LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  23 / 02 / 2019 "Chociaż wiedza stwarza problemy, to ignorancja ich nie rozwiąże”- Isaac Asimov
Biblioteka

Biblioteka szkolna czynna jest codziennie w godzinach:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek - 8.00 - 16.00
piątek - 8.00 - 14.00

Kontakt:
tel.: (71) 798 67 40 w.130
e-mail: biblioteka.lo17@wp.eu

 Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Lucyna Grochocka i mgr Jolanta Nogaj

 Katalog naszej biblioteki jest dostępny na portalu edukacyjnym
Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych, który pozwala przeszukiwać bazy biblioteczne
wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez gminę Wrocław.
 
 
Przydatne linki

Wolne Lektury kliknij>>

Biblioteki wrocławskie

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu kliknij>>
Mediateka kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna kliknij>>
Zakład Narodowy im. Ossolińskich kliknij>>
Biblioteka Uniwersytecka kliknij>>
Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyźszej kliknij>>

Biblioteki cyfrowe

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona kliknij>>
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa kliknij>>
Europeana - biblioteka europejska kliknij>>
Federacja Bibliotek Cyfrowych kliknij>>
Narodowe Archiwum Cyfrowe kliknij>>
 

     W maju 2018 r. biblioteka LO nr XVII otrzymała fundusze na zakup książek z Narodowego Programu Razwoju Czytelnictwa. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Tworząc listę zakupów przede wszystkim kierowałyśmy się potrzebami naszych uczniów.  Swoje propozycje Siedemnastkowicze wysyłali do nas za pośrednictwem Librusa lub wpisując w bibliotece na wystawioną listę. Nieoceniona była też pomoc członków Klubu Książki i wiernych czytelników szkolnej biblioteki, którzy dzieląc się wrażeniami i przemyśleniami na temat przeczytanych lektur i nowości wydawniczych, bardzo chętnie włączyli się w tworzenie listy książek do zakupu. Poza tym przeglądałyśmy serwisy, blogi i vlogi o książkach, czytałyśmy recenzje, rankingi, listy bestsellerów, śledziłyśmy nagrody literackie.  Konsultowałyśmy się z Radą Rodziców i Dolnośląska Biblioteką Pedagogiczną.
     Doświadczenie w pracy bibliotekarskiej, codzienne indywidualne rozmowy z czytelnikami oraz orientacja na rynku wydawniczym spowodowały, że zakupy były przemyślanym wyborem. Dzięki nim na naszych półkach pojawiły się książki poszukiwane przez młodzież, będące aktualnymi hitami księgarskimi, jak i te ambitne. które zdobywają literackie nagrody.

Zapraszamy do wypożyczania naszych nowych nabytków, które systematycznie opracowujemy i wpisujemy do naszego komputerowego katalogu. Życzymy miłego czytania i wielu pozytywnych wrażeń z lektury.

Oto tytuły już opracowane i przygotowane do wypożyczania: Zobacz


Inspirujące kobiety: biografie i autobiografie, które warto przeczytać...

autor: J.Nogaj,data: 22-02-2019
Inspirujące kobiety: biografie i autobiografie, które warto przeczytać...

Najbardziej inspirujące, pouczające i podnoszące na duchu są cudze historie. To dlatego czytamy i oglądamy tak chętnie biografie, wywiady i informacje o ciekawych ludziach. Życiorysy kobiet mogą nas wiele nauczyć, zainspirować i przestrzec przed błędami. Historie wielu kobiet wskazują nam nowe możliwości rozwoju i sposoby na poradzenie sobie z naszymi problemami.

Kiedy nie wiesz, co zrobić w życiu i kiedy masz dylemat, jaką wybrać drogę – przeczytaj wtedy historię opartą na faktach. Taka lektura zawsze będzie ciekawa!
                                                                                                Zapraszamy do biblioteki!

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 21-02-2019
Galeria

W naszej szkolnej galerii "Na cegłach" już po raz kolejny w tym roku szkolnym zmieniły się prace plastyczne. Możemy zobaczyć nowe rysunki Natalii Matysiok z kl. 2A i Zuzanny Biziel z kl. 1C, a do grona szkolnych artystów dołączył Paweł Sołtys z kl. 1F.
Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

 

Walentynkowa randka w ciemno z... książką

autor: J.Nogaj,data: 14-02-2019
Walentynkowa randka w ciemno z... książką W Walentynki nasi czytelnicy mieli okazję wybrać się na  Randkę w ciemno z... książką. Zabawa czytelnicza polegała na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy, co jest przedmiotem jej treści, bez rekomendacji, bez czytania recenzji. Książka - niespodzianka była pięknie opakowana, aby nie sugerować się okładką, autorem czy tytułem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, którzy chętnie wypożyczali tajemnicze książki.

Finał Walentynkowego konkursu literackiego

autor: J.Nogaj,data: 14-02-2019
Finał Walentynkowego konkursu literackiego

Od 11 do 13 lutego w bibliotece trwała szósta edycja "Walentynkowego konkursu literackiego". W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć sie z 12. pytaniami dotyczącymi znanych historii miłosnych. W zabawie wzięło udział ok. 40. uczniów, z czego 22. oddało wypełnione kartki, jednak tylko 10. z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania konkursowe.

14 lutego w bibliotece na długiej przerwie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu. Pani wicedyrektor Beata Multan wręczała zwycięzcom nagrody, natomiast wszyscy mogli poczęstować się walentynkowymi słodkościami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy  za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia

Stop językowi nienawiści...

autor: J.Nogaj,data: 21-01-2019
Stop językowi nienawiści...

Każdy z nas jest inny: różnią nas wygląd, pochodzenie, religia czy poglądy. Mamy prawo do naszej odmienności i jej poszanowania, a jednak wielu z nas spotyka się na co dzień z niechęcią lub wrogością. Mogą się one przejawiać na jeden z trzech sposobów: jako hejt, mowa nienawiści, a w skrajnych przypadkach – jako przestępstwo z nienawiści. Granice pomiędzy poszczególnymi rodzajami wrogich komunikatów bywają płynne: np. mowa nienawiści może przerodzić się w przestępstwo;  wszystkie one jednak są zjawiskami, z którymi należy walczyć na co dzień.
Na pierwszym piętrze obok biblioteki znajduje się wystawa „Powiedz stop mowie nienawiści”, na której prezentowane są materiały definiujące te zjawiska oraz wyjaśniające, jak reagować na mowę nienawiści i jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia zjawiska hejtu.

                                                                                                                                                                                                                Zapraszamy!!!

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 15-01-2019
Klub Książki

W poniedziałkowe popołudnie - 14 stycznia, odbyło się kolejne, bardzo sympatyczne spotkanie Klubu Książki. Tym razem pobawiliśmy się w kalambury, gdzie głównym tematem zgadywanek były tytuły książek i filmów oraz przysłowia. Uwierzcie, nie było łatwo. 
Potem tradycyjnie rozmawialiśmy o książkach, które są najważniejszym powodem, dla którego raz w miesiącu się spotykamy.
Na koniec przeczytaliśmy piękną opowieść R.J. Palacio „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi”.Jej bohater to chłopiec, który jest "inny". Akceptuje swoją odmienność, lecz rani go niezrozumienie innych. Jest to książka z przesłaniem, skłania do głębokich przemyśleń i refleksji na temat tolerancji, a przecież „Ziemia jest wystarczająco duża, by pomieścić nas wszystkich”.

Wystawa jednego wiersza...

autor: J.Nogaj,data: 15-01-2019
Wystawa jednego wiersza...

Zapraszamy do biblioteki na „Wystawę jednego wiersza - Pan Cogito i wyobraźnia Zbigniewa Herberta”.
Prezentujemy na niej rysunki, które powstały pod wpływem tego inspirującego tekstu. Obok praca Karoliny Pilak z kl. 2B.

 

37. rocznica wproadzenia stanu wojennego

autor: L.Grochocka,data: 12-12-2018
37. rocznica wproadzenia stanu wojennego

Z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce biblioteka szkolna prezentuje książki i albumy, które przybliżają najważniejsze wydarzenia z tego tragicznego czasu dla naszego narodu w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym.

Zapraszamy do biblioteki!

Galeria "Na cegłach"

autor: L.Grochocka,data: 10-12-2018
Galeria

W naszej galerii "Na cegłach" pojawiły się nowe prace plastyczne Oliwii Wróbel z kl. 1A, Zuzi Biziel z kl. 1C, Julii Górz z kl. 3A i Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C oraz Natalii Matysiok z kl. 2A, która dołączyła do grona szkolnych artystów.

Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Kto czyta, ten wie - książki, które poszerzają wiedzę

autor: J.Nogaj,data: 05-12-2018
Kto czyta, ten wie - książki, które poszerzają wiedzę

Każda książka jest małą skarbnicą wiedzy. Nawet z nienajlepszej beletrystyki może wynikać jakaś prawda o człowieku i świecie. Jednakże prawdziwą kopalnią wiedzy są wydawnictwa popularnonaukowe. Takie książki w przystępny sposób objaśniają skomplikowane problemy, poszerzają horyzonty i ułatwiają rozumienie rzeczywistości.

Czymkolwiek się interesujesz, zawsze możesz wzbogacić swoją wiedzę, czytając książki popularnonaukowe oraz poradniki.
                                                        
                                                                                                         Zapraszamy do biblioteki!

"Szukając słów..." - wieczór poetycki w bibliotece

autor: J.Nogaj,data: 05-12-2018

W poniedziałkowy wieczór 3 grudnia 2018 r. nasza biblioteka szkolna stała się refleksyjnym i pełnym emocji miejscem spotkania ludzi, którzy kochają poezję. Mieliśmy ogromną przyjemność, przy blasku zapalonych świec, wysłuchać wierszy naszych szkolnych poetów: Oli Myśliwiec, Uli Żmudy, Asi Teodorowicz, Agnieszki Cioski, Lilji Hadj-Said, Julii Barzyckiej oraz absolwenta Siedemnastki Staszka Woźniaka. Pełne wrażliwości teksty ubrane w piękne słowa wybrzmiały niezwykle prawdziwie i dostarczyły wszystkim słuchającym wielu wzruszeń. Dopełnieniem wieczoru był występ Dominiki Borkowskiej, która zaśpiewała piosenkę do słów Zbigniewa Herberta Szeptem.

Wieczór zorganizowany został przez Klub Książki, a przede wszystkim przez Agnieszkę Cioskę i Lilję Hadj-Said, która prowadziła spotkanie i zapowiadała wykonawców. Dziewczyny zaprezentowały także swoje ulubione wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza, m.in.

Kto jest poetą

Tadeusz Różewicz

poetą jest ten który pisze wiersze
i ten który wierszy nie pisze
poetą jest ten który zrzuca więzy
i ten który więzy sobie nakłada
poetą jest ten który wierzy
i ten który uwierzyć nie może
poetą jest ten który kłamał
i ten którego okłamano
poetą jest ten co ma usta
i ten który połyka prawdę
ten który upadał
i ten który się podnosi
poetą jest ten który odchodzi
i ten który odejść nie może

Wieczór poetycki był niezwykle udany, a towarzysząca mu magiczna atmosfera pięknie wkomponowała się w ten przedświąteczny grudniowy czas. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że należy takie spotkania powtarzać.

Zdjęcia

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 28-11-2018
Klub Książki

W środę 21 listopada odbyło się spotkanie Klubu Książki. Tym razem skupiliśmy się na przygotowaniu scenariusza wieczoru poetyckiego, który odbędzie się w poniedziałek 3 grudnia  o godz. 17.00, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wygospodarowali trochę czasu i nie porozmawiali o ukochanych książkach, które aktualnie czytamy lub dopiero co przeczytaliśmy. Jak zawsze był to miło i owocnie spędzony czas.

Zapraszamy do uczestnictwa w kreatywnej zabawie literacko-plastycznej!

autor: J.Nogaj,data: 20-11-2018
Zapraszamy do uczestnictwa w kreatywnej zabawie literacko-plastycznej!

Mamy wyzwanie dla Waszej wyobraźni - na podstawie wiersza Zbigniewa Herberta Pan Cogito i wyobraźnia spróbujcie stworzyć rysunki, które zobrazują ten tekst. Rysunki mogą dotyczyć całego wiersza, jego fragmentu lub nawet  jednego wersu.

Przeczytaj wiersz, wytęż umysł, uruchom wyobraźnię i stwórz rysunek dowolną techniką lub kolaż (najlepiej w fomacie A4). W rysunek mogą zostać wplecione słowa poety, do których się odnosisz. Swoją pracę przynieś do biblioteki do 7 grudnia.
                                                                      
                                     Z rysunków powstanie wystawa Herbert – wystawa jednego wiersza,
                                                która zakończy obchody Roku Zbigniewa Herberta.

Zabawa literacko-fotograficzna sleeveface!

autor: J.Nogaj,data: 06-11-2018
Zabawa literacko-fotograficzna sleeveface!

We wrześniu pierwszoklasiści w ramach projektu Kulturalna Siedemnastka otrzymali zadanie wykonania od 1 do 3 zdjęć sleeveface, czyli takich, których elementem jest okładka książki wmontowana w obraz w taki sposób, że widoczna jest część twarzy, ciała czy sylwetki. W gablocie na pierwszym piętrze naprzeciw biblioteki szkolnej można zobaczyć efekt ich pracy - wybrane najlepsze zdjęcia. Obok fotografia wykonane przez klasę 1E.
                                                                                                               Zapraszamy do oglądania!

Czytaj PL 2018 – największa polska akcja czytelnicza wystartowała!

autor: J.Nogaj,data: 05-11-2018
Czytaj PL 2018 – największa polska akcja czytelnicza wystartowała!

Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. Akcja pozwala korzystać z darmowych wypożyczalni e-booków i audiobooków. Należy tylko pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Wystarczy zeskanować kod QR, umieszczony m.in. na plakacie, który znajduje się w LO nr XVII na pierwszym piętrze na tablicy informacyjnej przy schodach.
W tym roku kody QR dają dostęp do 12 bestsellerów, z których wiele to nowości z 2018 roku. Wśród tytułów biorących udział w akcji każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Oto lista dostępnych książek:

Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”

Magdalena Grzebałkowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”

Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”

Anna Brzezińska „Córki Wawelu”

Wojciech Chmielarz „Cienie”

Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”

Remigiusz Mróz „Hashtag”

Mark Bowden „Polowanie na Escobara”

Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”

Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”

Ariely Dan „Potęga irracjonalności”

John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu"

TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA...

autor: J.Nogaj,data: 29-10-2018
TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA...

Zapraszamy na pierwsze piętro, gdzie przed biblioteką znajduje się wystawa
 TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA.

Prezentujemy na niej 11 plansz poświęconych procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:

Walka o polską tożsamość do 1918 roku.
Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918.
Polska mozaika.
Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości.
Wyzwania systemu edukacji.
Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku.
Sportowy duch.
Piękne rzeczy.
Zdrowie i opieka medyczna.
Architektura.
W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Natomiast  w bibliotece prezentujemy wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz wydarzeniom, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zapraszamy do wypożyczania albumów, biografii, publikacji IPN i innych książek związanych z niełatwą historią naszego kraju. Szczególnie polecamy tytuł „100 na 100. Antologię komiksu na stulecie odzyskania niepodległości.” Jest to wyjątkowa publikacja zawierająca kilkanaście komiksów, przeznaczonych dla każdego, kto chciałby w mądry i przyjemny sposób przenieść się do czasów, w których Polska wracała na mapę Europy.
                                                                                                        
Żródło plansz: https://niepodlegla.gov.pl

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 25-10-2018
Klub Książki

Z gustami literackimi jest po trosze jak z miłością:
zdumiewa nas, co też to inni wybierają

                                                     Andre Maurois 

Na ostatnim spotkaniu Klubu Książki, które odbyło się w poniedziałek 22 października rozmawialiśmy o nowych książkach zakupionych do biblioteki ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Okazało się, że słowa cytatu „zdumiewa nas, co też to inni wybierają”  odnoszą się w pełni do wyborów czytelniczych członków KK. W naszym jakże niewielkim gronie ta różnorodność wybieranych utworów  jest rzeczywiście zdumiewająca. Jedni z nas czytają bardzo popularną wśród młodzieży fantastykę, inni literaturę obyczajową, kryminały i thrillery, a są i tacy, którzy lubują się w klasyce. To zróżnicowanie gustów literackich spowodowało,  że spotkanie było barwne i niezwykle ciekawe.

Wyniki Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego - Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert

autor: J.Nogaj,data: 22-10-2018
Wyniki Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego - Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert 19 października w LO nr XII odbył się IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI  - Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert. Wzięło w nim udział 20. uczestników z 11. wrocławskich szkół średnich. Miło nam poinformować, że Dominika Borkowska z kl. 2E  otrzymała wyróżnienie w kategorii poezja śpiewana za pięknie wykonany utwór Szeptem. Siedemnastkę pięknie reprezentowały także: Sara Walczak z kl. 2E z wierszem Głos wewnętrzny oraz Dąbrówka Knop z kl. 1E, która brawurowo przedstawiła wiersz Tren Fortynbrasa.

Przewodniczącą jury konkursu była pani dr Monika Braun – aktorka, nauczycielka aktorstwa, reżyserii i metod pracy głosem.
                                                                                      
                                                                                        Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym uczennicom!!!

40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

autor: J.Nogaj,data: 16-10-2018
40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.
Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie
Jan Paweł II

16 października przypada 40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Karol Wojtyła został wybrany na papieża w 1978 roku. Funkcję przywódcy katolików pełnił mimo postępującej choroby Parkinsona do swojej śmierci w 2005 roku. W trakcie trwającego 27 lat pontyfikatu odwiedził 129 krajów. 27 kwietnia 2014 roku został kanonizowany wraz z papieżem Janem XXIII. Wcześniej obaj uznawani byli za błogosławionych.

 

W bibliotece posiadamy bogaty zbiór książek związanych z Papieżem Polakiem, zarówno Jego autorstwa, jak i osób mu bliskich.

Zapraszamy do wypożyczania!

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dla Macieja Płazy

autor: J.Nogaj,data: 15-10-2018
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dla Macieja Płazy

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za powieść "Robinson w Bolechowie". Po raz pierwszy w historii tej nagrody otrzymał ją polski pisarz. Jego książka została także wyróżniona przez czytelników nagrodą publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu w sobotę 13 października 2018 r.

Powieść Płazy opowiada rodzinną historię rozpoczynającą się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. Kiedy hrabia ginie z rąk hitlerowców strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik – pisze o fabule zwycięskiej powieści wydawca.

Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek. Oprócz laureata, w finale znalazły się polskie powieści: "Po trochu" Weroniki Gogoli, "Hostel Nomadów" Artura Nowaczewskiego, "Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa" Mariana Sworznia oraz "Nad piękną, modrą Drevnicą" czeskiego prozaika Antonina Bajaja, "Pamięć" Węgra Petera Nadasa oraz "Kruso" niemieckiego pisarza Lutzo Seilera.

Angelus przyznawany jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Nagrodę stanowią statuetka Angelusa, autorstwa Ewy Rossano, oraz czek na 150 tys. zł. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus wręczono po raz trzynasty.

Źródło: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/nagroda-angelus-2018-maciej-plaza-laureatem/nzn24p0

Galeria "Na cegłach"

autor: J.Nogaj,data: 12-10-2018
Galeria Zapraszamy do czytelni do obejrzenia nowych, ciekawych prac Julii Górz z kl. 3A, Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C, Zuzanny Biziel z kl. 1C i Oliwii Wróbel z kl. 1A. Na zachętę - uroczy lisek autorstwa Oliwii.
 
Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów  zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić. Prace te muszą być w formatach: A3, A4 lub 12x12 cm.
                                                                                                                                             Zapraszamy!

Akcja "Oceń ksiązkę"

autor: J.Nogaj,data: 11-10-2018
Akcja

Przedstawiamy wyniki pierwszej odsłony akcji "Oceń książkę". Waszej ocenie poddane były następujące tytuły:
Gwiazd naszych wina J. Greena, Przedwiośnie S. Żeromskiego, 13 powodów A. Jaya, Metro 2033 D. Glukhovskiego, Kiedy odszedłeś J. Moyes, Mały książę A. de Saint-Exupérego.

Oto wyniki - w nawiasach podano liczbę oddanych głosów:                  

Ocena „rewelacyjna”:
Mały książę (55), Gwiazd naszych wina (20), 13 powodów (10) Metro 2033 (8), Kiedy odszedłeś (3), Przedwiośnie (2).
Ocena „dobra”:
Gwiazd naszych wina (12), Mały książę (10), Metro 2033 (10), 13 powodów (6), Przedwiośnie (6), Kiedy odszedłeś (5).
Ocena „przeciętna”:
Gwiazd naszych wina (7), Mały książę (6), 13 powodów (5), Metro 2033 (2), Kiedy odszedłeś (1) Przedwiośnie (1).
Ocena „słaba”:
13 powodów (10), Mały książę (6), Gwiazd naszych wina (4), Kiedy odszedłeś (1) Przedwiośnie (1), Metro 2033 (0).

Zapraszamy do kolejnego oceniania, tym razem - popularnych serii wydawniczych, m.in. książek o Harrym Potterze i o Wiedźminie. Możecie subiektywnie je zaopiniować poprzez postawienie znaku "+" przy wybranej ocenie: rewelacyjna, dobra, przeciętna, słaba.

Urodziny Agnieszki Osieckiej

autor: J.Nogaj,data: 08-10-2018
Urodziny Agnieszki Osieckiej

9 pażdziernika przypada 82. rocznica urodzin patronki LO nr XVII - Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 - 7.03.1997). Była ona wspaniałą poetką, prozaikiem, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką, przede wszystkim jednak autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek.

W bibliotece prezentujemy książki autorstwa Agnieszki Osieckiej - wiersze, opowiadania, dzienniki, listy, śpiewniki oraz albumy i wspomnienia przyjaciół o tej fascynującej poetce.

Zapraszamy do wypożyczania!

Nagroda literacka Nike 2018

autor: J.Nogaj,data: 08-10-2018
Nagroda literacka Nike 2018

Nagroda literacka Nike w 2018 roku trafiła do Marcina Wichy, autora książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna. - czytamy w opisie książki Wichy, zamieszczonej na stronie wydawnictwa Karakter i dalej: W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie

W tym roku w finale Nike znalazło się siedem książek:

    "Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej

    "Stance" Jerzego Kronholda

    "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza

    "Mikrotyki" Pawła Sołtysa

    "Rejwach" Mikołaja Grynberga

    "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy

    "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont

Nagroda Literacka Nike jest co roku przyznawana w październiku, w konkursie mogą startować książki wszystkich gatunków literackich, a nagrodą jest 100 tys. zł i statuetka.

Żródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24015591,nagroda-nike-2018-przyznana-zwyciezyl-marcin-wicha-za-rzeczy.html

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 01-10-2018
Klub Książki

W poniedziałek 24 września o godz. 14.30 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie miłośników Klubu Książki. Ucieszyło nas, że do naszego grona dołączyli nowi członkowie z klas pierwszych. Miło spędziliśmy czas poznając się nawzajem i nasze upodobania czytelnicze. Rozmawialiśmy o książkach przeczytanych podczas wakacji, jak również o tytułach zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Każdy z członków Klubu Książki wypożyczył sobie wybraną pozycję, którą będzie oceniał i recenzował na kolejnym spotkaniu. Już jesteśmy ciekawi tych opinii! Poszczególne recenzje będą ukazywać się w szkolnej gazetce Cenzurce.

IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

autor: L.Grochocka,data: 19-09-2018
IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu ogłasza IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, pod hasłem: Piewca moralności i sztuki - Zbigniew Herbert. Konkurs skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z klas I-III. będzie polegał na recytacji wybranego wiersza lub fragmentu eseju Zbigniewa Herberta, lub wykonaniu wokalnym wiersza tego poety. Każda szkoła może wytypować maksymalnie trzech uczestników.

Konkurs odbędzie się 19 X 2018 r. w piątek w klubie szkolnym LO nr XII im. B. Chrobrego we Wrocławiu o godzinie 10.00.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy w bibliotece szkolnej.                                                            
Zapraszamy do udziału!

Oceń książkę w bibliotece!

autor: J.Nogaj,data: 18-09-2018
Oceń książkę w bibliotece! Zapraszamy do biblioteki na kolejną akcję, promującą książki i czytanie. Na drzwiach wejściowych pojawiła sie plansza z popularnymi tytułami książek, które możecie subiektywnie zaopiniować, poprzez postawienie znaku "+" przy wybranej ocenie: rewelacyjna, dobra, przeciętna, słaba.
Akcja ma charakter cykliczny, Waszej ocenie będą poddawane różne tytuły.
Zapraszamy!

Nowe książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

autor: J.Nogaj,data: 17-09-2018
Nowe książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W maju 2018 r. biblioteka LO nr XVII otrzymała fundusze na zakup książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa . Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki programowi na naszych półkach pojawiło się mnóstwo nowych książek. Wśród nich są zarówno tytuły poszukiwane przez młodzież i będące aktualnymi hitami księgarskimi, jak i te ambitne. które zdobywają literackie nagrody.
Na zdjęciach prezentujemy już opracowane i przysposobione do wypożyczania egzemplarze. Zobacz>>

Zapraszamy do wypożyczania naszych nowych nabytków i życzymy miłego czytania oraz wielu pozytywnych wrażeń z lektury.

Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego

autor: J.Nogaj,data: 07-09-2018
Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Pierwsza edycja odbyła się  w 2012 r.

Lekturą Narodowego Czytania 2018 jest Przedwiośnie – powieść polityczna Stefana Żeromskiego wydana w  1924 r. (z datą 1925) w Warszawie. Utwór składa się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć”, „Wiatr od wschodu”. Opowiada o życiu Cezarego Baryki, reprezentanta młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego w Baku, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczne czytanie nabiera szczególnego znaczenia.

W naszej szkole akcja czytania Przedwiośnia odbędzie się 7 września od godz. 11.50 w auli szkolnej.

8 września 2018 r., w kulminacyjnym dniu akcji, w wielu miejscach Wrocławia odbędzie się publiczne czytanie Przedwiośnia, a towarzyszyć mu będą liczne imprezy towarzyszące, m.in.:
- Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli  zaprasza do Ogrodu Botanicznego od godz. 10.00 do 12.00 na głośne czytanie Przedwiośnia, konkursy, pokazy grupy rekonstrukcyjnej i inne atrakcje;
- Ossolineum zaprasza od godz. 12.00 na pokaz mody z lat 20. XX wieku i inscenizacje fragmentów powieści w wykonaniu aktorów z grup rekonstrukcyjnych oraz wysłuchanie muzyki z tamtych lat w wykonaniu tria jazzowego.

Zapraszamy do uczestnictwa w tej pięknej akcji, jej główny cel to popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Sprawmy, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Klub Książki na wycieczce „LITERACKI WROCŁAW”

autor: J.Nogaj,data: 14-06-2018
Klub Książki na wycieczce „LITERACKI WROCŁAW”

13 czerwca 2018 r. członkowie Klubu Książki mieli okazję odbyć ciekawy spacer po centrum Wrocławia śladami dawnych oraz współczesnych poetów i pisarzy związanych z naszym miastem. Dwugodzinną wycieczkę poprowadziła Pani Małgorzata Urlich-Kornacka - przewodnik miejski po Wrocławiu, która opowiedziała nam o miejscach związanych ze znanymi twórcami: Tadeuszem Różewiczem, Czesławem Miłoszem, Adamem Mickiewiczem, Aleksandrem Fredro, Juliuszem Słowackim, Wincentym Polem czy mniej znanymi, a zasłużonymi dla dawnego miasta: poecie, pisarzu, aktorze i reżyserze Karlu von Holteiu, czy wydawcy Johannie Gottliebie Kornie.

Było to bardzo ciekawe, już ostatnie w tym roku szkolnym, spotkanie Klubu Ksiażki.

Zdjęcie:https://visitwroclaw.eu/miejsce/krasnal-wroclawiak

Zwycięstwo drużyny z naszej szkoły w międzyszkolnej grze literackiej „Śladami Mocka”

autor: J.Nogaj,data: 07-06-2018
Zwycięstwo drużyny z naszej szkoły w międzyszkolnej grze literackiej „Śladami Mocka”

Z radością informujemy, że  drużyna reprezentująca naszą szkołę - Filip Batko Jeremiasz Karwat, Jakub Krasiński i Jan Niemczyk z kl. 2C – zostali zwycięzcami międzyszkolnej gry literackiej na podstawie cyklu powieści Marka Krajewskiego o Eberhardzie Mocku.
Finałowa rozgrywka odbyła się 6 czerwca 2018 r. w przestrzeni miejskiej – startowaliśmy o godz.12.00 obok Przejścia Świdnickiego i kierowani przez specjalną aplikację, docieraliśmy do wielu punktów, gdzie musieliśmy odpowiadać na pytania dotyczące Eberharda Mocka oraz  miejsc, w których rozgrywają się powieści Krajewskiego. Zakończenie gry odbyło się o godz. 15.00 przy Muzeum Narodowym. Nagrody wręczała Małgorzata Krajewska – żona Marka Krajewskiego

Gra została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu, Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział Wrocław. W rozgrywkach wzięło udział siedem drużyn z wrocławskich szkół.
Zdjęcia

Klub Książki we Wrocławskim Centrum Kongresowym

autor: L.Grochocka,data: 24-05-2018
Klub Książki we Wrocławskim Centrum Kongresowym

W środę 23 maja wieczorową porą we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyła się już druga lekcja z cyklu "Zakazane lektury", podczas której obszerny fragment książki Stanisława Lema „Śledztwo” czytał wspaniały aktor, Arkadiusz Jakubik. Wśród licznie zgromadzonej publiczności nie zabrakło członków naszego Klubu Książki.

Śledztwo Stanisława Lema nie jest typową powieścią kryminalną ze zbrodnią, mordercą i rozwiązaniem na ostatnich stronach. Akcja dzieje się zimą w Anglii, gdzie porucznik Scotland Yardu Gregory musi rozwiązać zagadkę znikania zwłok z małych wiejskich kostnic. Zwłoki znikają bez śladu nocną porą. Poszukiwanie zaginionych jest bezskuteczne, motyw sprawcy pozostaje zagadką.”

Wcześniej Ireneusz Grin z profesorem Stanisławem Beresiem i znanym pisarzem Zygmuntem Miłoszewskim rozmawiali  o twórczości Stanisława Lema i o fenomenie literatury gatunkowej. Ponadto Stanisław Bereś wspominał osobiste spotkania i rozmowy z tym wybitnym pisarzem i niezwykłym człowiekiem.  Nie obyło się bez zabawnych anegdot i licznych dygresji.

Zachęcamy do wypożyczania książek tego znakomitego, najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza science fiction. Stanisław Lem miał ogromny wpływ na światową literaturę SF.

Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Śledztwo_(powieść)

Olga Tokarczuk laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera

autor: J.Nogaj,data: 23-05-2018
Olga Tokarczuk laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera

Nagroda Bookera to najbardziej prestiżowy laur literacki w anglojęzycznym świecie przyznawany w Wielkiej Brytanii autorom książek przetłumaczonych na język angielski. Wyróżnienie przyznane zostało za książkę Bieguni (Flights) w tłumaczeniu Jennifer Croft. Ceremonia odbyła się 22 maja w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta.
Olga Tokarczuk jest pierwszą polską laureatką tej nagrody.

Jury Bookera o "Biegunach": to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które wciąż jest w ruchu i podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce i życiu na lotniskach. Ale w tym samym czasie to opowieść o tym, że nie da się uciec - od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci. "Bieguni" to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka.

Zapraszamy do biblioteki - mamy zarówno Biegunów, jak i inne książki Olgi Tokarczuk.

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 15-05-2018
Klub Książki W poniedziałek 14 maja odbyło się kolejne już w tym roku szkolnym spotkanie członków Klubu Książki. Tym razem na gorąco komentowaliśmy galę finałową rozdania nagród Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018. Głosy były podzielone - większości bardzo się podobało, ale padły też słowa krytyki. Ponadto rozmawialiśmy o książkach, które ostatnio czytaliśmy, a które chętnie polecilibyśmy innym. Poruszyliśmy też temat zakupu książek do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasi członkowie zobowiązali się do zebrania ciekawych tytułów i dostarczenia nam list z nimi do biblioteki. Jak zawsze towarzyszyła nam miła i przyjazna atmosfera!

Klub Książki na gali rozdania Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018!

autor: J.Nogaj,data: 14-05-2018
Klub Książki na gali rozdania Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018!

 Zwycięzcami tegorocznego Silesiusa zostali:

- w kategorii Książka Roku Jerzy Jarniewicz, Puste noce (Biuro Literackie),
- w kategorii Debiut Agata Jabłońska, Raport wojenny (Biuro Literackie).
- laureatem nagrodzonym za całokształt pracy twórczej został Bohdan Zadura.

Gala finałowa odbyła się w sobotni wieczór 12 maja w Teatrze Capitol. Oczywiście nie mogło zabraknąć na niej osób szczególnie zainteresowanych literaturą, czyli członków szkolnego KLubu Książki. Było nam niezmiernie miło uczestniczyć w tym niezwykłym kulturalnym wydarzeniu. Przed ogłoszeniem werdyktu, prezentowane były w sposób mistrzowski, bo przez znanych aktorów, wiersze wszystkich nominowanych do nagrody. Był to wzruszający spektakl poetycki - piękna kompozycja tańca, muzyki, obrazu i słowa. 

Sobotnie poetyckie spotkanie w Capitolu jest okazją do przypomnienia projektu Szkoła z poezją z 2012 roku, który powstał z inicjatywy Biura Literackiego i był skierowany do uczniów wrocławskich szkół średnich. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa oraz zainteresowanie współczesną literaturą. W ramach projektu w naszej bibliotece gościliśmy m. in. właśnie Jerzego Jarniewicza, Bohdana Zadurę, a także nominowane do tegorocznego Silesiusa Julię Fiedorczuk i Martę Podgornik.

Szkoła z poezją 2012 r.>>

2018 rokiem Zbigniewa Herberta

autor: L.Grochocka,data: 14-05-2018
2018 rokiem Zbigniewa Herberta

Biblioteka szkolna  zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej życiu i twórczości poety, eseisty i dramaturga - Zbigniewa Herberta. Rok 2018 został ogłoszony przez Sejm rokiem Zbigniewa Herberta. To hołd złożony twórcy cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą śmierci. „W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad:  w sztuce – kanonu piękna, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. […]” Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.

Na wystawie, oprócz poezji i książek biograficznych, prezentujemy rysunki Herberta podpisane cytatami z jego twórczości, które powstały podczas licznych podróży artysty. Robione na gorąco szkice służyły poecie jako notatki. Nam dają jedyną w swoim rodzaju możliwość spotkania z jego spojrzeniem na świat.

Zapraszamy na wystawę!

Szkolna półka bookcrossingowa

autor: J.Nogaj,data: 10-05-2018
Szkolna półka bookcrossingowa

Początek maja to oczywiście matury, ale nie tylko. Od wielu lat obchodzimy w tych dniach święta biblioteczne: 8 maja Dzień bibliotekarza i bibliotek, a w dniach 8-15 maja Tydzień bibliotek. Świętowanie to ma na celu promocję czytania i bibliotek, a także podkreślanie ich roli w poprawie jakości życia i edukacji. Tegoroczne hasło Tygodnia bibliotek brzmi: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA
W dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne wyłączne od własnej woli,nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (Do)wolność  czytania pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Hasło nawiązuje także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Szczęśliwie złożyło się, że właśnie podczas tegorocznego Tygodnia bibliotek z  inicjatywy Pani Dyrektor Małgorzaty Iwankiewicz powstała w naszej szkole PÓŁKA BOOKCROSSINGOWA, która znajduje się na parterze, w przytulnie zaaranżowanym nowym kąciku dla uczniów. Zgodnie z ideą bookcrossingu każdy, kto ma w domu przeczytane, niezniszczone i reprezentujące dobrą literaturę książki i chce przekazać je w ręce innych czytelników, może pozostawić je na tej półce. Znajdujące się na niej książki można wziąć do domu, a po ich przeczytaniu przekazać dalej, zostawiając w tym samym lub innym, wyznaczonym do tego miejscu (np. skrzynki bookcrossingowe w mieście).

Półkę bookcrossingową, podobnie jak kolorowe krzesełka i stoliki, znajdujące się w tym kąciku, sprezentował Pan Andrzej Lencewicz, ojciec naszej uczennicy. Dziękujemy!

Promocja LO nr XVII w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej

autor: J.Nogaj,data: 27-04-2018
Promocja LO nr XVII w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej

25 kwietnia 2018 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej odbyło się seminarium pod hasłem Kocham książki: (DO)WOLNOŚĆ czytania. Rozmawialiśmy o poezji, pasjach i fascynacjach literackich, o naszych wyborach czytelniczych i motywach czytania oraz pisania, o tym co nam daje czytanie, podyskutowaliśmy o książkach i ich adaptacjach filmowych.  

Jednym z punktów spotkania była prezentacja dotycząca LO nr XVII. Jolanta Nogaj – bibliotekarka - omówiła działalność naszej biblioteki szkolnej oraz przedstawiła projekty artystyczne realizowane w Siedemnastce. Natomiast Joanna Gaj i Kacper Siekirka z drugiej klasy teatralnej śpiewająco zinterpretowali ponadczasowe poetyckie teksty Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty i Andrzeja Sobczaka. 

Zdjecia (źródło: www. faceboook.com/DolnoslaskaBibliotekaPedagogiczna)

Sukces Natalii Kowalewskiej z kl. 1F

autor: L.Grochocka,data: 18-04-2018
Sukces Natalii Kowalewskiej z kl. 1F

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 1F Natalia Kowalewska  zdobyła II miejsce w Konkursie Literackim organizowanym pod patronatem LO nr X i Muzeum Narodowego we Wrocławiu pod hasłem „Wzruszające, zwyczajne i niesamowite historie wrocławskich kamieniczek.” Konkurs przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych wchodzi w skład X edycji Wielkiej Nagrody Wrocławia - Magnum Praemium Wratislaviae. Jury stanęło przed trudnym wyborem, ponieważ z 37 nadesłanych prac musiało wyłonić zwycięzców. Tym bardziej cieszy nas miejsce na podium Natalii.

Opowiadanie zostanie opublikowane w majowo-czerwcowym wydaniu Cenzurki.

Klub Książki - tym razem spotkanie poza szkołą

autor: J.Nogaj,data: 16-04-2018
Klub Książki - tym razem spotkanie poza szkołą

Członkowie Klubu Książki działającego w bibliotece szkolnej w sobotni wieczór 14 kwietnia wzięli udział  w pierwszej lekcji z cyklu "Zakazane lektury", która odbyła się we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Fragment jednej z najsłynniejszych książek reporterskich, czyli "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego, przeczytał aktor Marcin Dorociński.

O tekście i twórczości Kapuścińskiego rozmawiali wcześniej reporter Jacek Hugo-Bader, dziennikarz Michał Nogaś oraz Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wśród gości była m.in. Rene Meisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego oraz pisarka Olga Tokarczuk. 

Zasadniczym tematem "Cesarza" są mechanizmy władzy totalitarnej, książka opisuje lata panowania i upadek etiopskiego dyktatora Hajle Sellasje. W swym reportażu Kapuściński przedstawia model reżimu autorytarnego, którego przykładem jest etiopski dwór i panujące na nim zasady nieczytelności kompetencji, niejawności decyzji, osobistego nadzoru Cesarza i jego boskiej nieomylności. Pisarz nie ukazuje członków junty wojskowej, którzy obalili monarchię. Zamiast tego przedstawia relacje byłych członków dworu, należących do cesarskiej świty (poza kilkoma wyjątkami, bez podawania ich tożsamości), rekonstruuje obraz systemu oczyma ludzi pałacu. Ich relacje, naszpikowane pozornie nieważnymi szczegółami, składają się na wizerunek obalonego reżimu, będąc zarazem dowodami rzeczowymi, świadczącymi o jego zbrodniczości.

Reportaż stał się świadectwem przeszłości, a także zjadliwą satyrą (o groteskowym odcieniu) na system. I to nie tylko na system obowiązujący w cesarstwie Hajle Sellasje, ale w każdym kraju kierującym się podobnymi zasadami ustrojowymi.

"Cesarza", jak i inne reportaże Ryszarda Kapuścińskiego znajdziecie w naszej bibliotece.
Zapraszamy!

Zdjęcie:http://wrocław.wyborcza.pl/wrocław

Finał międzyszkolnych zmagań w konkursie Szkolny broker informacji

autor: J.Nogaj,data: 13-04-2018
Finał międzyszkolnych zmagań w  konkursie Szkolny broker informacji

Z radościa informujemy, że Jeremiasz Karwat i Filip Batko z kl. IIC zajęli II miejsce w finale X edycji międzyszkolnego konkursu dla klas drugich szkół średnich - "Szkolny broker informacji". Jego organizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, a patronat honorowy sprawuje Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UWr.

Rozgrywki miały miejsce w czwartek 12 kwietnia w Mediatece na pl. Teatralnym.

Przed ogłoszeniem wyników w Zespołe Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych przy ul. Haukego-Bosaka na uroczystej gali z okazji 10. edycji konkursu wszyscy uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu dr. Artura Machlarza o zawodzie broker informacji.

Wyniki etapu szkolnego konkursu Szkolny broker informacji!

autor: J.Nogaj,data: 28-03-2018
Wyniki etapu szkolnego konkursu Szkolny broker informacji!

Miło nam poinformować, że zwycięzcami szkolnego etapu konkursu została drużyna z klasy 2C - Jeremiasz Karwat i Filip Batko. To właśnie oni będą reprezentować naszą szkołę 12 kwietnia podczas międzyszkolnego finału konkursu w Mediatece.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkim uczniom dziękujemy za zmierzenie się z zadaniami, dotyczącymi wyszukiwania informacji w internecie.

Zwycięski zespół oraz pozostałych uczestników konkursu, czyli: Weronikę Kucharek i Patryka Wiszniewskiego z kl. 2B, Martynę Ziętek i Karolinę Łukowską z kl. 2F, Wiktorię Rzyską i Adriannę Maj z kl. 2D zapraszamy do biblioteki 5 kwietnia na długą przerwę na uroczystość wręczenia nagród.

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

autor: J.Nogaj,data: 27-03-2018
27 marca -  Międzynarodowy Dzień Teatru

Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny" (1957, Paryż). Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego "teatralnego świata. Teraz jego napisania podjął się Simon McBurney - pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité (Londyn). W swoim tegorocznym orędziu napisał: "Żyjemy w czasach, w których trudno jest widzieć klarownie".
Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania, a w tym roku jego autorką jest Maja Kleczewska, która wzywa polskie środowisko teatralne słowami: "Oburzajmy się".

W zbiorach naszej biblioteki mamy mnóstwo książek i albumów dotyczących teatru i jego historii oraz aktorstwa, a także konkretne pozycje związane z wrocławskimi teatrami  - pantomimy Henryka Tomaszewskiego czy Jerzego Grotowskiego.
Na płytach DVD mamy także wiele tytułów spektakli teatralnych.

Zapraszamy!

21 marca Światowy Dzień Poezji

autor: J.Nogaj,data: 21-03-2018
21 marca Światowy Dzień Poezji Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
                               
Zachęcamy, aby dać się pochłonąć poezji, ponieważ, jak mówił Władysław Broniewski:
Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co…
Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą
.

Proponujemy więc, aby wygodnie usiąść, wziąć do ręki tomik poetycki Przybosia, Szymborskiej, Tuwima, Dehnela, Fiedorczuk, Podgórnik lub teksty naszych szkolnych cenzurkowych poetów: Patrycji, Staszka, Lili, Ady… i po prostu dać się uwieść tym kilku słowom. w które poeci ubierają najtrudniejsze ludzkie sprawy.

Konkurs Szkolny broker informacji

autor: J.Nogaj,data: 15-03-2018
Konkurs Szkolny broker informacji

Zapraszamy uczniów klas drugich do udziału w X edycji bardzo ciekawego, międzyszkolnego konkursu, którego organizatorami są: Mediateka i Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, a patronat honorowy sprawuje Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Etap szkolny konkursu przeprowadzamy w naszej bibliotece - dwuosobowa drużyna z klasy otrzymuje 7 zadań, polegających na wyszukiwaniu informacji w internecie. Na rozwiązanie zadań jest 30 minut.

Zwycięska drużyna pojedzie 12 kwietnia na finał międzyszkolny do Mediateki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.   

Wybrane dwuosobowe zespoły z każdej drugiej klasy zapraszamy do biblioteki w dowolnym czasie
(najlepiej na lekcji wychowawczej lub innej wolnej lekcji) do 27 marca.

Przypominamy, że ubiegłoroczną edycję konkursu wygrała drużyna z naszej szkoły
- Jagoda Wojnarowicz i Marcin
Włodarczyk - teraz z kl. 3F. 

Galeria "Na cegłach"

autor: J.Nogaj,data: 01-03-2018
Galeria Zapraszamy do czytelni do obejrzenia nowych, ciekawych prac Patrycji Zygadło z kl. 3F i Veroniki Reshetnikovej z kl. 1D. Na zachętę - dzięcioł autorstwa Veroniki, która - przywołując wiosnę - stworzyła piękny cykl rysunków kolorowych ptaków.
 
Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów  zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić. Prace te muszą być w formatach: A3, A4 lub 12x12 cm.
                                                                                                                                             Zapraszamy! 

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

autor: J.Nogaj,data: 01-03-2018
1 marca -  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest to święto państwowe  obchodzone 1 marca, poświęcone pamięci  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym. Za wierność swoim ideałom zapłacili niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

W bibliotece prezentujemy ciekawe materiały - książki, artykuły z czasopism i filmy - poświęcone sylwetkom tych niezwykłych ludzi, którzy po zakończeniu II wojny światowej przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
        A są to m.in.: rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, gen. August Emil Fieldorf, płk Franciszek Niepokólczycki,  
                        ppłk Łukasz Ciepliński, ppłk Walerian Tumanowicz, mjr Tadeusz Danilewicz, mjr Zygmunt Szendzielarz... 

2018 Rok Praw Kobiet

autor: J.Nogaj,data: 24-02-2018
2018 Rok Praw Kobiet

W związku z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet.  Na wystawie prezentowane są informacje związane z pionierkami dyskursu emancypacyjnego w Polsce z przełomu XIX i XX. Wiele było w tamtym czasie kobiet - literatek, nauczycielek i publicystek, działających na rzecz ogólnej poprawy sytuacji w kraju, gdzie warunki były bardzo ciężkie przez zabory i represje po kolejnych powstaniach i spiskach. I chociaż sprawa narodowa w naturalny sposób wysuwała się na plan pierwszy, działaczki te zwracały szczególną uwagę na „kwestię kobiecą”. W obrębie ówczesnego dyskursu emancypacyjnego istniało wiele stanowisk, poszczególne autorki i autorzy różnili się między sobą w diagnozach i postulatach. Prekursorkami polskiego feminizmu były: Narcyza Żmichowska, Waleria Marrené-Morzkowska, Cecylia Plater-Zyberkówna, Teodora Męczkowska, Izabela Moszczeńska, Paulina Kuczalska-Reinschmit, Justyna Budzińska-Tylicka, Irena Krzywicka, Zofia Moraczewska, Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Zofia Nałkowska i wiele innych.

Na wystawie prezentowane są także materiały przedstawiające sytuację kobiet w różnych kulturach świata oraz biografie kobiet twórczych, ambitnych i pewnych siebie, a także delikatnych, kruchych i zagubionych, których życie nie zawsze było szczęśliwe.

                                                                                                                 Zapraszamy!

Portret dziewczyny, rys. Wiktoria Gajzler

Walentynkowy konkurs literacki

autor: L.Grochocka,data: 15-02-2018
Walentynkowy konkurs literacki

Zakończyła się piąta edycja Walentynkowego konkursu literackiego. W środę 14 lutego w bibliotece na długiej przerwie odbyło się rozdanie nagród uczestnikom konkursu. Pani wicedyrektor Beata Multan wręczała wylosowanym uczniom nagrody, natomiast wszyscy mogli poczęstować się słodkim co nieco.

Gratulujemy i zapraszamy do biblioteki!

Galeria>>

Randka w ciemno z książką

autor: L.Grochocka,data: 14-02-2018
Randka w ciemno z książką

W środę 14 lutego w bibliotece odbyła się Randka w ciemno z książką. Zabawa czytelnicza polegała na wypożyczeniu książki bez uprzedniej wiedzy, co jest przedmiotem jej treści, bez rekomendacji, bez czytania recenzji. Książka - niespodzianka była pięknie opakowana, aby nie sugerować się okładką, autorem czy tytułem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników, którzy chętnie wypożyczali tajemnicze książki.

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII