LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  12 / 07 / 2020 Nie mądrość słów, ale Słowo Mądrości jest kryterium prawdy /JPII/
WDŻ

Co nas uszczęśliwia?

75 lat trwały badania prowadzone przez kolejne pokolenia naukowców z Uniwersytetu na Harvardzie na temat tego, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi. Ze względu na czas trwania tego projektu od strony metodologicznej jest to badanie unikatowe. Robert Waldinger, obecny kierownik tego naukowego przedsięwzięcia, zaprezentował wyniki badań. Jakie lekcje płyną z dziesiątek tysięcy stron z informacjami, które zebrano podczas badań trwających przez całe życie badanych. Cóż, lekcje te nie dotyczą bogactwa, sławy ani coraz cięższej pracy. Najprostszy przekaz, jaki wyłania się z tych 75 lat badań to:

dobre relacje z innymi ludźmi sprawiają, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi,

nie liczy się liczba znajomych czy wierność w związku, ale przede wszystkim jakość bliskich relacji z innym,

udane związki nie chronią tylko naszych ciał, ale też umysły i zdrowie psychiczne,

samotność zabija i  jest toksyczn.

A co z tobą? Pyta Robert Waldinger. Powiedzmy, że masz 25 lat, a może 40, a może nawet 60. Jak takie zwrócenie się w kierunku relacji z innymi ma w ogóle wyglądać? I odpowiada:

Możliwości są nieograniczone. Może to być wstanie sprzed komputera i spędzenie czasu z innymi ludźmi, albo ożywienie nieco skostniałego związku przez wspólne robienie czegoś, np. chodzenie na spacery, albo odnowienie kontaktu z tym członkiem rodziny, z którym od lat nie rozmawiałeś, bo rodzinne sprzeczki mają bardzo zły wpływ na tych, którzy długo trzymają urazę.

Robert Waldinger prezentację badań kończy cytatem z Marka Twaina. Ponad 100 lat temu, spoglądając na swoje życie, napisał: “Nie ma czasu – tak krótkie jest życie – na sprzeczki, przeprosiny, zawiść, wyjaśnienia. Jest tylko czas na kochanie, i to w tej chwili, że się tak wyrażę”.

                                                 Dobre życie oparte jest na dobrych związkach!

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII