersze, po czym wysłuchaliśmy koncertu laureata konkursu z 2014 r.  –  Michała Żłobickiego. Na koniec młodzi autorzy zostali zaproszeni na warsztaty poetyckie z wrocławskimi poetami – jurorami konkursu: Elżbietą Kołodziejczyk, Jackiem Bierutem i Justyną Paluch.

Zdjęcia

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

autor: J.Nogaj,data: 28-02-2019
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy święto żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.

Ci niezłomni bohaterowie byli ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuraś „Ogień”, rtm. Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, kpt. Antoni Żubryd „Zuch” i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty” zginął w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 r.!

W bibliotece prezentujemy ciekawe materiały poświęcone sylwetkom tych niezwykłych ludzi, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 28-02-2019
Klub Książki

W poniedziałkowe popołudnie 25 lutego w kameralnym gronie spotkali się członkowie Klubu Książki. Tematem spotkania były książki, a dokładnie ich fragmenty, po których przeczytaniu każdy zachciałby po nie sięgnąć. Jeden z uczestników zaprezentował fragment kultowej już powieści Georga Orwella „Rok 1984”, natomiast uczeń klasy pierwszej zachęcał do czytania komiksów, które znajdziecie na bibliotecznych półkach. Potem rozmawialiśmy o nagrodach filmowych - Oscary 2019, a także o adaptacjach filmowych różnych utworów literackich. Jak zawsze był to miło, a zarazem pożytecznie spędzony czas.

Inspirujące kobiety: biografie i autobiografie, które warto przeczytać...

autor: J.Nogaj,data: 22-02-2019
Inspirujące kobiety: biografie i autobiografie, które warto przeczytać...

Najbardziej inspirujące, pouczające i podnoszące na duchu są cudze historie. To dlatego czytamy i oglądamy tak chętnie biografie, wywiady i informacje o ciekawych ludziach. Życiorysy kobiet mogą nas wiele nauczyć, zainspirować i przestrzec przed błędami. Historie wielu kobiet wskazują nam nowe możliwości rozwoju i sposoby na poradzenie sobie z naszymi problemami.

Kiedy nie wiesz, co zrobić w życiu i kiedy masz dylemat, jaką wybrać drogę – przeczytaj wtedy historię opartą na faktach. Taka lektura zawsze będzie ciekawa!
                                                                                                Zapraszamy do biblioteki!

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 21-02-2019
Galeria

W naszej szkolnej galerii "Na cegłach" już po raz kolejny w tym roku szkolnym zmieniły się prace plastyczne. Możemy zobaczyć nowe rysunki Natalii Matysiok z kl. 2A i Zuzanny Biziel z kl. 1C, a do grona szkolnych artystów dołączył Paweł Sołtys z kl. 1F.
Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

 

Walentynkowa randka w ciemno z... książką

autor: J.Nogaj,data: 14-02-2019
Walentynkowa randka w ciemno z... książką W Walentynki nasi czytelnicy mieli okazję wybrać się na  Randkę w ciemno z... książką. Zabawa czytelnicza polegała na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy, co jest przedmiotem jej treści, bez rekomendacji, bez czytania recenzji. Książka - niespodzianka była pięknie opakowana, aby nie sugerować się okładką, autorem czy tytułem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, którzy chętnie wypożyczali tajemnicze książki.

Finał Walentynkowego konkursu literackiego

autor: J.Nogaj,data: 14-02-2019
Finał Walentynkowego konkursu literackiego

Od 11 do 13 lutego w bibliotece trwała szósta edycja "Walentynkowego konkursu literackiego". W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć sie z 12. pytaniami dotyczącymi znanych historii miłosnych. W zabawie wzięło udział ok. 40. uczniów, z czego 22. oddało wypełnione kartki, jednak tylko 10. z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania konkursowe.

14 lutego w bibliotece na długiej przerwie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. Pani wicedyrektor Beata Multan wręczała zwycięzcom nagrody, natomiast wszyscy mogli poczęstować się walentynkowymi słodkościami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy  za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII