LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  22 / 10 / 2020 Żeby nauczyć Jasia matematyki- trzeba znać matematykę i Jasia!
Biblioteka
Drodzy Siedemnastkowicze!

Biblioteka, jak i cała szkoła, działa obecnie w nieco zmienionych warunkach, wynikających ze stanu zagrożenia epidemicznego. Dbajmy więc o siebie nawzajem i przestrzegajmy opublikowanych na stronie głównej zasad organizacji pracy i funkcjonowania  szkoły.


 W bibliotece, której pomieszczenia należą do przestrzeni wspólnych szkoły, należy przestrzegać następujących zasad:

1. Wchodząc do biblioteki należy zdezynfekować ręce oraz założyć maseczkę lub przyłbicę. W przypadku, kiedy w pomieszczeniach bibliotecznych przebywa mniejsza ilości osób, można zrezygnować z zakrywania ust i nosa.

2. W wypożyczalni i czytelni należy zachować bezpieczny dystans.

3. Przeglądanie książek i czasopism oraz korzystanie ze sprzętu komputerowego jest możliwe tylko po zdezynfekowaniu dłoni lub założeniu rękawiczek ochronnych.

4. Zwrócone książki są wyłączone z obiegu do czasu zakończenia 2-dniowej kwarantanny.
 
5. W zwiążku z zagrożeniem epidemicznym bookcrossingowa wymiana książek jest zawieszona.
                                                                                                                                                                                                
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od 19 do 30 października 2020 r. wraz z całą szkołą przechodzimy na pracę zdalną. Bieżące informacje dotyczące naszych działań i możliwości wypożyczania w tym czasie będziecie otrzymywać poprzez dziennik Librus. 

 
                              Kontakt:     Librus: nasze nazwiska (poniżej)                   e-mail: biblioteka.lo17@wp.eu

                                                   tel.: (71) 798 67 40 w. 130                               Instagram: siedemnaste_lo_czyta

Nauczyciele bibliotekarze: mgr Lucyna Grochocka i mgr Jolanta Nogaj


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Zapraszamy do korzystania z bogatej oferty zbiorów biblioteki szkolnej:
- lektury i ich opracowania, klasyka, bestsellery literatury polskiej i światowej, książki popularnonaukowe, książki poszerzające wiedzę podręcznikową, komiksy i in. (ok. 17 tys. egz.)
- filmy DVD: historyczne, na lekcje wychowawcze, Filmoteka Polska, Złota Setka Teatru Polskiego, filmy fabularne, popularnonaukowe; audiobooki; płyty muzyczne CD,
- czasopisma.

Katalog naszej biblioteki jest dostępny na portalu edukacyjnym Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych, który pozwala przeszukiwać bazy biblioteczne wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez gminę Wrocław. Oto ścieżka dostępu do wyszukiwarki: Katalog Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych - Biblioteka LO nr XVII  

Ponadto:
- w bibliotece istnieje możliwość skorzystania z komputerów z dostępem do internetu oraz ze skanera, drukarki i telewizora,
- do dyspozycji uczniów sa gry planszowe, m.in.: Ego, Tajniacy, Taboo, Dobble, Jungle Speed, szachy i in.,
- na parterze szkoły znajduje się półka bookcrossingowa, dzięki  której można wymieniać się książkami z innymi czytelnikami - w czasie zagrożenia epidemicznego wymiana jest zawieszona.

Działania dodatkowe realizowane przez nauczycieli bibliotekarzy:
- prowadzenie Klubu Książki dla młodych ludzi, którzy lubią czytać, mają różne zainteresowania literackie (od komiksów po literaturę ambitną) i chętnie o tym dyskutują. Podczas spotkań proponujemy także zabawy literackie oraz wprowadzamy elementy biblioterapii. Ponadto organizujemy wspólne wyjścia na wybrane wydarzenia literackie, jakie mają miejsce we Wrocławiu,
- opieka nad gazetką szkolną Cenzurką - niezależną gazetką młodzieży myślącej i twórczej - zobacz link z informacjami o gazetce i numerami archiwalnymi,
- w galerii Na cegłach znajdującej się w klimatycznej czytelni promujemy twórczość plastyczną naszych uzdolnionych uczniów,
- organizowanie wieczorów poetyckich,
- konkursy literackie, poetyckie, recytatorskie,
- wystawy.

Książki kupione z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czutelnictwa w 2018 r.: Zobacz

Przydatne linki

Biblioteki wrocławskie:
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu kliknij>>
Mediateka kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna kliknij>>
Zakład Narodowy im. Ossolińskich kliknij>>
Biblioteka Uniwersytecka kliknij>>
Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej kliknij>>

Biblioteki cyfrowe:
Wolne Lektury kliknij>>
Lektury kliknij>>
Platforma Academica kliknij>> (publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w naszej szkolnej bibliotece na przeznaczonym do tego celu komputerze)
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona kliknij>>
Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie kliknij>>
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa kliknij>>
Europeana - biblioteka europejska kliknij>>
Federacja Bibliotek Cyfrowych kliknij>>
Narodowe Archiwum Cyfrowe kliknij>> 

Filmy, spektakle, koncerty, muzea online: 

Ninateka (m.in. adaptacje lektur szkolnych - teatralne i słuchowiska) kliknij>>
Spektakle Teatru Wielkiego (także lektury) kliknij>>  
Spektakle Teatru Telewizji (także lektury) kliknij>>
Legalna kultura (największy i stale aktualizowany portal promujący kulturę z legalnych źródeł – w kinach, radiu, telewizji, prasie, internecie i przestrzeni publicznej) kliknij>> 
Muzea Świata kliknij >>

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski on-line! - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 21-10-2020
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski on-line! - ZDALNA BIBLIOTEKA Zapraszamy do udziału w 6. edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół średnich poświęconemu poezji ks. Jana Twardowskiego w 105. rocznicę urodzin poety. Konkurs polega na recytacji lub wykonaniu wokalnym wybranego wiersza księdza Jana. Każda szkoła może wytypować maksymalnie trzech uczestników. Ze względu na czas pandemii konkurs odbędzie się w nowej formule, czyli w wersji on-line.

Organizatorem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące nr XII we Wrocławiu. W każdej poprzedniej edycji uczniowie naszej szkoły odnosili sukcesy.

Zainteresowanych uczniów prosimy o nagranie filmu z występem i przesłanie go do 4 listopada. na adres biblioteka.lo17@wp.eu wraz z formularzem zgłoszeniowym i zgodą na przetwarzanie danych. Następnie szkolne jury po obejrzeniu Waszych recytacji wybierze 3 osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę w LO nr XII.

Zachęcamy do udziału!

Silesius i Angelus - literackie nagrody rozdane! - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 19-10-2020
Silesius i Angelus - literackie nagrody rozdane! - ZDALNA BIBLIOTEKA
W sobotę wieczorem, 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol  poznaliśmy laureatów zarówno prozatorskiej Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus", jak i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" (przeniesionej przez pandemię z maja na październik). Po raz pierwszy w historii nagrody wręczono podczas jednej gali i bez udziału publiczności.

Wrocławska Nagroda Poetycka "Silesius", to jedno z najważniejszych wyróżnień poetyckich w Polsce.
W kategorii „Silesius – Debiut roku”  nagrodę zdobył Jakub Pszoniak za debiutancki tom wierszy „Chyba na pewno”.
„Silesius – Książka roku” trafiła do Konrada Góry, wrocławskiego poety i działacza społecznego, za „Kalendarz majów”.
Natomiast „Silesius – Całokształt twórczości” otrzymał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki poeta już doceniony i nagrodzony m.in. Nagrodą Nike, Nagrodą Literacką Gdynia, a także laureat Silesius 2012. 
Wszystkim wyróżnionym wręczono nagrody pieniężne oraz statuetkę Silesiusa, wykonaną przez Michała Staszczaka.
 
Literacka Nagrody Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską, opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim, a jej celem jest szczególne wyróżnienie publikacji, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności. 
Laureatem Angelusa 2020 został Goran Vojnović, słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista, za książkę „Moja Jugosławia”. To opowieść ukazująca proces kształtowania się tożsamości młodego pokolenia tuż przed końcem istnienia Jugosławii oraz kilkanaście lat po jej rozpadzie. Pisarz otrzymał statuetkę projektu Ewy Rossano oraz nagrodę finansową.

Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymal rosyjski pisarz Siergiej Lebiediew i jego książka „Dzieci Kronosa”. Jest to historia rodzinna przedstawiona na tle burzliwej historii Rosji ostatnich dwustu lat. Nazwisko zwycięzcy wybierali czytelnicy w głosowaniu internetowym. 

Nagrody wręczał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Obie nagrody ufundowane są przez miasto Wrocław.
 
 
Źródła:
https://www.wroclaw.pl/angelus-silesius-2020-laureaci 
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26407156,pierwsza-w-historii-polaczona-gala-angelusa-i-silesiusa-znamy.html 

Cenzurka na podium w Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną!

autor: L.Grochocka,data: 15-10-2020
Cenzurka na podium w Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną! Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkolna Cenzurka, niezależna gazetka młodzieży myślącej i twórczej, której redakcja mieści się w bibliotece szkolnej, zdobyła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Gazetę Szkolną „Nasza gazeta” organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

Czytajmy zwycięzców!

autor: J.Nogaj,data: 13-10-2020
Czytajmy zwycięzców! Początek października to dla miłośników książek i czytania ekscytujący czas przyznawania najważniejszych nagród w literackim świecie - Nobla oraz na gruncie polskim - nagrody Nike.
Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie cały świat zachwyca się Igą Świątek - po jej niezwykłym triumfie na kortach Rolanda Garrosa. 19-letnia zawodniczka, niedawna maturzystka, gratulacje przyjmuje z każdej strony. Na jej sukces zareagowała także Olga Tokarczuk, która - dokładnie rok przed zwycięstwem Igi - otrzymała nagrodę Nobla.
Niech każdy 10 października będzie świętem polskich kobiet i dziewczyn. I żebyśmy zdobywały najwyższe szczyty. Ściskamy cię. Kobiety górą -  to słowa , które Noblistka skierowała do Igi. Złożyła też dedykację dla mistrzyni French Open na swojej książce "Bieguni".

Przypominamy, że chociaż nie jesteśmy zwycięzcami turnieju Rolanda Garrosa, posiadamy niejedną dedykację od Olgi Tokarczuk, między innymi w „Biegunach”.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie obecnie prezentujemy i zachęcamy do czytania książek znajdujących się w czołówce światowej i polskiej literatury, autorstwa Noblistów i laureatów nagrody Nike.

Nowe prace w galerii „Na cegłach”!

autor: L.Grochocka,data: 13-10-2020
Nowe prace w galerii „Na cegłach”! Drodzy Uczniowie!
Zapraszamy Was do naszej klimatycznej czytelni, gdzie w galerii "Na cegłach" pojawiły się nowe prace plastyczne naszych szkolnych artystów: Zuzanny Biziel z kl. 3C, Zuzanny Czajki z kl. 2 F4 i Alicji Gawlik z kl. 1B.

Ponadto możecie podziwiać zwycięskie portrety Agnieszki Osieckiej i kolaż inspirowany wierszem „Okularnicy” wykonane na konkurs związany z obchodami dnia patronki naszej szkoły.
Zapraszamy do oglądania!
 
Natomiast wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do dzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić przed społecznością szkolną.

Nowy numer Cenzurki!

autor: L.Grochocka,data: 13-10-2020
Nowy numer Cenzurki!

Cenzurka Nr 1 2020/2021 [80] Wrzesień/Październik

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych,
aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania,
a przede wszystkim dużo zdrowia w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Redakcja Cenzurki

 

Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück!

autor: J.Nogaj,data: 12-10-2020
Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück!

Literacka Nagroda Nobla 2020 została przyznana. To najważniejsze na świecie literackie wyróżnienie  zdobyła amerykańska poetka Louise Glück. W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Glück otrzymała Nobla za

"jej niepowtarzalny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni życie każdego z nas uniwersalnym".

Glück jest pierwszą poetką, której przyznano Nobla, od momentu, kiedy wyróżniono nią Wisławę Szymborską w 1996 r. oraz pierwszą Amerykanką od czterech lat - w 2016 r. nagrodę otrzymał Bob Dylan. Żadna z książek poetki, która w 1993 r. otrzymała Pulitzera, nie została przetłumaczona na język polski. Natomiast jej wiersze ukazały się w antologii "Dzikie brzoskwinie" (2003), a jej utwory tłumaczyła Julia Hartwig

Przypominamy, że w zeszłym roku nagrody odebrali Olga Tokarczuk i Peter Handke.

Na zdjęciu: Wiersz Louise Glück w przekładzie Julii Hartwig

Żródło:kultura.onet.pl

Wyniki konkursów plastycznych zw. z Dniem Agnieszki Osieckiej!

autor: J.Nogaj,data: 12-10-2020
Wyniki konkursów plastycznych zw. z Dniem Agnieszki Osieckiej! Obok widzicie prace plastyczne, które zostały nagrodzone w konkursach plastycznych ogłoszonych z okazji obchodów Dnia Agnieszki Osieckiej. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy autorkom kreatywnych prac:
- Zuzannie Biziel z kl. 3C za kolaż zainspirowany wierszem „Okularnicy”,
- Martynie Rams z kl. 2F4, Hannie Buczek z kl. 2E3 i Emilii Tomaszewskiej z kl. 2B4 za ciekawe portrety naszej Patronki.

Na żywo i w pełnej okazałości prace te można obejrzeć w bibliotecznej Galerii na cegłach.
                                                                                                                             
                                                                                                                                               Zapraszamy!

Urodziny Agnieszki Osieckiej

autor: J.Nogaj,data: 08-10-2020
Urodziny Agnieszki Osieckiej

9 pażdziernika przypada 84. rocznica urodzin patronki LO nr XVII - Agnieszki Osieckiej (9.10.1936 - 7.03.1997). Była ona wspaniałą poetką, prozaiczką, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserką filmową, dziennikarką, przede wszystkim jednak autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek i nietuzinkową, wyzwoloną kobietą

W bibliotece prezentujemy książki autorstwa Agnieszki Osieckiej - wiersze, opowiadania, dzienniki, listy, śpiewniki oraz płyty, albumy i wspomnienia przyjaciół o tej fascynującej poetce. Ponadto zobaczycie archiwalne nagrania koncertów Bardzo Wielkiej Wody, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczosci Agnieszki Osieckiej.
Galeria

W całej szkole trwają obchody Dnia Patronki - na parterze przy portierni wyświetlane są informacje o poetce, a na pierwszym piętrze przy bibliotece znajduje się poświęcona jej wystawa. Ponadto w sali 307 na 4 lekcji odbędzie się konkurs wiedzy o Patronce dedykowany klasom pierwszym. Podczas długiej przerwy w bibliotece nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na portret A. Osieckiej lub ilustracjję do Okularników lub Małgośki i rozdanie nagród zwyciężcom.

                                                                                                                Zapraszamy!

Radek Rak laureatem Literackiej Nagrody Nike 2020

autor: L.Grochocka,data: 05-10-2020
Radek Rak laureatem Literackiej Nagrody Nike 2020 Radek Rak, lekarz weterynarii i pisarz, został Laureatem Literackiej Nagrody Nike 2020 za powieść „Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Nawiązuje ona do "Słowa o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego.
Powieść pokazuje, jak można ciekawie stworzyć baśniowo-mityczną opowieść na materiale historycznym i wokół takiej postaci jak Jakub Szela.
Dzieje Jakuba Szeli przeplatają się z baśnią o Wężowym Królu i jego porwanym przez dwa diabły synu. W tej wersji opowieści najciekawsza jest podwójność, bo okazuje się, że Szela i pan z majątku – Wiktoryn Bogusz – to jedna i ta sama osoba. Rak wybrał formę ludowego podania, każdy rozdział zaczyna się jak przypowieść. „Powiadają, że pana od chama różni urodzenie i posiadanie, ale to nie do końca prawda. Różni ich przede wszystkim strach. Być chamem, to żyć w lęku jak zając na miedzy, to bać się o poranku dzisiejszego dnia, a wieczorem jutrzejszego.[...] Chamstwo – to lęk. Pan zaś jest jastrzębiem na niebie i lwem na pustyni, i niczego nie musi się bać”.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za bardzo dobry debiut reporterski „27 śmierci Toby′ego Obeda”.

Do tegorocznej Nagrody Nike oprócz wyżej wymienionych tytułów nominowane były: powieść "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, esej "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, "Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki.

To już 24. edycja nagrody Nike, przyznawanej od 1997 roku. Jej celem jest promowanie literatury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej "Nike" i "Gazeta Wyborcza", a fundatorem Fundacja Agory.

Źródło:
https://www.polityka.pl/
https://tvn24.pl/

Klub Książki

autor: L.Grochocka,data: 29-09-2020
Klub Książki
Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek
z czytania, wyciąga się go z każdego czytania.
Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów
.
Jarosław Iwaszkiewicz

W poniedziałek 28 września o godz. 14.30 w bibliotece szkolnej odbyło się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Książki. Rozpoczęliśmy rozwiązaniem quizu czytelniczego ze znajomości „Balladyny” Juliusza Słowackiego, jako że w tym roku Narodowe Czytanie dotyczyło właśnie tego utworu. Oczywiście rozmawialiśmy o książkach, które czytaliśmy lub czytamy, ponieważ na spotkanie przybyli miłośnicy  literatury, którzy chcieli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych lektur, porozmawiać o nich i polecić je innym. Okazało się, że czytamy … „wszystko”, jak w cytacie Jarosława Iwaszkiewicza, bo każdy ma swój ulubiony rodzaj literatury i z niego czerpie „pożytek”.  
Ku wielkiej naszej radości do stałego grona członków KK dołączyli nowi klubowicze i to nie tylko z pierwszych klas!
Do zobaczenia w październiku!
 

Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury

autor: J.Nogaj,data: 29-09-2020
Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury Tydzień noblowski i inauguracja działań Fundacji Olgi Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal, 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Miedzynarodowy Festiwal Opowiadania - Int. Short Story Festival i Wrocławiu, marsz do księgarni, a poza tym: czytania, dyskusje, spotkania autorskie i koncerty. Tak wyjątkowo zapowiada się Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury.

Rok 2019 kończyliśmy we Wrocławiu świętując Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz przyjęcie Wrocławia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasta Literatury. Pandemia roku 2020 wymusiła przeniesienie wielu projektów kulturalnych – w tym tych literackich. Tym sposobem w październiku dojdzie do niespotykanej dotąd kumulacji wydarzeń literackich. Do tradycyjnie już odbywających się w tym miesiącu imprez, doszły wydarzenia przeniesione z wiosny oraz projekty zupełnie nowe, w tym te związane z inauguracją działalności Fundacji Olgi Tokarczuk czy obchodami rocznicy przyznania Nobla autorce „Biegunów”.

Szczegółowy rozkład programu Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury znajdziecie tutaj

Z uwagi na pandemiczne obostrzenia obowiązywać będą limity osób, mogących uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach. Ale bez obaw, większość spotkań, czytań czy debat będzie transmitowana online.

Dzień Agnieszki Osieckiej - konkurs plastyczny!!!

autor: L.Grochocka,data: 23-09-2020
Dzień Agnieszki Osieckiej - konkurs plastyczny!!! Drodzy Uczniowie!
W ramach obchodów Dnia Agnieszki Osieckiej patronki LO nr XVII, który przypada 9 października, ogłaszamy konkurs plastyczny
- na  portret Agnieszki Osieckiej,
- na pracę inspirowaną wierszami poetki (do wyboru „Okularnicy” i „Małgośka”)
Prace wykonane dowolną techniką formatu A4 należy przynieść lub przesłać do biblioteki na adres: biblioteka.lo17@wp.eu do 8 października do godz. 12.00. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 października.
Zachęcamy do udziału i liczymy na Waszą kreatywność!

"Zakazane książki" w bibliotece szkolnej

autor: J.Nogaj,data: 18-09-2020

"Pozostaje zagadką,
dlaczego rządy nadal jeszcze wierzą,
że zdołają trwale ukryć niewygodne prawdy"
 
Werner Fuld, Krótka historia książek zakazanych
 


W niedzielę 20 września rozpoczyna się tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek. W tym czasie tysiące bibliotek i księgarń na całym świecie zwraca uwagę na kwestię wolności słowa oraz problem cenzury i zakazywania książek. Tydzień Zakazanych Książek zaczęto obchodzić w 1982 roku w odpowiedzi na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Okazuje się, że powody, dla których utrudnia się innym dostęp do literatury, potrafią być absurdalne. Dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy „Czerwonego Kapturka”. Zrobiono tak nie z uwagi na „drastyczne” fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu. Zbierane przez lata doniesienia dowodzą, że dostęp do niektórych tekstów  najczęściej próbują utrudniać jednostki lub grupy ludzi najprzeróżniejszych wyznań i poglądów politycznych, którzy chcą stłumić wszystko, co koliduje z ich własnymi przekonaniami.
 
    W Polsce Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od kilku lat. W bibliotekach i księgarniach w całym kraju zachęca się do sięgania po książki, które z najróżniejszych przyczyn znalazły się kiedykolwiek na celowniku cenzorów.
    

Jakie były przyczyny tego rodzaju zakazów? Których tytułów nie pozwalano czytać? Takich informacji dostarczy Wam wystawa w bibliotece szkolnej, prezentująca książki zakazane w różnym czasie, miejscu i przez różne instytucje lub władze.

Zakazane książki będziemy prezentować do połowy października
– Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 
Przyjdźcie, zobaczcie i … przeczytajcie!
Nikt Wam tego nie zabroni!

130. rocznica urodzin Agathy Christie

autor: J.Nogaj,data: 17-09-2020
130. rocznica urodzin Agathy Christie

Agatha Christie (1890 1976) - brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych, jedna z najbardziej znanych i poczytnych pisarek w historii. Nazywana była królową kryminału, wielką damą okrutnej zbrodni i wymyślnego morderstwa. Przy pomocy kilkudziesięciu powieści i sztuk nie tylko znacząco wpłynęła na narracyjne reguły i konwencje literatury popularnej, ale także zmieniła sposób myślenia milionów czytelników.
Książki Christie, wliczając w to przekłady na kilkadziesiąt języków, sprzedały się w miliardach egzemplarzy. Wciąż fascynują nowe pokolenia starannie skonstruowanymi intrygami, szaleńczymi zwrotami akcji oraz trafnymi obserwacjami ludzkiej natury. Jeśli lubicie czytać książki, dajcie się wciągnąć w jej fabularne gierki.

Opublikowane dzieła:
•    79 powieści i zbiorów opowiadań kryminalnych
•    23 filmy pełnometrażowe
•    18 sztuk scenicznych
•    6 powieści obyczajowych pod pseudonimem Mary Westmacott
•    2 książki autobiograficzne
•    2 tomiki wierszy
•    1 tomik opowiastek i wierszy gwiazdkowych

Kino szybko zainteresowało się kryminałami brytyjskiej pisarki, przez kolejne dekady proponując dosłownie dziesiątki ekranizacji, oto niektóre z nich:
"Poirot", serial telewizyjny, lata 1989-2013
"Morderstwo w Orient Expressie”, reż. Sidney Lumet, 1974 r.
"Zło czai się wszędzie", reż. Guy Hamilton, 1982 r.
"Śmierć na Nilu", reż. John Guillermin, 1978 r.
"Pęknięte lustro", reż. Guy Hamilton, 1980 r.
"Śmierć ma okna", reż. George Pollock, 1961 r.
"A potem nie było już nikogo", reż. René Clair, 1945 r. i wiele innych… więcej

Ciekawe materiały na temat Agathy Christie:
tutaj
tutaj

W bibliotece szkolnej mamy wiele tytułów powieści królowej kryminału, zapraszamy do wypożyczania. 

Źródło zdjęcia: www.anothermag.com

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim!

autor: L.Grochocka,data: 16-09-2020
Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim!

W czwartek 17 września o godz. 18:00 Wolne Lektury zapraszają na spotkanie autorskie online z Łukaszem Orbitowskim, autorem uznanych powieści, takich jak „Kult” i „Inna dusza” (ta pozycja znajduje się w zbiorach naszej biblioteki). Spotkanie poświęcone będzie najnowszej powieści #manto dostępnej wyłącznie w bibliotece Wolne Lektury. Wieczór autorski poprowadzi Olga Wróbel na kanale YouTube Wolnych Lektur.

             Powieść #manto jest dostępna na Wolnych Lekturach. Zachęcamy do czytania!

Irek Król, bohater powieści, wiedzie spokojne, przewidywalne życie. Pracuje jako kelner w jednej z warszawskich knajpek, mieszka u mamy. Ma co jeść i z czego żyć. Nowoczesność wkracza jednak niepostrzeżenie do poukładanego i przewidywalnego życia Irka na każdym kroku: w postaci kolorowych kubłów do segregacji śmieci czy ekologicznych pogadanek ze strony własnej rodzicielki. Przede wszystkim jednak  – z powodu tajemniczego telefonu, który Kutavaggio, czyli nie kto inny jak Zbyszek Płaczek, zostawił przypadkowo na krześle w Balatonie. Kiedy Irek odnajduje znalezisko, nie wie jeszcze, że Kutavaggio już nie żyje. W ten sposób kelner staje się nieoczekiwanym spadkobiercą nowoczesnego urządzenia. Nawet nie podejrzewa, ile warta jest jego tajemnicza zawartość…

Łukasz Orbitowski tworzy kryminalną intrygę, przedstawiając czytelnikowi warszawskie zaułki i ciekawych bohaterów, i to zwykle takich, których nigdy nie chcielibyśmy spotkać, ale jakimś sposobem ciągle się na nich natykamy. Jest to powieść dowcipna i piekielnie inteligentna.

Łukasz Orbitowski - życie i twórczość
Łukasz Orbitowski: Z moją babcią miałem tajemnicowanie

Źródło: https://nowoczesnapolska.org.pl

„BĄDŹ JAK … MOVIE STAR” - Powiatowy Konkurs Fotograficzny

autor: L.Grochocka,data: 15-09-2020
„BĄDŹ JAK … MOVIE STAR” - Powiatowy Konkurs Fotograficzny Drodzy Uczniowie!

Prawie każdy z nas chociaż raz w życiu chciał poczuć się jak gwiazda filmowa. Marzenia o tzw. „czerwonym dywanie”, sławie i urodzie nie są nam obce. Marzymy też, żeby być jak postaci z filmów…

Konkurs fotograficzny „Bądź jak MOVIE STAR” umożliwi Wam taką metamorfozę!

Ucharakteryzujcie  się na Gwiazdę Filmową ze znanej fotografii lub zainscenizujcie sławną, „kultową” scenę z wybranego filmu i zróbcie zdjęcie. Do portretu/sceny filmowej możecie zaprosić inne osoby, które zechcą się z Wami bawić, a sami pozostać po drugiej stronie obiektywu jako autor zdjęcia. W ten sposób udowodnicie, jak bardzo kochacie kino i jak ważni są dla Was bohaterowie z ulubionych filmów.

Z Waszych zdjęć powstanie wspaniała wystawa, którą Dolnośląskie Centrum Filmowe  uczci 110 rocznicę istnienia.

Na plakacie widzicie fotografię, która zwyciężyła w zeszłym roku. Uczeń VII klasy idealnie oddał szaleństwo tytułowego bohatera z filmu „Joker” w reżyserii Todda Phillipsa.
                                                                                                                                          Organizatorki konkursu:
Iwona Polak SP 8
Katarzyna Łaszkiewicz LO X
Katarzyna Jańska DCF

Prosimy o nadsyłanie prac do biblioteki szkolnej do 30 października na adres: biblioteka.lo17@wp.pl. 2 listopada nastąpi rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu.
Następnie do 15 listopada prace zostaną przesłane do organizatora Powiatowego Konkursu Fotograficznego. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowane jest na 28 listopada 2020 r. o godz. 12.00  w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
                                                        Serdecznie zapraszamy do wspólnej, twórczej zabawy.


Regulamin>>

Zgoda na udział>>

8 września - Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji i Promocji Czytelnictwa

autor: J.Nogaj,data: 08-09-2020
8 września - Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji i Promocji Czytelnictwa

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji (ang. International Literacy Day), inaczej określany Światowym Dniem Umiejętności Czytania czy Międzynarodowym Dniem Walki z Analfabetyzmem to święto obchodzone corocznie 8 września przez państwa ONZ w ramach programów walki z analfabetyzmem. Decyzję o ustanowieniu święta podjęło UNESCO w 1966 r. na postawie postanowień Kongresu Ministrów Edukacji w Teheranie w 1965 r. To na tym Kongresie po raz pierwszy użyto określenia analfabetyzmu funkcjonalnego.
Obchody Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji mają na celu rozpowszechnienie projektu ONZ. Są również okazją uhonorowania osób i instytucji mających szczególne zasługi dla upowszechnienia dostępu do edukacji na świecie.

Według UNESCO, 750 mln dorosłych ludzi na całym świecie wciąż nie potrafi czytać i pisać. 2/3 z tej liczby stanowią kobiety:
Zobacz film

W ramach promowania czytelnictwa i obchodów  Dnia Alfabetyzacji 8 września wrocławską komunikacją miejską będzie można jeździć bez biletu. Jednak, by nie otrzymać od kontrolera mandatu, będzie trzeba pokazać papierową książkę lub czytnik elektroniczny (czasopisma i audiobooki nie będą honorowane). Jest to akcja zachęcająca wrocławian do czytania, a także doceniająca miłośników książek, ponieważ będzie ona tego dnia ich biletem. W tym dniu bez biletów, ale z książką lub czytnikiem elektronicznym będzie można podróżować również Kolejami Dolnośląskimi i Przewozami Regionalnymi (w granicach Wrocławia) oraz liniami strefowymi, których numer zaczyna się od cyfry 9.

Żródła: sbp.pl, wroclaw.pl, freepik.

Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego

autor: J.Nogaj,data: 03-09-2020
Narodowe Czytanie

W sobotę 5 września 2020 roku odbędzie się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku czytany będzie dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Rękopis „Balladyny”, a raczej „Balladiny” – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego, datowany na 1834 rok – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu i znajduje się w bibliotece cyfrowej POLONA. Rękopis należy do domeny publicznej, więc można go bezpłatnie pobrać.

W piątek 4 września zapraszamy do biblioteki, gdzie przez cały dzień możecie oglądać filmy i spektakle oraz słuchać audiobooków Balladyny. Prezentujemy także książki, plakaty oraz zdjęcia rękopisu tego wybitnego dramatu polskiego romantyzmu.

Ciekawe materiały na temat "Balladyny": cytaty, tekst w wersji cyfrowej, przedstawienia teatralne, artykuły z sieci, opracowanie i streszczenie

Źródło.dbp.wroc.pl

Bezpieczne wakacje - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 24-06-2020
Bezpieczne wakacje - ZDALNA BIBLIOTEKA
Niebawem zakończy się rok szkolny i zaczną wakacje. Jest to czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Korzystając z czasu wolnego nie należy jednak zapominać BEZPIECZEŃSTWIE!!!
Podczas wakacji możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których weźmiemy udział. Jedni z nas będą spotkać się z przyjaciółmi i przy tym świetnie się bawić, inni wybiorą się na rodzinne bądź zorganizowane wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem słońce i piękna, zachęcająca do wyjścia pogoda. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.
Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 
Poniżej przedstawiamy Wam prezentację omawiającą różne aspekty bezpieczeństwa w trakcie wakacji: nad wodą, w lesie, na rowerze itd.
 
Życzymy wspaniałych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!
Do zobaczenia w nowym roku szkolnym! 

Noc Kupały i Noc świętojańska! - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 22-06-2020
Noc Kupały i Noc świętojańska! - ZDALNA BIBLIOTEKA
Nie znano kiedyś imienia Boga.
Nikt darów nie niósł Mu do ołtarza.
Mimo to Pan Bóg nawet dla pogan
piękno tej nocy już w Raju stwarzał.

Franiciszek Kobryńczuk, Noc świętojańska

Noc Kupały (kupalnocka, kupała, palinocka, sobótka) - to pogańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, około 21-22 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie. Noc Kupały jest rodzimym świętem zakochanych., dzisiaj wypartym przez amerykańskie Walentynki

Noc świętojańska - święto chrześcijańskie obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. W kościele przeprowadzano wówczas tzw. obrzęd święcenia wody, a w liturgii kościelnej zastosowanie miały sekwencje i hymny świętojańskie, które przywędrowały do Polski z Zachodu. W kościołach chrześcijańskich jest to również okres święcenia ziół leczniczych, np. dziurawca, macierzanki oraz kwiatów ogrodowych. W chorobie miała także pomagać paproć trzymana w domu. W krajach bałtyckich i skandynawskich święto Jana Chrzciciela nazywa się również „dniem lub wieczorem ziół”.

Zabawy związane ze świętami:
- palenie ognia
- skoki przez ognisko
- palenie kukły
- tańce dziewcząt wokół rozpalonego w nocy ogniska
- obrzęd zarzucania wianków przez głowę na drzewa
- puszczanie wianków po wodzie
- pierwsza w roku kąpiel w rzece/ jeziorze
- wieńczenie zielem
- szukanie kwiatu paproci.

Dawniej wierzono, że o północy na kilka chwil zakwita w lasach kwiat paproci. Znaleźć mógł go tylko człowiek dobry i niewinny. Szczęśliwiec, któremu by się to udało, zapewnione miał szczęście, mądrość i dostatek. Kwiatu należało szukać nago, przepasawszy się bylicą - zielem, którego czarownice i inne strzegące go złe moce bały się bardziej niż ognia. Wokół kwiatu należało obrysować krąg poświęconą w kościele kredą, a następnie trzymać przy ołtarzyku domowym, co gwarantowało szczęście domownikom.
Skakanie przez ogień według wierzeń miało oczyścić duszę oraz chronić przed złem i nieszczęściem. Przez ogień powinny skakać również pary zakochanych trzymając się za ręce. Jeśli skok będzie udany, wówczas czeka ich szczęśliwe życie w miłości i wierności aż po grób.

Noc Kupały – słowiańskie święto miłości
Noc świetojańska i Noc Kupały w literaturze
Cytaty
Obrzędy Nocy świętojańskiej i Nocy Kupały - filmy dokumentalne
Noc na Łysej Górze
- fantazja symfoniczna Modesta Musorgskiego.

W naszej bibliotece znajdziecie serię książek autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk Kwiat paproci - są to powieści głęboko osadzone i wiele czerpiące ze słowiańskiego folkloru, przesiąknięte pradawnymi obrzędami.
Na cykl składają się tytuły: Szeptucha, Noc Kupały, Żerca, Przesilenie, Jaga oraz dwa poradniki Sekretnik Szeptuchy.
Publikacje te są wielkim ukłonem w stronę naszej słowiańskiej historii i mitologii.

Źródła: dbp.wroc.pl, wolnelektury.pl, ninateka.pl
Źródło obrazu Puszczanie wianków na Wiśle, ok. 1950-52: https://pl.pinterest.com/pin/338966309434443016/

Zmarł Carlos Ruiz Zafón - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 20-06-2020
Zmarł Carlos Ruiz Zafón - ZDALNA BIBLIOTEKA
- Źle pan wygląda - zawyrokował.
- Niestrawność - odparłem.
- A co panu zaszkodziło?
- Życie.

Carlos Ruiz Zafón, z książki Gra anioła


19 czerwca w wieku 55 lat zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón, autor m.in. bestsellerowej powieści Cień wiatru. Z wykształcenia był dziennikarzem. Od roku 1993 mieszkał w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Jego pierwsze książki – Marina i Trylogia mgły były adresowane do młodzieży.
Dickens Barcelony, najbardziej uzdolniony współczesny pisarz, twórca najsłynniejszych hiszpańskich powieści na świecie
- tak mówili o nim krytycy, księgarze oraz czytelnicy.

Autor na swojej oficjalnej stronie internetowej wspomniał, że pisanie określa go jako człowieka. Górnolotnie stwierdził, że on sam cały jest pisaniem i że pisze dla realnych ludzi, którzy po prostu lubią czytać i zagłębiać się w dobre historie. Zapewne to nastawienie pomogło mu stać się światowej sławy pisarzem.
Carlos Ruiz Zafon był laureatem wielu prestiżowych nagród na całym świecie. Zdobył między innymi hiszpańską The José Manuel Lara Prize for the bestselling book, amerykańską Gumshoe Award, brytyjską Ottakar’s prize, francuską Prix du scribe.

Cień wiatru - książka wydana w 2001 r. -  stała się światowym bestsellerem, sprzedając się w nakładzie około 15 mln egzemplarzy. Zapoczątkowała istną „Zafonmanię”. Otwierała cykl Cmentarz zapomnianych książek, w skład którego wchodziły też powieści Gra anioła, Więzień nieba oraz Labirynt duchów.
Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie w drugiej połowie XX wieku, ale w retrospekcjach pojawiają się lata wcześniejsze. Bohaterem jest Daniel Sempere. Towarzyszymy mu od 10 roku życia, kiedy to jego ojciec zaprowadza go na Cmentarz zapomnianych książek. Od tego momentu zaczyna się historia Daniela, próbującego odkryć tajemnicę zawiązaną z autorem jednej z zapomnianych książek - Julianem Caraxem. Daniel, zauroczony powieścią Caraxa Cień wiatru, próbuje odnaleźć inne książki jego autorstwa. Okazuje się jednak, że wszystkie egzemplarze zostały spalone. Komuś zależy również na zniszczeniu ostatniej sztuki, która znajduje się w posiadaniu nastoletniego chłopaka.
Autor wprowadza do powieści wiele postaci i wątków, które, pozornie luźno ze sobą związane, na końcu prowadzą do rozwiązania zagadki.

Każda z książek cyklu przedstawia opowieść zamkniętą w sobie i niezależną. Można czytać je w dowolnej kolejności, można też czytać każdą część osobno. Wszystkie łączą w sobie zalety kryminału, thrillera, sagi i powieści historycznej i są porywającą historią o ludziach, których losy na zawsze splecione są z losami książek.

Róża ognia - nigdy niepublikowane opowiadanie Carlosa Ruiza Zafóna, które wprowadza czytelników w początki tajemniczej biblioteki Cmentarza zapomnianych książek.

Cytaty z powieści Carlosa Ruiza Zafóna

W naszej bibliotece czekają na Was powieści mistrza - cykl Cmentarz zapomnianych książek,
czyli Cień wiatru
, Gra anioła, Więzień nieba oraz Labirynt duchów, a także Światła września i Marina.
Serdecznie zapraszamy do wypożyczania - to wspaniałe lektury na wakacje!


Źródła: lubimyczytac.pl, kultura.onet.pl, niestatystyczny.pl, wikipedia.org, taniaksiazka.pl

Ciekawostki literackie - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 18-06-2020
Ciekawostki literackie - ZDALNA BIBLIOTEKA

Historia literatury oraz jej twórcy - pisarze i poeci - skrywają przeróżne tajemnice i kontrowersyjne fakty, czasem zabawne, czasem przerażające, także smutne i żałosne. Nie zawsze to, co oczywiste, faktycznie takim było.
Oto garść anegdotek i  zaskakujących ciekawostek z dziedziny literatury:

Czy wiecie, od czego uzależniony był Dostojewski, co wspólnego z rękopisem „Myszy i ludzi” miał pies albo o jakiej karierze marzył Dan Brown?
PRYWATNE ŻYCIE PISARZY I PISAREK>>

Czy wiecie, jaka powieść kryje się pod „Pierwszymi wrażeniami" Jane Austen albo dlaczego pierwsza część Harry’ego Pottera ma różne tytuły w USA oraz Wielkiej Brytanii?
ROBOCZE TYTUŁY ZNANYCH DZIEŁ >>

Który pisarz wierzył w skuteczność urynoterapii? Z czym zawsze wybierał się w podróż Andersen? Dlaczego de Maupassant zawsze jadł w tej samej restauracji?
DZIWNE NAWYKI PISARZY >>

Kto stał za erotyczną powieścią-prowokacją, która pod koniec lat 60. XX wieku podbiła amerykański rynek wydawniczy? Na czyich podrobionych pismach przez tysiąc lat opierała się chrześcijańska myśl teologiczna? Dlaczego jakikolwiek pisarz miałby udawać, że pochodzi z patologicznej rodziny?
MISTYFIKACJE LITERACKIE >>

Książki mają wielką moc. Tak wielką, że niektórzy zrobią wszystko, by ograniczyć ich wpływ – posuną się nawet do morderstwa. Wiele znanych dzieł z różnych powodów (religijnych, obyczajowych czy politycznych) uznawano za książki zakazane.
ZAKAZANE KSIĄŻKI >>

                                                                                               Miłego czytania!

Źródło: www.wbp.wroc.pl
Zdjęcie: freepik

Wakacyjne propozycje - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 16-06-2020
Wakacyjne propozycje - ZDALNA BIBLIOTEKA

Wakacje to dla wielu z nas magiczny czas. To zapach kwiatów, smak lodów i owoców. To czas słońca, błękitnego nieba i szumu fal.  To także odpoczynek po całym roku pracy, a przede wszystkim czas wyjazdów.
W tym roku wakacje będą szczególne, bo wielu z nas spędzi je w domu i to może być moment, aby udać się na wirtualne spacery, które oferują nam możliwość zobaczenia pewnych miejsc i instytucji bez konieczności wychodzenia z pokoju czy łóżka. A dla tych, którzy wyruszą w podróż po Polsce poniższe propozycje niech będą zachętą do zobaczenia ich w rzeczywistości.  

                                   Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą!

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Zamek Królewski w Warszawie 
Zamek Krzyżacki w Malborku
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Dębno – kościół św. Michała Archanioła
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Haczowie
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Kraków – spacer po mieście
Kopalnia Soli w Wieliczce

Majowo-czerwcowy numer Cenzurki!

autor: L.Grochocka,data: 05-06-2020
Majowo-czerwcowy numer Cenzurki! Cenzurka Nr 6 2019/2020 [79} Maj/Czerwiec

105. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 01-06-2020
105. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego - ZDALNA BIBLIOTEKA
Nie płacz w liście, nie pisz że los ciebie kopnął,
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia,
kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno.
 
1 czerwca kojarzy nam się z Dniem Dziecka, ale jest to również dzień urodzin księdza Jana Twardowskiego, jednego z bardziej znanych współczesnych poetów. W tym roku obchodzimy 105. rocznicę jego urodzin. Ten cichy i skromny ksiądz, świetny kaznodzieja i serdeczny człowiek zawsze powtarzał, że "Właściwie poetą nie jest, a tylko pisze wiersze". Utwory księdza Jana są pełne ciepła, życzliwości i nie ma w nich patosu. Jest to poezja pogodna, nieraz żartobliwa, pełna życiowej mądrości. W swojej poezji mówi on w prostych słowach, czym jest wiara, ufność, obcowanie z Bogiem i ludźmi, a także czym jest miłość i przyjaźń.. Liryka księdza jest pocieszeniem w smutkach, nauką radości życia i zachwytu nad światem. Możemy w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania. 

Z tej okazji prezentujemy materiały dotyczące życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego oraz jego wiersze w interpretacji znanych nam artystów polskiej sceny.

Ks. Jan Twardowski - życiorys poety przedstawiony w formie prezentacji
Jan Twardowski - krótka biografia 
Tajemnice ks. Twardowskiego - opowiada autorka biografii Magdalena Grzebałkowska
Jan Twardowski - najbardziej znane cytaty 
 
Śpieszmy się - recytuje Jerzy Zelnik 
Poezja ks. Twardowskiego - czyta Anna Dymna 
Nierówni - śpiewa Mietek Szcześniak 
Koniec - by nigdy nie kończyć...  – recytuje Krzysztof Kolberger 
 
Źródło obrazka: https://wawalove.wp.pl/
Źródło: youtube 

Pokaz online spektaklu “Uroczystość” w reż. Grzegorz Jarzyny - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 29-05-2020
Pokaz online spektaklu “Uroczystość” w reż. Grzegorz Jarzyny - ZDALNA BIBLIOTEKA

W sobotę 30 maja o godzinie 20.00 w ramach akcji “Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”  na  stronie Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo będziemy mieli okazję obejrzeć nagranie spektaklu “Uroczystość” Grzegorza Jarzyny.

Przedstawienie oparte jest na głośnym filmie “Festen” Thomasa Vintenberga i Mogensa Rukova. W spektaklu, który z powodzeniem prezentowany był na najważniejszych międzynarodowych festiwalach teatralnych, kreacje aktorskie stworzyła czołówka polskich aktorów filmowych i teatralnych, m.in. Andrzej Chyra, Jan Peszek, Ewa Dałkowska, Adam Ferency, Marek Kalita, Roma Gąsiorowska, Danuta Stenka, Danuta Szaflarska, Katarzyna Warnke, Aleksandra Popławska, Redbad Klijnstra i inni.

Po zakończeniu transmisji organizatorzy zapraszają na rozmowę z twórczyniami i twórcami spektaklu na Facebook Live (start: godz. 22:30) oraz na warsztaty otwarte online w poniedziałek (1 czerwca) o godz. 17:00. Więcej o warsztatach tutaj.

26 maja - Dzień Matki - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 25-05-2020
26 maja - Dzień Matki - ZDALNA BIBLIOTEKA Dzień Matki to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy Mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w ciężkich chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość.
Nowożytna tradycja świętowania tego dnia wywodzi się z początków XX w. W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła lobbować za ustanowieniem święta, które upamiętniałoby miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł trafił na podatny grunt i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.
Pierwotna idea okazała się na tyle nośna, że święto rozprzestrzeniło się po całym świecie. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w Krakowie 26 maja 1923 r. Najlepszym dowodem na amerykański rodowód święta jest to, że prawie na całym świecie obchodzi się je w maju – z reguły w drugą niedzielę tego miesiąca – tak jak w USA. Od tej reguły jest tylko kilka wyjątków – np. w Norwegii święto na cześć matek jest obchodzone w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Postać Matki jest częstym motywem twórczości artystycznej, poniżej wybrane materiały:

Motyw macierzyństwa w literaturze, malarstwie, filmie i muzyce 

Wybrana literatura i obrazy (Wolne lektury)

Motyw - Matka - fragmenty utworów (Wolne lektury)

Cytaty

Najpiękniejsze wiersze poświęcone matkom

Jak to jest być moją matką - polski film w reż. Norah McGettigan o skomplikowanej relacji między córką a niepełnosprawną matką.

Matka - film dokumentalny w reż. Jakuba Piątka - portret starszej kobiety, której syn odbywa wieloletni wyrok.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham - film dokumentalny w reż. Pawła Łozińskiego - matka i córka, żyjące od wielu lat w konflikcie, odbywają pięć spotkań z profesorem Bogdanem de Barbaro, wybitnym psychoterapeutą.

Matki w świecie zwierząt

Bezpieczny Internet - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 22-05-2020
Bezpieczny Internet - ZDALNA BIBLIOTEKA
Internet to jeden z najważniejszych wynalazków współczesnego świata. Potwierdza to fakt, że co drugi człowiek na Ziemi jest internautą, są to ponad 4 miliardy ludzi. Bez internetu nie funkcjonowałoby wiele dziedzin życia. Ułatwia on życie, to źródło zabawy i możliwość załatwienia od ręki wielu spraw. Ale podobnie jak w realnym życiu, tak i w internecie, możemy natknąć się na oszustów czyhających na naszą naiwność. Internet jest siecią otwartą, co sprzyja kontaktom międzyludzkim, ale też wystawia nas na zagrożenia, na jakie w normalnym życiu, zachowując rozsądek, sami byśmy się nie narazili.
Wielokrotnie słyszymy w mediach o kradzieżach danych, przemocy wirtualnej i innych negatywnych zjawiskach, na które mogą być narażone osoby korzystające z internetu. Wiele osób wychodzi z założenia, że zagrożenia ich nie dotyczą, ponieważ w wolnej chwili przeglądają jedynie witryny internetowe lub kontaktują się ze znajomymi – takie podejście nie jest właściwe, ponieważ każdy z nas jest potencjalną ofiarą wirtualnych zagrożeń.

Teraz w czasie epidemii dużo czasu spędzamy przy komputerze buszując w sieci. Większości z nas nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. Dlatego poniżej przedstawiamy bardzo ciekawą prezentację, w której znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa w sieci.
 
 
Źródło: Biblioteka.pl 

Leopold Tyrmand - ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX wieku - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 20-05-2020
Leopold Tyrmand - ikona polskiego świata artystycznego lat 50. XX wieku - ZDALNA BIBLIOTEKA Literackim patronem roku 2020 jest Leopold Tyrmand - autor kultowej powieści „Zły” i bezkompromisowego „Dziennika 1954” - wybitny pisarz, dziennikarz, publicysta, a także znawca i popularyzator jazzu w Polsce. Był postacią owianą legendą, ikoną polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Nazywano go królem bikiniarzy (chociaż sam się za bikiniarza nie uważał), playboyem, piewcą warszawskich bram, targowisk, zaułków i kontestatorem komunistycznej władzy.
Jego niezwykła biografia toczyła się na tle burzliwej historii dwudziestego wieku w kilkunastu państwach, a barwna i charyzmatyczna osobowość pozwoliła w najtrudniejszych czasach zachować wymagającą odwagi niezależność intelektualną. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie "Cywilizacja komunizmu" uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda w 100. rocznicę jego urodzin (16 maja) i 35. rocznicę śmierci w uznaniu wielkich zasług artysty. W uchwale przytoczono słowa pisarza: "Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności. Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością - na mocy dekretu komunistycznych władców.”

Największym sukcesem literackim Tyrmanda jest powieść „Zły” -  książka legenda, najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u.  Jej akcja toczy się na początku lat 50. XX wieku w Warszawie - wielu punktach charakterystycznych dla powojennego życia miasta. Tytułowy „Zły” to tajemniczy bohater, samozwańczo walczący w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami i półświatkiem stolicy. Ma tylko jeden znak rozpoznawczy - niezwykłe, świetliste spojrzenie. W tle mamy historię miłosną, której osią jest dziewczyna, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Leopold Tyrmand miał bezbłędne wyczucie stylu i elegancji, nie lubił wszechogarniającej szarości czasów PRL-u. Agnieszka Osiecka w "Szpetnych czterdziestoletnich" tak o tym pisała:
"Cały świat mógł sobie nosić skarpetki, jakie chciał, ale czerwone czy pasiaste skarpetki Tyrmanda nie były po prostu skarpetkami. Były wyzwaniem i apelem, były niejako kartą praw człowieka i obywatela, były demonstracją. Skarpetki te upominały się o prawo człowieka do odmienności, do inności, do wygłupu nawet. Skarpetki te mówiły: "To ja, to ja! Ja nie chcę być jedną z wielu, wystarczy mi, że jestem jedną z dwóch".

Oto wybór materiałów o życiu Leopolda Tyrmanda, jego twórczości i stylu:

Biografia i „Finezje literackie” - cykl audycji Polskiego Radia poświęcony Leopoldowi Tyrmandowi.
Twórca Leopold Tyrmand
Leopold Tyrmand – publicystyczna biografia
100 lat temu urodził się największy skandalista PRL-u. Dlaczego dziś wciąż warto czytać Tyrmanda?
O „Biografii Leopolda Tyrmanda”
Książki  Leopolda Tyrmanda
12 twarzy Leopolda Tyrmanda
Ikona stylu: Leopold Tyrmand
„Zły” Leopolda Tyrmanda - interaktywna prezentacja z darmowym audiobookiem i e-bookiem

Źródło zdjęcia: Fb Instytutu Książki

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 17-05-2020
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II - ZDALNA BIBLIOTEKA
Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest twoje 
Jan Paweł II
 
Rok 2020 jest dla nas szczególny, bo to rok Jana Pawła II - wielkiego rodaka, wspaniałego człowieka i niezwykłego kapłana.
18 maja 2020 roku obchodzimy stulecie urodzin Karola Wojtyły. Osoba Jana Pawła II zajmuje szczególne miejsce w naszej pamięci i sercu ...
Jak głosi uchwała przyjęta przez Sejm: „Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim.[…] 
Przypomniano w niej, że św. Jan Paweł II zawsze mówił, że chciałby zostać zapamiętany jako "papież rodziny". "Nieustannie podkreślał, że rodzina to największy skarb narodu, gdyż jest szkołą cnót społecznych stanowiących o życiu i postępie społecznym. […]
Był On i jest dla nas drogowskazem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi.”
 
Karol Wojtyła / Jan Paweł II miał bardzo bogate życie i osobowość – był filozofem, poetą, narciarzem i turystą, człowiekiem kultury i nauki, duszpasterzem młodzieży i rodzin, pielgrzymem, inicjatorem wielkich przedsięwzięć, człowiekiem głębokiej modlitwy. Ta wszechstronność spowodowała, że w czasie swojego życia fascynował i pociągał za sobą, szczególnie młodych ludzi. Młodzież za nim szła, młodzież go kochała. 
Wy też poznajcie papieża Polaka, bo naprawdę warto. Poniższe materiały pomogą Wam poznać człowieka, który został papieżem.

2020 rokiem Św. Jana Pawła II - prezezentacja  
Jan Paweł II - cytaty 
 
Dopełniniem informacji o paieżu mogą być filmy fabularne:
 
A na koniec polecamy quiz Jak dobrze znasz św. Jana Pawła II. Sprawdzcie się!
                                  Zapraszamy! 
 
Źródła: https://timoteo.pl/
            https://www.dbp.wroc.pl/ 
            https://dzieje.pl/
            https://www.youtube.com/ 

Wirtualna Noc Muzeów we Wrocławiu - 15-17 maja - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 14-05-2020
Wirtualna Noc Muzeów we Wrocławiu - 15-17 maja - ZDALNA BIBLIOTEKA

Koronawirus mocno pokrzyżował plany organizatorom Nocy Muzeów we Wrocławiu, zwłaszcza że w mieście planowano zwiedzanie w ramach obchodów 75-lecia powojennego Wrocławia. Postanowiono jednak, że z powodu epidemii tegoroczna akcja odbędzie się w weekend 15-17 maja w formie on-line. Będzie miała charakter wirtualnych wieczorów - każdy rozpocznie się o godzinie 20.00 i zakończy po północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie 5 spacerów w trybie live po muzeach, każdy trwający ok. 30 minut. Pojawią się o każdej pełnej godzinie, począwszy od 20.00. W roli przewodników po muzeach wystąpią znakomici fachowcy z dziedziny historii i historii sztuki, a także autorzy wystaw.

Wszystkie transmisje na żywo obejrzymy na oficjalnym profilu miejskim Wroclaw [Wroclove], materiały będą też dostępne na portalu wroclaw.pl w zakładce oficjalnych obchodów 75-lecia Wrocławia.

Miejsca, które zwiedzimy wirtualnie:

Muzeum Narodowe – Siedziba główna
Muzeum Narodowe – Pawilon Czterech Kopuł
Muzeum Narodowe – Panorama Racławicka
Muzeum Miejskie – Pałac Królewski
Muzeum Miejskie – Muzeum Militariów
Muzeum Miejskie – Muzeum Teatru
Muzeum Architektury
MovieGate
Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Farmacji
Muzeum Współczesne Wrocław
Centrum Historii Zajezdnia
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Dom Edyty Stein


Harmonogram Wirtualnej Nocy Muzeów

Przypominamy również 10 najciekawszych muzeów świata, które można zwiedzać, nie wychodząc z domu.

                                                                                                               Zapraszamy!
Źródło: www.wroclaw.pl 

Międzynarodowy Dzień Limeryków - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 12-05-2020
Międzynarodowy Dzień Limeryków - ZDALNA BIBLIOTEKA

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Limeryków. Upamiętnia on urodziny Edwarda Leara - angielskiego poety i rysownika, który spopularyzował limeryki w połowie XIX w. To za sprawą jego książki wydanej w Londynie w 1846 roku "A Book of Nonsense", limeryk zawojował świat, przechodząc z irlandzkich pubów i portowych spelunek do londyńskich klubów i salonów. Aby poprawić sobie nastrój wszystkich miłośników tej krótkiej formy literackiej należącej do nurtu poezji niepoważnej zachęcamy do czytania limeryków. Wśród twórców limeryków znajdują się też polscy poeci, między innymi Wisława Szymborska, Julian Tuwim czy Ludwik Jerzy Kern. Nasza noblistka tworzyła je spontanicznie i namiętnie przez lata. Śmiejąc się z samej siebie i kolegów pisarzy, ale nie tylko.

Wzorując się na mistrzach stwórzcie własne limeryki i wyślijcie je na adres biblioteki: biblioteka.lo17@wp.,eu.      Wszystkie opublikujemy w najnowszym numerze Cenzurki.


Zachęcamy i liczymy na Waszą kreatywność!

Źródła: https://parlicki.pl/miedzynarodowy-dzien-limerykow   
            mowimyjak.se.pl/styl-zycia/ksiazki/najslynniejsze-limeryki-wislawy-szymborskiej

Niespodzianka dla fanów Harry’ego Pottera! - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 11-05-2020
Niespodzianka dla fanów Harry’ego Pottera! - ZDALNA BIBLIOTEKA

Portal Wizarding World (skarbnica wiedzy o magicznym uniwersum J.K. Rowling) zorganizował akcję Harry Potter At Home, która ma na celu uatrakcyjnienie czasu osobom przebywającym w domowej izolacji.
Najnowszą inicjatywą akcji jest możliwość posłuchania pierwszego tomu serii, czyli książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”, czytanej przez znane gwiazdy. Co tydzień będzie ukazywał się jeden odcinek, a pierwszy pod tytułem "Chłopiec, który przeżył” czyta sam Daniel Radcliffe, czyli filmowy Harry Potter. Jest już  dostępna także druga część powieści - „Znikające szkło” – czytana przez Nome Dumezweni.
W akcję zaangażowali się również David Beckham, Stephen Fry, Dakota Fanning, Claudia Kim i Eddie Redmayne. To właśnie oni przeczytają nam kolejne rozdziały "Kamienia filozoficznego".
Zobaczcie zapowiedź akcji.

Książki można posłuchać na stronie harrypotterathome.com, a także w serwisie Spotify.

Oczywiście powieść czytana jest w języku angielskim, co pozwoli Wam podszlifować znajomość tego języka.

Miłośników serii zachęcamy także do rozwiązania quizu o Harrym Potterze.

                                                                                                                         Zapraszamy!

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 07-05-2020
Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 - ZDALNA BIBLIOTEKA
Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.
Mariusz Nakielny
 /autor tegorocznego hasła tygodnia bibliotek/
 
Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 r. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek od 8 -15 maja. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia. Pokazuje, że bibliotekarze w każdych okolicznościach potrafią nowocześnie działać, docierać do czytelników i odpowiadać na ich potrzeby.  Z determinacją i kreatywnością nawet w czasie epidemii  promują unikalne wartości kulturowe, edukacyjne i społeczne. Zawsze podkreślają rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz dążą do podnoszenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
 
Dlatego i my nie poprzestajemy na suchych faktach. Aby zachęcić do czytania książek tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że jest to wspaniała przygoda, proponujemy bardzo ciekawą prezentację Dlaczego warto czytać?. Z niej dowiecie się, że czytanie nie tylko poszerza horyzonty i pobudza wyobraźnię, o czym wszyscy już wiedzą, ale też zwiększa atrakcyjność, pewność siebie, zmniejsza poziom stresu i powoduje, że stajesz się szczęśliwszy. 
Na koniec gra dla całej rodziny - Literackie bingo>>
Zapraszamy!
 
Źródła: https://instytutksiazki.pl/
           Biblioteka.pl
           http://www.sbp.pl/

Wirtualne spacery po Wrocławiu - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 05-05-2020
Wirtualne spacery po Wrocławiu - ZDALNA BIBLIOTEKA

Jeśli macie już dość oglądania filmów i seriali, grania w gry komputerowe czy nawet czytania książek, to mamy dla Was kolejną ciekawą propozycję, jak spędzić wolny czas. Możecie udać się na wirtualny spacer po Wrocławiu z profesjonalnym przewodnikiem. Jest to inicjatywa miejskiego Biura Promocji i Turystyki, które chce zaprosić mieszkańców miasta oraz gości do poznawania stolicy Dolnego Śląska. Taka wirtualna przechadzka ma swoje dobre strony, ponieważ mamy gwarancję, że w miejskim gwarze nie umknie nam żadna z ciekawych opowieści. Proponowane są również wycieczki prowadzone w językach obcych, które mają walor edukacyjny, a także spacery rodzinne.

Na wirtualny spacer po Wrocławia można się wybrać za pośrednictwem transmisji live na fanpage’ VisitWroclaw  
https://www.facebook.com/visitwro/.

Harmonogram na ten tydzień:
· Śladami św. Edyty Stein – Patronki Europy, 5 maja (wtorek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Sebastian Bagiński

· Kapitulacja "Festung Breslau"6 maja (środa), godzina 17:00, przewodnik miejski: Michał Karczmarek

· Synagoga Pod Białym Bocianem, 7 maja (czwartek), godzina 17:00, przewodnik po dzielnicy żydowskiej Wrocławia:   Jerzy Kichler

· 75-lecie powojennego polskiego Wrocławia8 maja (piątek), godzina 17:00, przewodnik miejski: Anna Oryńska

· O śląskiej klusce, łysym aniołku i kamiennej głowie, czyli legendy Ostrowa Tumskiego, Spacer   rodzinny, maja (sobota), godzina 11:00, przewodnik miejski: Marta Miniewicz

· Wrocław nad Odrą, 10 maja (niedziela), godzina 11:00, przewodnik miejski: Michał Karczmarek

 

Szczegółowee informacje na stronie internetowej>>

  Zapraszamy!

Źródło: https://visitwroclaw.eu/

Spotkanie online z Dorotą Masłowską i innymi autorami - propozycje - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 04-05-2020
Spotkanie online z Dorotą Masłowską i innymi autorami - propozycje - ZDALNA BIBLIOTEKA

Dzisiaj - 4 maja - w ramach akcji „UL z książkami” Unii Literackiej Dorota Masłowska przeczyta swój  dyptyk pandemiczny, czyli dwa eseje - „Problemy” i  „Maska” - powstałe w ostatnich tygodniach.
Wydarzenie odbędzie się dzisiaj o godz. 18.00 na na Facebooku autorki.
Dorota Masłowska to pisarka, dramaturżka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna, laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść „Paw królowej”. W ubiegłym tygodniu razem z pisarką Deą Loher została laureatką polsko-niemieckiej nagrody literackiej Samuel Bogumił Linde Preis 2020!
Przy okazji polecamy cykl felietonów pisarki "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu", które znajdują się na bardzo ciekawej stronie Dwutygodnik. Strona kultury.

O innych e-spotkaniach z autorami (m.in. z Wojciechem Chmielarzem czy Ziemowitem Szczerkiem) przeczytacie tutaj

O spotkaniu z Jo Nesbo - autorem światowych bestsellerów z norweskim śledczym Harrym Hole – które odbędzie się w środę 6 maja, przeczytacie tutaj.

                                                                                                Zapraszamy!

Źródło: lubimyczytac.pl
Zdjęcie: fb Doroty Masłowskiej

Majowe święta – dni, o których należy pamiętać - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 30-04-2020
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać - ZDALNA BIBLIOTEKA

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są niezwykle ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły, dlaczego je świętujemy i komu zawdzięczamy?

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. W okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

Polska flaga narodowa – podstawowe informacje
"Niepodległa - moja flaga" – spot zachęcający Polaków do wywieszenia polskiej flagi

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja.
Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Prezentacja oryginału Konstytucji 3 maja - film
Konstytucja 3 maja – ciekawe materiały
Audycje i programy edukacyjne
Prezentacja o Konstytucji 3 maja

Materiały o współczesnym patriotyzmie

Rozwiąż quiz – Polskie symbole narodowe

Źródła:Dzieje.pl, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna, biblioteka.pl., ninateka.pl.

Fake news - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 29-04-2020
Fake news - ZDALNA BIBLIOTEKA

Obecnie wszyscy uważnie śledzą informacje, ponieważ żyjemy w bardzo szczególnym czasie. Koronawirus stał się niemalże numerem jeden we wszystkich programach informacyjnych. Dlatego niezbędna jest selekcja tych informacji, ponieważ możemy stać się ofiarą manipulacji i dezinformacji. W związku z tym należy znać zasady weryfikacji źródeł czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Poniżej załączamy prezentację poświęconą fake newsom, która wyjaśnia je w prosty i precyzyjny sposób. 

Prezentacja >> 

Wagę kwestii fake newsów w dobie wszechobecnych informacji na temat koronawirusa pokazuje m.in. polityka największych portali internetowych. Np. YouTube wyłączył płatności dla autorów filmów w jakikolwiek sposób powiązanych z wirusem. Allegro blokuje możliwość sprzedawania produktów pod nazwą koronawirusa. Inne serwisy wyłączają widoczność fałszywych materiałów na ten temat. Jednak nie da się zapanować nad całym internetem, szczególnie nad komunikatorami, poprzez które rozmawiają i przesyłają sobie linki uczniowie. Nic nie zastąpi wiedzy i zdrowego rozsądku.

Żródło: biblioteka.pl

39% – lekki wzrost czytelnictwa w Polsce - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 28-04-2020
39% – lekki wzrost czytelnictwa w Polsce - ZDALNA BIBLIOTEKA Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.
W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).
Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.
Polacy traktują e-booki jako należące do tej samej kategorii co książki papierowe. Ich czytelnictwo wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Z kolei 6% czytelników łączy czytanie ze słuchaniem – tylu respondentów wymieniło zarówno książki w formie tekstowej (papierowe i e-booki), jak i audiobooki. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, lecz stanowią ich uzupełnienie.

Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku. Wstępne wyniki
tutaj

Źródła: Lustro Biblioteki, Biblioteka Narodowa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w dobie pandemii - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 22-04-2020
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w dobie pandemii - ZDALNA BIBLIOTEKA 23 kwietnia, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jednak w tym roku, kiedy z powodu epidemii musimy znosić ograniczenia i skutki przymusowej izolacji, książki nabierają szczególnego znaczenia w naszym życiu. Dzieje się tak głównie dlatego, że dobra literatura wzmacnia więzy między ludźmi, otwiera umysły i pobudza kreatywność. Dzieląc się pasją do czytania i płynącą z niego wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności.

Obchodzony w tym roku po raz 25. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.

Szczególnego znaczenia w tym czasie nabiera sieć bibliotek cyfrowych, dająca dostęp do milionów książek, w tym literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu i materiałów edukacyjnych, tak potrzebnych w czasie zdalnej edukacji.

Ogromną rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa również sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta; Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.). Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2020 r. jest nią Kuala Lumpur (stolica Malezji), w 2016 r. był nią Wrocław.

Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Świętujmy zatem ten dzień wraz milionami miłośników czytania na całym świecie -
z książką lub czytnikiem w rękach albo słuchawkami w uszach.

Czytelnicy wszystkich krajów - łączmy się!

Żródło: https://www.unesco.pl/kultura/article/27/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-7/
Plakat: http://www.pik.org.pl/komunikaty/813/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020

Poleć dalej z Czytaj PL – edycja specjalna na czas kwarantanny! - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 22-04-2020
Poleć dalej z Czytaj PL – edycja specjalna na czas kwarantanny! - ZDALNA BIBLIOTEKA

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce, której główna odsłona odbywa się co roku w listopadzie. Na ten trudny i wyjątkowy czas izolacji organizatorzy przygotowali edycję specjalną akcji - Czytaj PL #PolećDalej! W jej ramach udostępniono aż 30 darmowych książek w formie ebooków i audiobooków!
Ważne - akcja trwa do 3 maja!

Lista dostępnych książek:
 1. Krzysztof Bochus, Lista Lucyfera (Skarpa Warszawska)
 2. Stasia Budzisz, Pokazucha (Poznańskie)
 3. M.M. Cabicar, Dziecko w wieku przedszkolnym (Stara Szkoła)
 4. Max Czornyj, Ślepiec (Filia)
 5. Olga Drenda, Wyroby (Karakter)
 6. Katarzyna Gacek, Supercepcja (Znak Emotikon)
 7. Grzegorz Gajek, Strażnicy starego lasu (Jaguar)
 8. Nino Haratischwili, Kotka i generał (Otwarte)
 9. Wojciech Jagielski, Na wschód od zachodu (Znak)
 10. Joanna Jax, Milczenie aniołów. Prawda zapisana w popiołach. Tom 1 (Videograf)
 11. Paweł Kapusta, Agonia (Wielka Litera)
 12. Barbara Klicka, same same (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
 13. Rafał Kosik, Amelia i Kuba. Godzina duchów (Powergraph)
 14. Tomasz Larczyński, Pocztówki z Iranu (Krytyka Polityczna)
 15. Roma Ligocka, Jeden dobry dzień (Wydawnictwo Literackie)
 16. Wiesław Łukaszewski, Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii (Smak Słowa)
 17. Monika Michalik, Bądź moim marzeniem (Znak)
 18. Ota Pavel, Bajka o Rašce (Dowody na istnienie)
 19. Edgar Allan Poe, Zagłada domu Usherów (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
 20. Piotr Rogoża, Niszcz, powiedziała (Marginesy)
 21. Barbara Sadurska, Mapa (Nisza)
 22. Annie M.G. Schmidt, Jaś i Janeczka. Tom 1 (Dwie Siostry)
 23. Samantha Shannon, Czas żniw (SQN)
 24. Natalia Sońska, Jagodowa miłość. Tom 1 (Czwarta Strona)
 25. Natalka Suszczyńska, Dropie (Ha!art)
 26. Robert J. Szmidt, Łatwo być Bogiem (Rebis)
 27. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
 28. Juliusz Verne, Piętnastoletni kapitan (Aleksandria)
 29. Emilia Wituszyńska, Niebezpieczna gra (Wydawnictwo Kobiece)
 30. Adam Zagajewski, Prawdziwe życie (a5)
Jak dołączyć do akcji?
 1. Pobierz aplikację Woblink ze Sklepu Google lub App Store.
 2. Zaloguj się na swoje konto lub zarejestruj nowe.
 3. Kliknij w urodzinowy banner i korzystaj z darmowych ebooków i audiobooków całkowicie za darmo!
 Szczegóły tutaj
                                                                                                                                                                                     Zachęcamy!

Literacki sukces Julii Eilmes!

autor: J.Nogaj,data: 21-04-2020
Literacki sukces Julii Eilmes!
Z radością informujemy, że Julia Eilmes z kl. 2F otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim Pod wieżą, na wieży, z wieży…, czyli historie, tajemnice i uroki zabytkowych i nowych wrocławskich drapaczy chmur. 
Julia napisała opowiadanie, w którym niebagatelną rolę odgrywa Wieża Matematyczma Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodzony tekst będzie można przeczytać w kolejnym numerze gazetki szkolnej Cenzurki.

Konkurs bierze udział w XII edycji „Magnum Praemium Wratislaviae” („Wielka Nagroda Wrocławia” 2019/2020) i jest przeznaczony dla uczniów szkół średnich. Jego organizatorami są X LO i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

                                                                                                                               Gratulujemy Julii!
Zdjęcie:http://muzeum.uni.wroc.pl

Cenzurka w koronie - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 21-04-2020
Cenzurka w koronie - ZDALNA BIBLIOTEKA Cenzurka Nr 5 2019/2020 [78] Marzec/Kwiecień

Sto pociech - aktorzy czytają wiersze noblistki - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 20-04-2020
Sto pociech - aktorzy czytają wiersze noblistki - ZDALNA BIBLIOTEKA

Fundacja im. Wisławy Szymborskiej zainaugurowała cykl prezentacji wierszy noblistki w interpretacji znakomitych aktorek i aktorów. Od 1 kwietnia codziennie na stronie fundacji na facebooku pojawiają się nagrania, na których znani i lubiani artyści czytają utwory poetki. Do tej pory wiersze zaprezentowali m.in. Janusz Gajos, Krystyna Janda, Dorota Segda, Danuta Stenka, Wiktor Zborowski i wielu innych.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tych niezwykłych interpretacji! Tutaj

Klub Książki poleca - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 07-04-2020
Klub Książki poleca - ZDALNA BIBLIOTEKA
Prawdziwego bohatera poznaje się po tym, że najbardziej heroicznych czynów dokonuje w tajemnicy. 
Nigdy o nich nie słyszymy. A jednak, moi przyjaciele, jakimś cudem o nich wiemy.
 

Królowa Tearlingu. Erika Johansen. Kraków: Galeria Książki, 2016.

    Podobno nie powinno się oceniać książki po okładce, jednak w tym przypadku to ona sprawiła, że od razu zapragnęłam ją przeczytać. „Królowa Tearlingu” jest pierwszą częścią trylogii opowiadającą o losach dziewiętnastoletniej Kelsei Glynn - dziewczyny, która wkrótce ma wstąpić na tron Tearlingu. Została ona wychowana przez przybranych rodziców w lesie, z dala od ludzi, otoczona książkami, i w poczuciu ciągłego zagrożenia ze strony swojego wuja - regenta, który czyhał na jej życie. W dniu jej urodzin przybywa do niej królewska straż, która zabiera ją do zamku, aby mogła odebrać to, co jej się należy - koronę. Od tej chwili jest zmuszona stawić czoło trudnej sytuacji w państwie oraz Szkarłatnej Królowej, sprawującej tyrańskie rządy za wschodnią granicą królestwa - Mortmense.
„Królowa Tearlingu” nie jest książką, w której znajdziemy wystawne bale, miłostki, bogate życie. Kelsea nie była osobą, która zwracała uwagę na blizny czy strój. Jest to opowieść pełna okrutnych potyczek, kłamstw, zdrad, intryg. Porusza ona takie tematy jak przemoc domowa, niewolnictwo, handel ludźmi, korupcja.  […]"Królowa Tearligu” jest książką nieprzeciętną, którą czyta się w mgnieniu oka. Serdecznie polecam ją każdemu, kto jest fanem fantastyki, gdyż świat wykreowany przez Erikę Johansen jest dość niekonwencjonalny i zdecydowanie zasługuje na uwagę. […] W mojej opinii historii tej nie powinien ominąć żaden miłośnik książek fantasy. Możecie ją wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece. Oczywiście, jak już spotkamy się w szkole :)                                                                                                                                                                                                                                             Anna Podwysocka, kl. 1D4 


Oto namiastka naszych spotkań klubowych. Postaramy się cyklicznie umieszczać na stronie szkoły w zakładce Biblioteka recenzje książek polecanych przez naszych Klubowiczów, bo tak właśnie wyglądają nasze spotkania. Dzielimy się na nich refleksjami o przeczytanych książkach i po prostu je sobie polecamy. A teraz cała społeczność szkolna będzie mogła skorzystać z naszych rekomendacji.

Na koniec dla chętnych do rozwiązania quiz online Polskie tradycje Świąt Wielkanocnych.

Zapraszamy do zabawy! 

SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ - rozwiązanie zabawy literacko-muzycznej - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 06-04-2020
SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ - rozwiązanie zabawy literacko-muzycznej - ZDALNA BIBLIOTEKA

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie zabawą literacko-muzyczną z utworem i teledyskiem rapera Quebonafide. 
Na szczególne wyróżnienie zasługują odpowiedzi:   

Kingi Gruszczyńskiej z 1B4,
Dominika Praczyka z 2F,
Jakuba Sałka z 2A,
Wiktorii Bronkowskiej z 3D.

Tutaj znajdziecie rozwiązanie.

A poniżej rekomendacje kulturalne zainspirowane utworem:

1. Opowiadanie Przemiana Franza Kafki i inne jego utwory, np. Proces, Zamek, Ameryka.
2. Powieści Jakuba Żulczyka: Ślepnąc od świateł, Wzgórze psów i in.
3. Dramat Boska komedia  Dantego Alighieri.
4. Serial Stawka większa niż życie – częściowo kręcony we Wrocławiu w latach 1967–1968.
5. Film Rydwany ognia w reż. Hugh Hudsona  i muzyką Vangelisa.
6. Film Mowa ptaków w reż. Xawerego Żuławskiego z dobrą rolą Seastiana Fabijańskiego.
7. Seriale: Ślepnąc od świateł Belfer, do których scenariusz współtworzył Jakub Żulczyk. 
8. Muzyka zespołu Nirvana.
9. Malarstwo Zdzisława Beksińskiego.

Olga Tokarczuk online - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 03-04-2020
Olga Tokarczuk online - ZDALNA BIBLIOTEKA

Dzisiaj - w piątek 3 kwietnia  o godzinie 18.00 Noblistka Olga Tokarczuk przeczyta na żywo swoje opowiadanie sprzed 22 lat zatytułowane „Próba generalna”. Przekonajcie się, jak dziwnym trafem ten krótki tekst stał się obecnie bardzo aktualny.

Wydarzenie  odbędzie się na stronie facebook.com/unia.literacka] w ramach wyjątkowego wirtualnego festiwalu "UL z książkami”, którego twórcy zrzeszeni w Unii Literackiej zapraszają na codzienne przeciwwirusowe spotkania literackie.

Przy okazji zachęcamy także do przeczytania felietonu Olgi Tokarczuk „Okno”, w którym dzieli się swoimi refleksjami na temat naszych aktualnych niepokojów. Oto fragment:
Na naszych oczach rozwiewa się jak dym paradygmat cywilizacyjny, który nas kształtował przez ostatnie dwieście lat: że jesteśmy panami stworzenia, możemy wszystko i świat należy do nas. Nadchodzą nowe czasy.

Felieton znajduje się na profilu Noblistki.

Serdecznie zachęcamy i pozdrawiamy

Zdjęcie: strona fb O. Tokarczuk 

Zabawa literacko-muzyczna na podstawie klipu Quebonafide - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: J.Nogaj,data: 02-04-2020
Zabawa literacko-muzyczna na podstawie klipu Quebonafide - ZDALNA BIBLIOTEKA

Drodzy Siedemnastkowicze!

Abyście chociaż na chwilę oderwali się od problemów otaczającej nas wirusowej rzeczywistości zapraszamy Was do wzięcia udziału w zabawie literacko-muzycznej na podstawie najnowszego klipu Quebonafide do utworu SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ, który właśnie zadebiutował w sieci.

Zadanie polega na odszukaniu w tekście oraz wideoklipie nawiązań do:
- literatury,
- filmu,
- muzyki,
- dziennikarstwa,
- sportu,  
- Wrocławia.

Odpowiedzi przysyłajcie do nas Librusem lub na adres:biblioteka.lo17@wp.eu  do poniedziałku 6 kwietnia.

Przyjemnej zabawy!

Bądźcie zdrowi!


Zdjęcie: https://genius.com/Quebonafide-szubienicapestycydybron-lyrics 

Darmowe materiały edukacyjne w internecie - ZDALNA BIBLIOTEKA

autor: L.Grochocka,data: 31-03-2020
Darmowe materiały edukacyjne w internecie - ZDALNA BIBLIOTEKA

Drodzy Uczniowie!

Teraz najważniejsze jest zdrowie, ale wiemy, że w tym niełatwym dla wszystkich czasie musicie również się uczyć, czytać lektury, opanowywać nowy materiał, jak i utrwalać to, co już dotychczas poznaliście. Aby było Wam trochę łatwiej proponujemy kilka kolejnych stron internetowych, z których możecie skorzystać w ugruntowaniu wiedzy z języka polskiego, matematyki, chemii, jak i innych przedmiotów. 

Akademia Lektur - omówienie lektur szkolnych
EduKanał - opracowania i streszczenia lektur
Opracowania.pl -  zdalne lekcje, testy, zadania i opracowania  z róznych przedmiotów
Pi-stacja - darmowe wideolekcje z matematyki i chemii
Szalone liczby - arkusze maturalne, sprawdziany, testy itp.

Zostańcie w domu i wybierzcie coś dla siebie! 

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII