LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  08 / 06 / 2023 Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty./Frank Zappa/
Chemia

Danuta KowalczykBeata Kryjom 
  
  

Liga Chemiczna - Światowy Dzień Wody

autor: D.Kowalczyk,data: 05-02-2023
Liga Chemiczna - Światowy Dzień Wody

Przed nami kolejne zadanie w ramach Ligi Chemicznej. Co roku 22 marca celebrujemy Światowy Dzień Wody poprzez podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych. Zachęcamy do wykonania plakatu ekologicznego na temat czystości wód. Prace prosimy dostarczać do sal:  1 lub 202  w terminie do 22 marca 2023. 

 

Zachęcamy do udziału
Nauczyciele chemii :) 

 

Liga chemiczna - środki czystości i kosmetyki.

autor: D.Kowalczyk,data: 05-02-2023
Liga chemiczna - środki czystości i kosmetyki.
Kolejna odsłona Ligi Chemicznej zaowocowała przepięknymi mydełkami i solami do kąpiel

Test Wiedzy o Klimacie

autor: D.Kowalczyk,data: 05-02-2023
Test Wiedzy o Klimacie
Uczniowie wrocławskich liceów napisali Wielki Test Wiedzy o Klimacie.  Test odbył sie na  Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu który  był partnerem tego wydarzenia wraz z Komisją Europejską i kibicował młodym ambasadorom naszej planety! Naszą szkołę reprezentowała klasa 3D. 

Laboratorium - właściwości aldehydów i ketonów

autor: D.Kowalczyk,data: 05-02-2023
Laboratorium - właściwości aldehydów i ketonów
3D czyli biol-chem przeprowadza próby Trommera i Tollensa czyli badamy aldehydy i ketony. 

Liga Chemiczna - mydła i sole.

autor: D.Kowalczyk,data: 04-12-2022
Liga Chemiczna - mydła i sole.

Drugim zadaniem  w ramach Ligi chemicznej jest wykonanie mydełka na podkładzie z szarego mydła bądź bazy glicerynowej  lub soli do kąpieli. W internecie znajdziecie mnóstwo instrukcji jak to zrobić, liczymy także na Waszą inwencję twórczą w doborze esencji zapachowych, barw i kształtów uzyskanych kosmetyków.  Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody. Serdecznie zachęcamy do udziału. Wykonane prace wraz  z opisem dodanych składników prosimy przynieść do sali 202 w terminie do 20 grudnia. 

Koordynatorzy: nauczyciele chemii.  

Liga chemiczna - Dzień czystego powietrza.

autor: D.Kowalczyk,data: 04-12-2022
Liga chemiczna - Dzień czystego powietrza.

Dziękujemy za udział  w pierwszej odsłonie Ligi Chemicznej  w tym roku. Pierwsze zadanie polegało na wykonaniu plakatu obrazującego stan powietrza w naszym mieście. Najlepsze prace wykonali: Wiktoria Hernas, Nikola Ślusarczyk, Magdalena Kupis, Matylda Dymowska, Mateusz Owsianik i Michał Siry. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych zadaniach.

Nauczyciele chemii :) 

14 listopada Dzień Czystego Powietrza

autor: B.Kryjom,data: 31-10-2022
14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, 
z tej okazji w ramach Ligii Chemicznej ogłaszamy konkurs dla klas pierwszych na plakat/infografikę/artykuł do gazetki szkolnej o stanie powietrza w naszym mieście. Praca powinna zawierać hasło promujące działania na rzecz czystego powietrza.
Prace dostarczamy do sali 202 w terminie do 15.11 (wtorek)

Konkurs ekologiczny Edu Pak - recykling szkła

autor: D.Kowalczyk,data: 04-10-2022
Konkurs ekologiczny  Edu Pak  - recykling szkła
Drodzy Uczniowie,
serdecznie zapraszam do udziału w konkursie ekologicznym  EduPak Polska.  W tym roku zajmujemy sie problem recyklingu i wykorzystania szkła. Przedmiotem konkursu jest samodzielne stworzenie w formie cyfrowej plakatu do filmy „sPÓŁKA” dostępnego na Fanpage Friends of Glass Polska. Link do filmu: https://www.facebook.com/watch/?v=421171889497025. Prace można wykonywać indywidualnie lub w małych grupach. Zainteresowanych proszę o kontakt via Librus lub mail d.kowalczyk@lo17.wroc.pl 

Dolnośląski Festiwal Nauki - "Jak znaleźć pomocnika do pracy? - czyli o zastosowaniu katalizatorów w chemii"

autor: D.Kowalczyk,data: 28-09-2022
Dolnośląski Festiwal Nauki - W ubiegłym tygodniu w naszej szkole miały miejsce pokazy i wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach ruchowych z elementami wojskowego systemu walki prowadzonych przez żołnierza - wykładowcę z Akademii Wojsk Lądowych. Drugą część festiwalu stanowiły wykłady: chemiczny na temat "Jak znaleźć pomocnika do pracy? - czyli o zastosowaniu katalizatorów w chemii" oraz fizyczny pt. "Nauka w puszcze" prowadzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

autor: D.Kowalczyk,data: 25-09-2022
Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności Serdecznie zapraszamy do udziału  w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Pierwszy, szkolny etap odbędzie się 17 października. Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy d.kowalczyk@lo17.wroc.pl

Nowy rok szkolny 2022/2023

autor: D.Kowalczyk,data: 29-08-2022
Nowy rok szkolny 2022/2023

Witamy w nowym roku szkolnym. 

 Zapraszamy do udziału w:
- Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w naszym szkolnym laboratorium
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach terenowych w Ogrodzie Zoologicznym, Ogrodzie Botanicznym,  Hydropolis,  Muzeum Przyrodniczym
- Dniach Przyrodnicznych

Udanych wakacji 2022!!

autor: D.Kowalczyk,data: 23-06-2022
Udanych wakacji 2022!!

Życzymy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne wrażeń,  udanego i  bezpiecznego wypoczynku. Odpoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania.
Wróćcie nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych chemicznych wyzwań :)

pozdrawiamy Was gorąco,
Nauczyciele chemii 

Liga chemiczna - wyniki!!

autor: D.Kowalczyk,data: 23-06-2022
Liga chemiczna - wyniki!!

Miło nam poinformować, że w tegorocznej Lidze chemicznej wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
Kinga Tyrcz kl.1B, Piotr Faron kl.1E, Marek Jędrusik kl.1E, Karol Wilczyński kl.1F
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział :)  

Jury: nauczyciele chemii 

Wręczenie nagród w konkursie MÓJ LAS

autor: D.Kowalczyk,data: 23-06-2022
Wręczenie nagród w konkursie MÓJ LAS 15 czerwca zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do nadleśnictwa Wołów. W tych cudnych okolicznosciach przyrody nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dla Laureatów konkursu MÓJ LAS połączone ze spacerem dydaktycznym po lesie i poczęstunkiem. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Kalisz z klasy 3E4, ktora zajęła III miejsce w konkursie za wykonanie pracy naukowej w kategorii „Znaczenie różnorodności biologicznej w lasach – mój wpływ na jej zachowanie”.

Warsztaty przyrodnicze

autor: D.Kowalczyk,data: 07-06-2022
Warsztaty przyrodnicze

Dnia 25 maja klasy 3D4 i 3B4 pod opieką Pani Danuty Kowalczyk wzięły udział w warsztatach „Przyroda na wyciągniecie ręki” w ramach projektu „Klucz do przyszłości”, które odbyły się w centrum kultury i edukacji BAKARA . Zajęcia dotyczyły wiedzy z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii. Uczniowie w ramach zajęć wykonali kilka doświadczeń chemicznych, przeprowadzili dyskusje na temat ekologii, ocieplenia klimatycznego, mieli szanse dowiedzieć się jak zostać astronautą, a także sprawdzić się w roli prezentera pogody.  Całość przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze stworzonej przez prowadzących i wszyscy byli niezwykle zadowoleni z warsztatów i z pewnością można stwierdzić, że był to bardzo dobrze wykorzystany czas.

Kolejny sukces ekologiczny!!

autor: D.Kowalczyk,data: 22-04-2022
Kolejny sukces ekologiczny!!
Mamy ogromną przyjemność ogłosić kolejny ekologiczny sukces naszej szkoły. Dwie Uczennice "Siedemnastki" zostały laureatkami ogólnopolskiego konkursu „Młodzi naukowcy i technicy ratują świat”, zorganizowanego przez Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, którego głównym sponsorem jest Transfer Multisort Elektronik.
II. miejsce zajęła: Martyna Kalisz za pracę „Ekologia we własnym ogrodzie. Rola pszczoły w życiu człowieka.”
Wyróżnienie otrzymała: Łucja Grzegorek za pracę „EKO SZKOŁA - Czyli jak sprawić, żeby polskie szkoły średnie stały się bardziej przyjazne środowisku”
Serdecznie gratulujemy!!
opiekun merytoryczny: Danuta Kowalczyk

Eko pisanki!

autor: D.Kowalczyk,data: 13-04-2022
Eko pisanki! Za kilka dni Święta wielkanocne  - ogłaszamy więc kolejne zadanie w ramach Ligii Chemicznej. Zapraszamy do tradycyjnego wielkanocnego barwienia jajek, jednak tym razem posłużymy się naturalnymi barwnikami takimi jak: cebula, kurkuma, curry, buraki, szpinak, czerwona kapusta, dynia i inne…
Wszystkich uczniów z klas pierwszych zachęcamy do wykonania takich eko - pisanek . Zdjęcia Waszych prac  wraz z informacją jakie produkty posłużyły jako naturalne  barwniki  prosimy wysyłać na adres:ligachemiczna@lo17.wroc.pl. Na wykonanie zadania macie 2 tygodnie. Najlepsi jak zawsze otrzymają oceny z chemii  i nagrodę na koniec roku :)

Ekologiczny sukces naszej uczennicy!!

autor: D.Kowalczyk,data: 27-01-2022
Ekologiczny sukces naszej uczennicy!!

Uczennica naszej szkoły, Martyna Kalisz z klasy 3E4 zdobyła III miejsce w konkursie MÓJ LAS za wykonanie pracy naukowej w kategorii „Znaczenie różnorodności biologicznej w lasach – mój wpływ na jej zachowanie”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!

KONKURS - Młodzi naukowcy i technicy ratują świat

autor: D.Kowalczyk,data: 15-12-2021
KONKURS - Młodzi naukowcy i technicy ratują świat

Ogłaszamy Ogólnopolski Konkurs o tematyce ekologicznej „Młodzi naukowcy i technicy ratują świat”. Jego celem jest zdobywanie wiedzy na temat zagrożeń i wyzwań, przed którymi stanęła nasza cywilizacja. Od nas, od społeczności, ludzi świadomych tych zagrożeń oraz rozumiejących, jak znaleźliśmy się w obecnej sytuacji, zależy, jak uratujemy naszą Planetę przed grożącą nam katastrofą klimatyczną. Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus.

koordynator: Danuta Kowalczyk

 

 

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

autor: D.Kowalczyk,data: 08-12-2021
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej Serdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2022. Pierwszy etap odbędzie się w styczniu 2022 roku. Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus lub mail: d.kowalczyk@lo17.wroc.pl.   
k
oordynator: Danuta Kowalczyk 

Liga chemiczna 2021 - 2022

autor: D.Kowalczyk,data: 08-12-2021
Liga chemiczna 2021 - 2022

Drodzy Uczniowie!!
Rozpoczynamy  Ligę Chemiczną 2021-2022.  
Tak jak  w zeszłym roku, będzie ona miała formę zdalną  jednak jesteśmy pewni, że i tym razem dacie radę 
J Liga Chemiczna jest dedykowana dla naszych uczniów  z klas pierwszych. Waszym zadaniem będzie przeprowadzenie kilku doświadczeń w swoim „domowym laboratorium chemicznym”, wykonanie mydełka lub soli do kąpieli oraz wykonanie plakatu ekologicznego (szczegóły wkrótce).

Pierwszym zadaniem jest wykonanie mydełka lub soli do kąpieli. W internecie znajdziecie mnóstwo instrukcji jak to zrobić, liczymy także na Wasza inwencję twórczą w doborze esencji zapachowych i kształtów uzyskanych kosmetyków
J Całość pracy prosimy na bieżąco fotografować a relacje z przebiegu prac wraz z efektami końcowymi prosimy umieścić w jednym pliku (ppt, pdf) i przesłać na mail ligachemiczna@lo17.wroc.pl do 22 grudnia. Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody J
Serdecznie zachęcamy do udziału. 

Koordynatorzy: nauczyciele chemii

Nowy rok szkolny 2021/2022

autor: D.Kowalczyk,data: 29-08-2021
Nowy rok szkolny 2021/2022

Witamy w nowym roku szkolnym. 

Zapraszamy do udziału w:

Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w naszym szkolnym laboratorium
- Zajęciach laboratoryjnych  na Uniwersytecie Wrocławskim
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach terenowych w Ogrodzie Zoologicznym, Ogrodzie Botanicznym,  Hydropolis,  Muzeum Przyrodniczym 
- Dniach Przyrodnicznych

   

Udanych wakacji 2021!!

autor: D.Kowalczyk,data: 25-06-2021
Udanych wakacji 2021!!

Życzymy wszystkim, aby nadchodzące wakacje były pełne przygód,  udanego i  bezpiecznego wypoczynku. Odpoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania.
Wróćcie nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych chemicznych wyzwań :)

pozdrawiamy Was gorąco,
Nauczyciele chemii 

zajęliśmy 3 miejsce w konkursie Zielona Szkoła.

autor: D.Kowalczyk,data: 25-06-2021
zajęliśmy 3 miejsce w konkursie Zielona Szkoła. Miło nam poinformować, że klasa 2D4 wraz z koordynatorem panią Danuta Kowalczyk zajęła 3 miejsce w Konkursie ZIELONA SZKOŁA organizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia we współpracy z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju. Mamy nadzieję, że juz niebawem na terenie naszej szkoły jeszcze bardziej się zazieleni tak, abyśmy mogli przyjemnie spędzać czas podczas przerw. Tymczasem wzięliśmy udział  w szkoleniu z ekspertami  z fundacji EkoRozwój.

Szkolne laboratoria chemiczne

autor: D.Kowalczyk,data: 16-06-2021
Szkolne laboratoria chemiczne
Nareszcie!! Wróciliśmy do zajęć laboratoryjnych :) Uczniowie klasy 2D4 pod opieką nauczyciela chemii p. Danuty Kowalczyk przeprowadzili
kolejne eksperymenty. Tym razem zajmowaliśmy się badaniem właściwości aldehydów i ketonów. Skupiliśmy się przed wszystkim na próbie Trommera i próbie Tollensa.

Zajęcia terenowe w Ogrodzie Japońskim

autor: D.Kowalczyk,data: 16-06-2021
Zajęcia terenowe w Ogrodzie Japońskim

W zeszłym tygodniu klasa 2F3 w ramach przyrody udała się do Ogrodu Japońskiego w poszukiwaniu roślin wykorzystywanych w medycynie azjatyckiej. 🙂 
Oczarowały nas kwitnące, przepięknie pachnące kwiaty.

LO nr XVII - dobrze zaPROJEKTowana szkoła

autor: D.Kowalczyk,data: 15-06-2021
LO nr XVII - dobrze zaPROJEKTowana szkoła

Miło nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu otrzymało  Certyfikat „Dobrze zaPROJEKTowana  Szkoła 2021”. Jest to wyróżnienie za promowanie pracy metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych.  Klasa biologiczno- chemiczna 2D4 wraz z nauczycielem chemii - p. Danutą Kowalczyk  wystartowała  z projektem „Po co nam czysta woda w rzekach?"

Liga Chemiczna - naturalne pisanki - wyniki

autor: D.Kowalczyk,data: 06-04-2021
Liga Chemiczna - naturalne pisanki - wyniki Dziękujemy za udział w kolejnej odsłonie Ligi Chemicznej, która polegała na przeprowadzeniu doświadczeń związanych z przygotowaniem pisanek przy pomocy barwinków naturalnych. Prezentujemy najlepsze prace wykonane przez uczniów Siedemnastki :)

Liga Chemiczna - naturalne pisanki

autor: D.Kowalczyk,data: 30-03-2021
Liga Chemiczna - naturalne pisanki

Za kilka dni Święta wielkanocne zatem  to  znakomity czas,  aby ogłosić kolejne zadanie w ramach Ligii Chemicznej  w naszym domowym laboratorium. Zapraszamy do tradycyjnego wielkanocnego barwienia jajek, jednak tym razem posłużymy się naturalnymi barwnikami takimi jak: cebula, kurkuma, curry, buraki, szpinak, czerwona kapusta, dynia i inne…
Wszystkich uczniów z klas pierwszych zachęcamy do wykonania takich eko - pisanek . Zdjęcia Waszych prac  wraz z informacją jakie produkty posłużyły jako naturalne  barwniki  prosimy wysyłać na adres:ligachemiczna@lo17.wroc.pl. Na wykonanie zadania macie 2 tygodnie. Najlepsi jak zawsze otrzymają oceny z chemii  :)

Światowy Dzień Wody

autor: D.Kowalczyk,data: 21-03-2021
Światowy Dzień Wody

Co roku 22 marca celebrujemy Światowy Dzień Wody poprzez podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych. Zachęcam do zapoznania się z materiałami w których omawiane są  problemy związane z dostępem do wody pitnej oraz ze zmianami klimatycznymi wynikającymi  z  niewłaściwej gospodarki wodnej.  >>Film „Oszczędzanie wody to za mało”Publikacje Polskiej Akcji Humanitarnej >>Woda jako globalne wyzwanie>>Woda w kryzysie klimatycznym>>Wirtualna woda 

Pamiętajcie o quizie, który rozpocznie się w poniedziałek punktualnie o godzinie 17:00. (Link do quizu pojawi się w ogłoszeniach na Librusie o 16:45)

Domowe laboratorium chemiczne.

autor: D.Kowalczyk,data: 04-03-2021
Domowe laboratorium chemiczne.
Kolejny raz uczniowie naszego liceum postanowili poeksperymentować samodzielnie. Po omówieniu szczegółów działań, chętne osoby przygotowały domowy wskaźnik, którym można zbadać odczyn produktów jakie każdy ma w swoim domu. Teraz juz wiadomo co jest kwaśnie, co zasadowe a co obojętne. 

Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

autor: D.Kowalczyk,data: 19-02-2021
Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

Uczniowie naszego liceum z klasy 2D4: Oliwia Caban, Nina Dziadus, Łucja Herzog, Martyna Łomzik i Kamil Zdąbłasz wzięli  udział w  Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych, w ramach konkursu wykonali dwa plakaty w języku polskim i angielskim prezentując wyniki swych analiz na temat czystości wody. Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych (International Statistical Literacy Project, ISLP), prowadzony jest przez Stowarzyszenie Międzynarodowe na rzecz Edukacji Statystycznej (International Association for Statistical Education, IASE). Gratulacje!!
>>zachęcam do zapoznania się z pracami konkursowymi

koordynator: Danuta Kowalczyk

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021 - wyniki

autor: D.Kowalczyk,data: 26-01-2021
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021 - wyniki Z przyjemnością informuję, że Martyna Kalisz z klasy 2E4 oraz Agata Miszewska  z klasy 2F3, awansowały do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Serdecznie gratulujemy! 

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021

autor: D.Kowalczyk,data: 18-01-2021
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej 2021 Serdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2021. Pierwszy etap odbędzie się 25 stycznia 2021 roku o godzinie 10:00 na platformie Teams (konieczne połaczenie z kamerą), będzie on miał formę testu wyboru. Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus lub drogą mailową: d.kowalczyk@lo17.wroc.pl do końca tygodnia tj. 22.01.2021.     
k
oordynator: Danuta Kowalczyk 

Liga chemiczna 2020-2021

autor: D.Kowalczyk,data: 10-12-2020
Liga chemiczna 2020-2021

Drodzy Uczniowie!!
Rozpoczynamy  Ligę Chemiczną 2020-2021. Z uwagi na zaistniałą na całym świecie sytuację epidemiczną będzie miała ona trochę inną formę,  jednak jesteśmy pewni, że spokojnie dacie radę J

Liga Chemiczna jest dedykowana dla naszych uczniów  z klas pierwszych. Waszym zadaniem będzie przeprowadzenie kilku doświadczeń w swoim „domowym laboratorium chemicznym” (instrukcja>>) oraz w późniejszym terminie, jak co roku, wykonanie mydełka lub soli do kąpieli oraz wykonanie plakatu ekologicznego (szczegóły wkrótce). 
Otrzymane wyniki i wnioski  z doświadczeń proszę przygotować  w formie prezentacji lub filmu i przesyłać na adres ligachemiczna@lo17.wroc.pl do 18 grudnia. Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody.  Serdecznie zachęcamy do udziału :) 

Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody J
Serdecznie zachęcamy do udziału. 

koordynatorzy:
Beata Kryjom i Danuta Kowalczyk 

Domowe laboratorium chemiczne.

autor: D.Kowalczyk,data: 08-12-2020
Domowe laboratorium chemiczne.

Wraz z nastaniem nauczania zdalnego i rozpoczęciem nauki o roztworach, uczniowie otrzymali zadanie aby rozpoczac swoje własne, domowe laboratorium chemiczne. Po omówieniu szczegółów działań, chętne osoby rozpoczęły kilkutygodniowy proces krystalizacji soli  z nasyconego roztworu. Poniżej link do rezultatów doświadczeń.

Serdecznie zapraszam do oglądania filmów i zdjęć z przebiegu eksperymentów :) 

Mikołajki 2020 - online

autor: D.Kowalczyk,data: 04-12-2020
Mikołajki 2020 - online

 

Wesołych Mikołajków i wielu prezentów życzy klasa 2D4 :)

Ile jest wody na świecie? - Projekt Eko Szkoła

autor: D.Kowalczyk,data: 19-11-2020
Ile jest wody na świecie? - Projekt Eko Szkoła Każdy  z nas ma świadomość, że woda jest potrzebna każdej żywej istocie. Wiemy, że woda była obecna na Ziemi już podczas jej formowania. Zgodzimy się, że jest jedną z najstarszych i najpospolitszych istniejących na niej substancji. Ale w jakich dokładnie proporcjach pokrywa powierzchnię naszej Planety? Spójrzmy na dane:

a) woda pokrywa aż 71% powierzchni Ziemi,
b) 96.5% wody na Ziemi to głównie oceany. 

A co z wodą słodką, której potrzebujemy?
Tylko 2,5% z ogółu wody na świecie to woda słodka. Wielkość zasobów wody słodkiej na Ziemi szacuje się na 35 mln m³. Jej największe skupisko (lodowce i pokrywy śnieżne) znajduje się na Antarktydzie – według najnowszych badań stanowi to niemal 61% wszystkich wód słodkich. Pozostałe lodowce i śniegi gromadzą 9% wody słodkiej. Z kolei wody gruntowe do głębokości 100 m stanowią 29,6% objętości wszystkich wód słodkich, a rzeki, słodkie jeziora, bagna i płytkie wody podziemne – co może dziwić – to jedynie 0,4%.

Według obliczeń organizacji ekologicznych, jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie marnujemy prawie 12 tys. litrów wody.
Pamiętajmy zatem o szanowaniu wody, która jest nam niezbędna do życia.

wykonanie: Klasa 2D4
koordynator projektu: Danuta Kowalczyk 

"Po co nam czysta woda w rzekach" - projekt Eko Szkoła

autor: D.Kowalczyk,data: 17-11-2020

Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym udalo sie nam zdobyć grant naukowy  w ramach Edukacyjnego Projektu Eko - Szkoła za opracowanie programu badawczego pt. "Po co nam czysta woda w rzekach". Program Eko-Szkoła przyczynia się  do rozwoju edukacji ekologicznej i zapewnienia, że środowisko jest uznawane za najważniejsze dobro publiczne, od którego zależy jakość życia. To inicjatywa, która ma zachęcić do angażowania się w sprawy środowiska, umożliwiając jego aktywną ochronę. Dzięki temu uczniowie mogą wykreować swój własny sposób zarządzania środowiskiem w swoim najbliższym otoczeniu. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego klasa 2D4 wraz z nauczycielką chemii p. Danutą Kowalczyk zajęła  się  badaniami laboratoryjnymi, dotyczącymi czystości wód w rzekach województwa dolnośląskiego, wykorzystując procesy oraz  wskaźniki chemiczne i biologiczne. Celem projektu jest także szeroka kampania informacyjna o tematyce ekologicznej dlatego będziemy się dzielić wiedzą i postępami w naszych badaniach.

Poczuj chemię do Skłodowskiej

autor: Admin,data: 10-11-2020
Poczuj chemię do Skłodowskiej Drodzy Uczniowie!
W związku z urodzinami najwybitniejszej Polki Marii Skłodowskiej - Curie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie Poczuj chemię do Skłodowskiej. Aby wziąć udział należy wykonać dowolną techniką portret lub scenę z życia Naszej Noblistki (technika dowolna, mile widziane techniki multimedialne).
Maria Skłodowska-Curie była kobietą fascynującą, o wielu talentach i ciekawym życiorysie. Jest min. do dziś bohaterką japońskiej mangi.
Zdjęcie pracy, jej skan lub inną formę proszę wysłać do mnie za pomocą Librusa lub MSTeams.
Termin oddania prac: 30.11.2020 r.
Organizator: mgr inż. F.Marek

Wszechnica chemiczna - online.

autor: D.Kowalczyk,data: 05-10-2020
Wszechnica chemiczna - online.

Drodzy Uczniowie!

Wraz z początkiem roku akademickiego serdecznie zachęcam do udziau  w wykładach w ramach Wszechnicy chemicznej. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia Wszechnicy będą realizowane w sposób zdalny.

Wykłady będą odbywać się za pośrednictwem platformy Skype dla firm (Skype for bussines). Osoby, które zamierzają brać udział w zajęciach proszone są o wcześniejsze zalogowanie się na zajęcia (ok. 15 minut). Pierwsze logowanie będzie wymagało zainstalowania odpowiedniego oprogramowania (nawet jeśli wykorzystywana jest internetowa wersja Skype dla firm).

Proszę również sprawdzać informacje na stronie internetowej https://chem.uni.wroc.pl/pl/wszechnica-chemiczna

Lekcje przyrodnicze na terenie Ogrodu Botanicznego.

autor: D.Kowalczyk,data: 03-10-2020
Lekcje przyrodnicze na terenie Ogrodu Botanicznego.
W ubiegłym tygodniu uczniowie z klas 2D4 i 2F3 uczestniczyli w lekcjach przyrody na terenie Ogrodu Botanicznego. Uczniowie podziwiali piękne okazy kwiatów, krzewów i drzew znajdujących  się w ogrodzie, przy okazji odznaczając kolejne punkty z kart pracy. Tematem była charakterystyka sukulentów, mezofitów i hydrofitów. 

Nowy rok szkolny 2020/2021

autor: D.Kowalczyk,data: 01-09-2020
Nowy rok szkolny 2020/2021

            Witamy w nowym roku szkolnym. 

 

 

 Zapraszamy do udziału w:

- Dniach Przyrodniczych
Lidze Chemicznej
- Olimpiadzie Ekologicznej
- Zajęciach laboratoryjnych w ramach kółka chemicznego
- Zajęciach laboratoryjnych  na Uniwersytecie Wrocławskim
- Olimpiadzie Chemicznej
- Wykładach  w ramach Wszechnicy Chemicznej
- Zajęciach terenowych do Ogrodu Zoologicznego, Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Japońskiego, Hydropolis,  Muzeum Przyrodnicznego i Muzeum Archeologicznego

Życzymy słonecznych wakacji 2020!!

autor: D.Kowalczyk,data: 29-06-2020
Życzymy słonecznych wakacji 2020!!

Życzymy wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne wrażeń,  udanego i  bezpiecznego wypoczynku. Odpoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania.
Wróćcie nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych chemicznych wyzwań :)

pozdrawiamy Was gorąco,
Nauczyciele chemii 

Projekt „Klucz do przyszłości”

autor: D.Kowalczyk,data: 29-06-2020
Projekt „Klucz do przyszłości”

W drugim semestrze 2020 roku rozpoczęła się w naszej szkole realizacja projektu „Klucz do przyszłości”. Celem zajęć jest uzupełnienie braków w wiadomościach chemicznych rozwijanie sprawności obliczeniowej; wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości oraz  rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

 

prowadzący:
p. Beata Kryjom

Liga chemiczna - wyniki

autor: D.Kowalczyk,data: 25-05-2020
Liga chemiczna - wyniki

Miło nam poinformować, że tegoroczną Ligę chemiczną wygrała Anna Huk - uczennica klasy 1A3. Poniżej prezentujemy całe podium:
1. Anna Huk - klasa 1A3
2. Hubert Skrzynecki - klasa 1C3
3. Oliwia Caban - klasa 1D4
Dziękujemy wszystkim za udział i nadesłanie pięknych prac :)  galeria>>

Jury: nauczyciele chemii 

Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - w formie on-line.

autor: D.Kowalczyk,data: 19-05-2020
Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - w formie on-line.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprasza na Dzień otwarty On-line

Dzień Otwarty będzie miał formę pojawiających się na Facebooku postów, prezentujących najważniejsze informacje dotyczące Uniwersytetu.Większość będzie dawała możliwość zadawania pytań, przez godzinę od ich ukazania się (oznaczone w harmonogramie Q&A).Część będzie kierowała na osobne profile organizacji czy jednostek uczelni, gdzie będzie można poszerzyć informacje.Na godzinę dyskusje przeniosą się do specjalnie utworzonych grup poszczególnych wydziałów.

Profil na Facebooku –  Rekrutacja Uniwersytet Medyczny Wrocław 

Reakcje utlenienia-redukcji on-line.

autor: D.Kowalczyk,data: 06-05-2020
Reakcje  utlenienia-redukcji on-line.

Klasa 1D4 wraz z nauczycielką chemii udowodniła, że tak trudny temat, jakim jest bilansowanie reakcji utlenienia-redukcji, da się opanować nawet na odległość.  Motywacja była ogromna, tak jak i radość z tego, że pomimo trudnej sytuacji możemy się zobaczyć i porozmawiać. 
lekcja on-line >>  

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości :)

Dzień Ziemi 2020 - zaczynamy Ligę Chemiczną!!

autor: D.Kowalczyk,data: 22-04-2020
Dzień Ziemi 2020 -  zaczynamy Ligę Chemiczną!!

Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni święta to "Działania na rzecz ochrony klimatu", a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Zachęcam do posłuchania serii wykładów przygotowanych specjalnie na ten dzień:  wykłady ekologiczne >>   

W tym właśnie Dniu  rozpoczynamy  tegoroczną Ligę Chemiczną.  Z uwagi na zaistniałą na całym świecie sytuację epidemiologiczną będzie miała ona trochę inną formę,  jednak jesteśmy pewni, że spokojnie dacie radę J

Liga Chemiczna jest dedykowana dla naszych uczniów  z klas pierwszych. Waszym zadaniem będzie wykonanie mydełka lub soli do kąpieli oraz wykonanie plakatu ekologicznego.

(mydło/sole do kąpieli robimy metodą domową – mnóstwo instrukcji znajdziecie w sieci a potrzebne materiały powinny być w domu lub bezpiecznie zamówicie je przez Internet
plakat o tematyce ekologicznej – wykonany techniką dowolną)

Otrzymane mydełko/sole do kąpieli ( tutaj do wyboru jedno) oraz plakat ekologiczny fotografujemy  i zdjęcia przesyłamy na adres ligachemiczna@lo17.wroc.pl do 10 maja.

Najlepsi uczestnicy otrzymają oceny z chemii oraz nagrody J 

Serdecznie zachęcamy do udziału. 

Zaproszenie na Dni Otwarte on-line Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dniu 17 kwietnia 2020 roku

autor: D.Kowalczyk,data: 14-04-2020
Zaproszenie na Dni Otwarte  on-line Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dniu 17 kwietnia 2020 roku

Drodzy Uczniowie,
 
w obliczu pandemii, zarówno szkoły, jak i uczelnie stanęły przed wyzwaniem organizacyjnym. Obecna sytuacja wymaga odpowiedzialnych działań. Przygotowano dla wszystkich licealistów, w tym przede wszystkim maturzystów  ofertę informacyjną on-line. Zaplanowano wykłady on-line, panel ekspercki prowadzony przez  studentów, prezentacje studenckich pasji i wiele innych! Zapraszamy młodych pasjonatów nauk przyrodniczych, technicznych i ścisłych! 
 
[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII