LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  08 / 06 / 2023 Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się je dzieli- Albert Schweitzer
Fizyka
Jan Bil
Robert Konieczny
  
  

Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 14-07-2022
Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

Miło mi poinformować, że Bartosz Regulski (3C4) został laureatem (z fizyki) Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. 

Bartosz napisał egzamin na ocenę celującą (6.0) co gwarantuje mu przyjęcie na wybrany kierunek na Politechnice Wrocławskiej bez względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego. 

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: R. Konieczny,data: 22-05-2023
Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

Z przyjemnością informujemy, że w  lutowych Otwartych Mistrzostwach Świata w Sztukach "Walki Battle Of The Warriors e-Championships USA 2023" Pan Robert Konieczny (nauczyciel fizyki w LO nr XVII)  zdobył w konkurencji  BREAKING (testy siły) 3 miejsce oraz w II Open World Championships POWER BREAK MAA-International Martial Arts Association Germany 2023  dwa pierwsze miejsca i dwa drugie miejsca w konkurencjach testy siły. Robert Konieczny reprezentował Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do (ITF HQ Korea). Serdecznie gratulujemy!

Filmik z Mistrzostw Świata w łamaniach>>


Studiuj w Holandii.

autor: R. Konieczny,data: 21-04-2023
Studiuj w Holandii.

Miło mi poinformować że Bartek Regulski z 4C zdał egzaminy wstępne i został przyjęty na holenderski Uniwersytet Techniczny w Delft na wydział Inżynierii Kosmicznej, natomiast Nazaryi Pavlishak 4C został po zdaniu egzaminów wstępnych przyjęty na holenderski Uniwersytet w Groningen na Computing Science (nauki komputerowe) i na Artificial intelligence (sztuczną inteligencję).

Gratulujemy! 

Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej edycja 2022/2023.

autor: R. Konieczny,data: 22-03-2023
Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej edycja 2022/2023.

Miło mi poinformować, że Marta Bickmann (4C) i Bartosz Januś (4C) zostali Laureatami z FIZYKI Ogólnopolskiego Konkursu Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. 

Miło mi też poinformować, że Marcin Biziel (4C) i Wiktor Smyka (4C) zostali Laureatami z Matematyki Ogólnopolskiego Konkursu Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

Laureaci Studium Talent otrzymują dodatkowe punkty rekrutacyjne na Politechnice Wrocławskiej. 

Gratulujemy! 

Targi pracy na PWR.

autor: R. Konieczny,data: 15-03-2023
Targi pracy na PWR. W dniu 14 marca 2023r uczniowie klasy 4C o profilu mat-fiz-inf wzięli udział  w  Targach Pracy na Politechnice Wrocławskiej.. Był to dzień dla inżynierów - zaprezentowało się  wiele firm z różnych branż (m.in. branża budownictwa, inżynierii środowiska, chemii,  finansowa, produkcji i wiele innych).
Poznanie potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawców na pewno w dużym stopniu pomoże przyszłym absolwentom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. 

Koniunkcja Wenus i Jowisza.

autor: R. Konieczny,data: 02-03-2023
Koniunkcja Wenus i Jowisza. Koniunkcja Wenus i Jowisza. To zjawisko astronomiczne, które możemy obserwować na naszym niebie jeszcze dzisiaj w czwartek 2 marca 2023r. Dwie najjaśniejsze planety są widoczne na niebie w jednej linii. 

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: R. Konieczny,data: 30-01-2023
Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!Z przyjemnością informujemy, że w styczniowych  Otwartych Mistrzostwach Świata w Sztukach Walki 2023 Pan Robert Konieczny (nauczyciel fizyki w LO nr XVII)  zdobył złoty medal w konkurencji  BREAKING (testy siły). Robert Konieczny reprezentował Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do (ITF HQ Korea). Serdecznie gratulujemy!

Kalkulatory naukowe na maturze z fizyki.

autor: R. Konieczny,data: 19-12-2022
Kalkulatory naukowe na maturze z fizyki.

EGZAMIN MATURALNY W FORMULE 2023

Przybory i materiały pomocnicze ; linijka obowiązkowo, kalkulator naukowy*** obowiązkowo.

Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki obowiązkowo.

*** Kalkulator naukowy – jest to kalkulator, za pomocą którego zdający będzie mógł obliczyć: (1) wartości funkcji logarytmicznych (i odwrotnych do nich); (2) wartości funkcji trygonometrycznych (i odwrotnych do nich); (3) potęgi o dowolnym wykładniku rzeczywistym. Nie dopuszcza się możliwości korzystania na egzaminie z kalkulatora naukowego wyposażonego w technologie (np. Wi-Fi, Bluetooth) umożliwiające łączenie się z innym urządzeniem oraz z internetem lub programowanie. Kalkulator naukowy nie może być również wyposażony w technologie umożliwiające odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku. 

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych

 https://oke.waw.pl/artykuly/podglad.php?id_artykulu=3766

Sobotnie wykłady popularnonaukowe z fizyki.

autor: R. Konieczny,data: 12-11-2022
Sobotnie wykłady popularnonaukowe z fizyki.
Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Zaprasza na sobotnie wykłady popularnonaukowe z fizyki. Start 19 listopada. Najpierw opowieść o elektronie, potem neutrina, następnie komputery kwantowe, a na koniec półrocza o współczesnych obserwacjach mikroświata. Szczegóły na plakacie. Nie trzeba się zapisywać, nie trzeba płacić. Plac Maxa Borna 9!

Zaćmienie Słońca 25 października 2022r.

autor: R. Konieczny,data: 27-10-2022
Zaćmienie Słońca 25 października 2022r.

We wtorek 25 Października  2022 obserwowaliśmy w XVII LO zaćmienie Słońca.

Początek zaćmienia; pierwsze zetknięcie tarczy Księżyca z tarczą Słońca – od godziny 11.12,

(maksimum zaćmienia, kiedy największa część Słońca była zasłonięta, o godz. 12.19) do

końca zaćmienia nad Wrocławiem – o godz. 13.26.

Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej.

autor: R. Konieczny,data: 27-10-2022
Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej.

Po dłuższej przerwie wróciliśmy z klasą 4C4  na I Pracownię fizyczną.

Zajęcia odbywają się w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczniowie realizowali wybrane ćwiczenia z mechaniki. 


Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: R. Konieczny,data: 10-10-2022
Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport! Z przyjemnością informujemy, że w sierpniowych  Otwartych Mistrzostwach Świata w Sztukach Walki 2022 pan Robert Konieczny (nauczyciel fizyki w LO Nr XVII)  zdobył dwa złote medale w konkurencji POWER BREAK (testy siły), złoty medal w konkurencji FREE FORM i srebrny medal w konkurencji HARD FORM.  Robert Konieczny reprezentował Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do (ITF HQ Korea). Serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

autor: R. Konieczny,data: 26-09-2022
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika  w Toruniu, zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy  o Mikołaju Koperniku, który otrzymał patronat Ministra Edukacji i Nauki oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.


Przedsięwzięcie jest jednym z wielu działań organizowanych  z okazji przypadającej w 2023 roku 550 rocznicy urodzin polskiego astronoma.

Celem konkursu  jest uczczenie rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wychowanie do wartości  poprzez pokazanie postaci wybitnego astronoma, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów historią, astronomią, fizyką i innymi pokrewnymi naukami oraz motywowanie uczniów do aktywności i rozwijania pasji.

https://www.gov.pl/web/ko-bydgoszcz/ogolnopolski-konkurs-wiedzy-o-mikolaju-koperniku 

Olimpiada Fizyczna

autor: R. Konieczny,data: 18-09-2022
Olimpiada Fizyczna

72. OLIMPIADA FIZYCZNA

Rozpoczyna się I etap 72. Olimpiady Fizycznej. Podobnie jak w ubiegłych latach, I część (tj. zadania testowe) realizowana jest wyłącznie internetowo. Rozwiązania zadań II części należy zgodnie z Regulaminem przesyłać do właściwego Komitetu Okręgowego.
Ewentualne problemy techniczne należy zgłaszać na adres kgof@fuw.edu.pl

Powodzenia!

Olimpiada Astronomiczna

autor: R. Konieczny,data: 16-09-2022
Olimpiada Astronomiczna Jak co roku Planetarium Śląskie zaprasza uczniów szkół średnich oraz utalentowanych uczniów szkół podstawowych do udziału w LXVI Olimpiadzie Astronomicznej. Tegoroczna edycja konkurs ma charakter szczególny, gdyż finał rozgrywany będzie roku 2023 – roku jubileuszu 550 lat urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji nasz kraj będzie gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Wszelkie informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie: https://www.planetarium.edu.pl/olimpiada-astronomiczna.html 

Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 13-09-2022
Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

Uczniów klas maturalnych, ale nie tylko, Politechnika Wrocławska  zaprasza do udziału w konkursie Studium Talent. Uzyskanie tytułu laureata daje dodatkowe punkty rekrutacyjne, a wynik bardzo dobry i celujący gwarantuje przyjęcie na wybrany kierunek studiów bez względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego. 

Zapisy ruszają już 15 września (przez internet), a uroczysta inauguracja nastąpi 7 października o 16.00 na Politechnice Wrocławskiej. Szczegóły na:  rekrutacja.pwr.edu.pl 

Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej 2022

autor: R. Konieczny,data: 03-09-2022
Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej 2022

Już niebawem rozpocznie się XXV edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. 

Z okazji jubileuszu PWR przygotowała specjalną stronę poświęconą imprezom DFN na Politechnice Wrocławskiej: program XXV DFN na PWr.

Fizyka w roku szkolnym 2022/2023

autor: R. Konieczny,data: 29-08-2022
Fizyka w roku szkolnym 2022/2023

Zespół nauczycieli fizyki serdecznie zaprasza do udziału w:

-Szkolnym Konkursie Z Fizyki i Astronomii

-Międzynarodowym Konkursie Fizycznym "Lwiątko"

-Olimpiadzie fizycznej i astronomicznej

-Zajęciach laboratoryjnych dla klas II i III w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Wyjściach na wykłady popularnonaukowe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

-Wykładach z fizyki dla uczniów liceów na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

-Zajęciach z matematyki i fizyki dla maturzystów i nie tylko w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Wykładach w Instytucie Astronomii.

Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 06-07-2022

Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej.

Miło mi poinformować, że Mateusz Wojciechowski (3C3) został laureatem (z fizyki) Studium Talent na Politechnice Wrocławskiej. 

Mateusz napisał egzamin na ocenę bardzo dobrą (5.0) co gwarantuje mu przyjęcie na wybrany kierunek na Politechnice Wrocławskiej bez względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego. 


autor: R. Konieczny,data: 23-06-2022
Z okazji wakacji zespół nauczycieli  fizyki składa najserdeczniejsze życzenia.
 Miłych wakacji i szczęśliwego powrotu we wrześniu! 

Dni Otwarte na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 01-03-2022
Dni Otwarte na Politechnice Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska zaprasza do udziału w Dniu Otwartym PWr 4 kwietnia 2022 r. :)

https://rekrutacja.pwr.edu.pl/przed-rekrutacja/dni-otwarte/ 

Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

autor: R. Konieczny,data: 01-03-2022
Zajęcia na I pracowni fizycznej w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po dłuższej przerwie wróciliśmy z klasami 3C4 i 3C3 na I Pracownię fizyczną.

Zajęcia odbywają się w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczniowie realizowali wybrane ćwiczenia z mechaniki. 

Lekcje fizyki w XVII LO.

autor: R. Konieczny,data: 16-11-2021
Lekcje fizyki w XVII LO. Fizyka jest nauką eksperymentalną. W dniu 16.11.21 uczniowie klasy 2A na lekcji fizyki mieli okazję wypróbować swoje siły w budowie prostych obwodów elektrycznych. Użyto gotowych zestawów z płytkami montażowymi na których można było zestawiać różne układy elektronicznie sterowane, osiągając w ten sposób bardzo ciekawe efekty, np. jedna z grup zbudowała radio UKF.

XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki na PWr, pod hasłem „Od science fiction do Science”.

autor: R. Konieczny,data: 19-09-2021
XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki na PWr, pod hasłem „Od science fiction do Science”.

Patronem tej edycji festiwalu jest mistrz literatury fantastycznonaukowej Stanisław Lem, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.

Na Politechnice Wrocławskiej przygotowano ponad 150 wirtualnych spotkańwykładów, pokazów i warsztatów.

 Wszystkie wydarzenia dostępne są online (YouTube, platforma Zoom), na niektóre obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowym programem DFN na Politechnice Wrocławskiej 

LXV Olimpiada Astronomiczna 2021/2022

autor: R. Konieczny,data: 31-08-2021
LXV Olimpiada Astronomiczna  2021/2022

Wraz z początkiem roku szkolnego 2021/2022, startuje kolejna, 65. już edycja Olimpiady Astronomicznej, organizowanej corocznie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w której mogą również uczestniczyć rekomendowani uczniowie szkół podstawowych. Na oficjalnej stronie internetowej Olimpiady Astronomicznej: www.planetarium.edu.pl/oa.htm zamieszczony będzie harmonogram kolejnych etapów Olimpiady, rozgrywanych od września 2021 do marca 2022 roku oraz wszelkie informacje niezbędne do zgłoszenia udziału w Olimpiadzie. Na stronie zamieszczone bedą również tematy zadań pierwszej serii zawodów I stopnia, rozwiązywanych w warunkach domowych oraz tematy zadań obserwacyjnych.

71. OLIMPIADA FIZYCZNA

autor: R. Konieczny,data: 31-08-2021
71. OLIMPIADA FIZYCZNA 71. OLIMPIADA FIZYCZNA

Rozpoczyna się I etap 71. Olimpiady Fizycznej. Podobnie jak w ubiegłych latach, I część (tj. zadania testowe) realizowana jest wyłącznie internetowo. Rozwiązania zadań II części należy zgodnie z Regulaminem przesyłać do właściwego Komitetu Okręgowego.
Ewentualne problemy techniczne należy zgłaszać na adres kgof@fuw.edu.pl

Powodzenia!

Fizyka w roku szkolnym 2021/2022

autor: R. Konieczny,data: 31-08-2021
Fizyka w roku szkolnym 2017/2018

Zespół nauczycieli fizyki serdecznie zaprasza do udziału w:

-Szkolnym Konkursie Z Fizyki i Astronomii

-Międzynarodowym Konkursie Fizycznym "Lwiątko"

-Olimpiadzie fizycznej i astronomicznej

-Zajęciach laboratoryjnych dla klas II i III w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Wyjściach na wykłady popularnonaukowe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

-Wykładach z fizyki dla uczniów liceów na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

-Zajęciach z matematyki i fizyki dla maturzystów i nie tylko w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Szkolnych Warsztatach z Astronomii

-Wykładach w Instytucie Astronomii.

Odkryj smak fizyki na wakacjach.

autor: R. Konieczny,data: 28-06-2021
Odkryj smak fizyki. Lektura na wakacje.

Odkryj smak fizyki jest to książka napisana przystępnie i z humorem, w której możemy prześledzić zawiłe losy odkryć - od Wielkiego Wybuchu do Modelu Standardowego.
Książka powstała na bazie wykładów profesora Przystawy dla studentów wydziałów humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ze wstępu od autora: "Chciałem tylko czytelnikowi przybliżyć urok tej trudnej i - zdawałoby się - niedostępnej dyscypliny, którą tak wielu utalentowanych i inteligentnych młodych ludzi odrzuca na samym wstępie, ponieważ gruntownie zniechęciła ich do tego nieumiejętność mówienia o niej".

Z najlepszymi życzeniami od zespołu fizyczno-informatycznego:) 

Dni Klimatu Politechniki Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 11-06-2021
Dni Klimatu Politechniki Wrocławskiej.

Spotkanie poświęcone będzie najbardziej istotnym zagadnieniom, z którymi mierzy się współczesny świat, w tym zmianom klimatycznym. 

Będzie można się zapoznać z nowymi technologiami ochrony środowiska, a także usłyszeć o ekologicznych rozwiązaniach w gospodarce i codziennym życiu.

 

 

Dni Klimatu Politechniki Wrocławskiej online odbędą się w dniach 14-15 czerwca 2021 r.

Wydarzenie będzie dostępne na oficjalnym kanale YouTube PWr:

* 14 czerwca: https://youtu.be/4QAo_Q6P1Gg

* 15 czerwca: https://youtu.be/IrQ1SwIwFAA

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

autor: R. Konieczny,data: 04-05-2021
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

24. PIKNIK NAUKOWY

edycja online - 8-15 maja 2021

"Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej".

https://pikniknaukowy.pl/historia-pikniku 

https://pikniknaukowy.pl/program 

 

Wirtualny dzień Politechniki Łódzkiej.

autor: R. Konieczny,data: 15-04-2021
Wirtualny dzień Politechniki Łódzkiej. 20 kwietnia 11.00 - 13.00 spotkamy się wirtualnie z uczniami szkół średnich na fb Politechniki Łódzkiej, fb Rekrutacja PŁ i na kanale You Tube, stronie www.p.lodz.pl i www.rekrutacja.p.lodz.pl.

ŚLADY IGNACEGO DOMEYKI W CHILE – WYKŁAD

autor: R. Konieczny,data: 15-04-2021
ŚLADY IGNACEGO DOMEYKI W CHILE – WYKŁAD

 

Zapraszamy na wykład multimedialny pt. „Ślady Ignacego Domeyki w Chile”, który zostanie wygłoszony przez prof. dr hab. Henryka Marszałka, dr Wojciecha Drzewickiego i mgr Krzysztofa Moskwy z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykład odbędzie się w sobotę 17.04.2021 o godzinie 10:00.

 link do wykładu

Dni otwarte na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 12-04-2021
Dni otwarte na Politechnice Wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska zaprasza na Dni Otwarte online, które odbędą się w dniach 19-23 kwietnia 2021 r. 

Od poniedziałku do piątku można będzie dowiedzieć się wszystkiego o kierunkach, jakie oferowane są na

Politechnice Wrocławskiej oraz o zasadach rekrutacji. Każdy dzień poświęcony będzie innej dyscyplinie naukowej. 

Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Szczegółowe informacje znaleźć można na:

https://rekrutacja.pwr.edu.pl/dni-otwarte

 

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: Admin,data: 16-11-2020
Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport! Z przyjemnością informujemy, że w październikowym turnieju e-ligi Otwartych Mistrzostw Świata Taekwon-do HQ ITF Korea / Europe 2020-2021 w kategorii testy siły (rozbicia pięścią, rozbicia nogą) pan Robert Konieczny (nauczyciel fizyki w LO Nr XVII) zdobył dwa złote medale. Robert Konieczny reprezentował Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do (ITF HQ Korea). Serdecznie gratulujemy!

Nagroda II stopnia dla Wyróżniających się Nauczycieli przyznana p. Annie Bukiewicz-Szul

autor: Admin,data: 08-10-2020
Nagroda II stopnia dla Wyróżniających się Nauczycieli przyznana p. Annie Bukiewicz-Szul Z przyjemnością  informujemy, że nauczycielka fizyki i informatyki w LO nr XVII p. Anna Bukiewicz-Szul otrzymała nagrodę II stopnia dla Wyróżniających się Nauczycieli przyznaną przez Kapitułę Nagród PTF. Pani Anna Bukiewicz-Szul została doceniona "za odkrywanie uczniowskich talentów i rozbudzanie zainteresowań fizyką, astronomią i techniką". Uroczyste wręczenie Nagrody uświetni inaugurację XLVI Nadzwyczajnego Zjazdu Fizyków Polskich w Warszawie 16 pażdziernika br. Serdecznie gratulujemy!

XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki w LO nr XVII.

autor: R. Konieczny,data: 23-09-2020
XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki w LO nr XVII.

W dniu 23 września uczniowie klas 2A4, 2C4, 2G4, 2F4, 3C i PRa uczestniczyli w wykładach i warsztatach zorganizowanych w ramach XXIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Podczas warsztatów zatytułowanych „Czy chleb brązowy jest zdrowy?”, które zostały przeprowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, uczniowie przeprowadzili  test laboratoryjny, wykrywający markery mąki z pełnego przemiału w pieczywie.

Akademia Wychowania Fizycznego zaprezentowała wykład pokazujący zastosowanie czterowymiarowych systemów analizy ruchu w przemyśle filmowym.

Politechnika Wrocławska przedstawiła temat „Elektrostatyka w życiu codziennym”.

Politechnika Wrocławska - Studium Talent edycja 2020/2021.

autor: R. Konieczny,data: 22-09-2020
Politechnika Wrocławska - Studium Talent edycja 2020/2021.

Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w tegorocznej edycji konkursu Studium Talent, PWR zaprasza do zapisywania się na zajęcia. Ze względu na sytuację epidemiczną w roku akademickim 2020/2021 zajęcia - z wyłączeniem egzaminu, będą prowadzone zdalnie z wykorzystaniem programu Zoom. Jedynie egzaminy końcowe zostaną przeprowadzone stacjonarnie - w siedzibie uczelni, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Zapisy od wtorku (22 września).

https://rekrutacja.pwr.edu.pl/studium-talent

Po założeniu konta w systemie rejestracyjnym należy wybrać odpowiednią grupę zajęciową.

LXIV OLIMPIADA ASTRONOMICZNA 2020/2021

autor: R. Konieczny,data: 21-09-2020
LXIV OLIMPIADA ASTRONOMICZNA 2020/2021

Olimpiada Astronomiczna jest olimpiadą interdyscyplinarną, organizowaną przez Planetarium Śląskie dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zgłoszenie swego udziału w Olimpiadzie Astronomicznej odbywa się poprzez wypełnienie internetowego formularza rejestracyjnego i zaakceptowanie jego treści za pomocą przycisku „Prześlij”. Termin rejestracji w systemie olimpiady upływa 30 września 2020 roku.

bliższe informacje: https://www.planetarium.edu.pl/64s1.htm

Powodzenia! 

70. OLIMPIADA FIZYCZNA

autor: R. Konieczny,data: 21-09-2020
70. OLIMPIADA FIZYCZNA Rozpoczął się I etap 70. Olimpiady Fizycznej. Podobnie jak w ubiegłym roku, I część (tj. zadania testowe) realizowana jest wyłącznie internetowo. Rozwiązania zadań II częścinależy zgodnie z Regulaminem przesyłać do właściwego Komitetu Okręgowego.
Ewentualne problemy techniczne należy zgłaszać na adres kgof@fuw.edu.pl

Powodzenia! 

XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki 2020 na Politechnice Wrocławskiej.

autor: R. Konieczny,data: 20-09-2020
XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki 2020 na Politechnice Wrocławskiej.

PWR zaprasza na na XXIII Dolnośląski Festiwal Nauki 2020 na Politechnice Wrocławskiej.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – uczestnicy spotkają się w rzeczywistości online. Nie zabraknie ciekawych pokazów, spotkań i wykładów. 

 Program DFN na Politechnice Wrocławskiej

https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/dfn2020-11706.html

 

Fizyka w roku szkolnym 2020/2021

autor: R. Konieczny,data: 08-09-2020

Fizyka w roku szkolnym 2017/2018

Zespół nauczycieli fizyki serdecznie zaprasza do udziału w:

-Szkolnym Konkursie Z Fizyki i Astronomii

-Międzynarodowym Konkursie Fizycznym "Lwiątko"

-Olimpiadzie fizycznej i astronomicznej

-Zajęciach laboratoryjnych dla klas II i III w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Wyjściach na wykłady popularnonaukowe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

-Wykładach z fizyki dla uczniów liceów na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim

-Zajęciach z matematyki i fizyki dla maturzystów i nie tylko w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego

-Szkolnych Warsztatach z Astronomii

-Wykładach w Instytucie Astronomii.

Drużyna WroCanSat z LO nr XVII w finale CanSat!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 30-06-2020
Drużyna WroCanSat z LO nr XVII w finale CanSat! Drużyna WroCanSat, w składzie Kamil Bouhaouli, Patryk Gazdecki, Witold Krupa (wszysycy z klasy 3C), pod opieką p. Anny Bukiewicz-Szul reprezentuje naszą szkołę w finale ogólnopolskiej edycji europejskiego konkursu CanSat. Organizatorem konkursu są Europejska Agencja Kosmiczna i Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO PL.
Przez cały rok szkolny tegoroczni maturzyści ciężko pracowali nad zaprojektowaniem oraz wykonaniem sondy kosmicznej, która będzie wykonywała konkretne badania.
Strona projektu: wrocansat.pl.
Uczniowie nauczyli się wielu nowych umiejętności, jak projektowanie płytek pcb, obsługę układu stm32, projektowania i szycia spadochronów, tworzenia konstrukcji mechanicznych, zaawansowanego programowania niskopoziomowego. Szkolili także sztukę prezentacji oraz zdobywania funduszy.
Ogromne podziękowania dla osób i firm wspierających drużynę WroCanSat: Mariusz Kubas, Dominik Liśkiewicz (Addman) oraz firmie Newind. Podziękowania także dla członków zespołu, którzy zrezygnowali z udziału w konkursie: Magdaleny Myjak, Szymona Grzybowskiego (3C) oraz Krzysztofa Klimka (2C).
Zobacz relację fotograficzną z przebiegu prac drużyny: tutaj

Lekcje fizyki w LO nr XVII

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 30-06-2020
Lekcje fizyki w LO nr XVII

Fizyka jest wyjątkowym przedmiotem i należy go uczyć tak, aby uczniowie mieli szansę odkrywać i doświadczać ją. Takie są lekcje fizyki w LO nr XVII. Niezbędny jest także czas na naukę opisu zjawisk fizycznych i doskonalenie umiejetności roziwązywania zadań. Tak pracuję, łączę te strony, starając się, aby nauka fizyki dla wszystkich uczniów była przyjemnością. Nauka zdalna także była wywaniem, ale poradziliśmy sobie. Zdalne obserwacje nieba, atrakcyjne aplety, w których mogliście eksperymentować, spotkania na Zoomie...
Dziękuję Wam drodzy uczniowie za kolejny rok spędzony razem i do zobaczenia w kolejnym roku!
Wstawiam kilka galerii, abyście mogli powspominać :)
Klasa 3C

Klasa 3C - pracownia fizyczna

Grupa rozszerzona - klasy pierwsze czteroletnie  

Odkryj smak fizyki na wakacjach.

autor: R. Konieczny,data: 24-06-2020
Odkryj smak fizyki. Lektura na wakacje.

Odkryj smak fizyki jest to książka napisana przystępnie i z humorem, w której możemy prześledzić zawiłe losy odkryć - od Wielkiego Wybuchu do Modelu Standardowego.
Książka powstała na bazie wykładów profesora Przystawy dla studentów wydziałów humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ze wstępu od autora: "Chciałem tylko czytelnikowi przybliżyć urok tej trudnej i - zdawałoby się - niedostępnej dyscypliny, którą tak wielu utalentowanych i inteligentnych młodych ludzi odrzuca na samym wstępie, ponieważ gruntownie zniechęciła ich do tego nieumiejętność mówienia o niej".

Z najlepszymi życzeniami od nauczycieli fizyki:) 

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport!

autor: Admin,data: 16-06-2020
Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport! 30 maja 2020 r. odbyły się Otwarte e-Mistrzostwa Świata w Sztukach Walk. Jednym z reprezentantów Polski był p.Robert Konieczny (nauczyciel fizyki w LO Nr XVII) p. Robert Konieczny reprezentował Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do (ITF HQ Korea).  W kategorii Układów Indywidualnych (hard forms – Masters Taekwon-do) zajął 3 miejsce i zdobył brązowy medal. Serdecznie gratulujemy!

Yuris Night Wrocław - już po raz czwarty, tym razem on-line

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 18-05-2020
Yuris Night Wrocław - już po raz czwarty, tym razem on-line 18 kwietnia odbyła się czwarta edycja Yuri’s Night Wrocław. Z uwagi na sytyację związaną z pandemią wydarzenie nie odbyło się, jak co roku, w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII we Wrocławiu. Organizatorzy - stowarzyszenie WroSpace zogranizowali ponad 6-godzinną imprezę on-line. Szczegóły wydarzenia dostępne tutaj. Na wydarzenie uczniów naszej szkoły zaprosiła nauczycielka fizyki Anna Bukiewicz-Szul, jednocześnie jedna z założycielek stowarzyszenia WroSpace.

Odkryj w sobie inżyniera...-Dzień Otwarty Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej

autor: R. Konieczny,data: 13-05-2020
Odkryj w sobie inżyniera...-Dzień Otwarty Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej zaprasza  na Dzień Otwarty Online, który odbędzie się 20.05.2020 r.

"Pomimo wszelkich przeciwności chcemy pokazać, co ciekawego dzieje się u nas na wydziale i dać Ci szansę na zapoznanie się z naszymi kierunkami, kołami naukowymi, a nawet Władzami Wydziału Mechanicznego".

MasterClasses 2020 - Eksperyment CMS

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 05-02-2020
MasterClasses 2020 - Eksperyment CMS Wszystkich uczniów zainteresowanych fizyką cząstek elementarnych zapraszam do udziału w MasterClasses 2020 Eksperyment CMS. Warsztaty Fizyki Cząstek  Elementarnych dla uczniów szkół średnich organizowane są w ramach międzynarodowego projektu http://physicsmasterclasses.org koordynowanego przez International Particle Physics Outreach Group. W tym roku odbędzie się sesja warsztatów poświęcona eksperymentowi CMS przy akceleratorze LHC:

Udział w zajęciach jest bezpłatny i wymaga zgłoszenia - zapraszamy! 

Miejsce: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Pasterura 5, Warszawa

→ Spędzisz dzień jak student wydziału fizyki
→ Poznasz tajemnice wielkich zespołów naukowych działających w CERN
→ Przeprowadzisz samodzielnie analizę komputerową danych eksperymentalnych
→ Odszukasz sygnały pochodzące od cząstek elementarnych 

Więcej informacji - Anna Bukiewicz-Szul 

International High School Teacher Programme 2019 - międzynarodowe warsztaty dla nauczycieli w CERN

autor: Admin,data: 06-12-2019
International High School Teacher Programme 2019 - międzynarodowe warsztaty dla nauczycieli w CERN Co robią nauczyciele w wakacje? Różne rzeczy, wypoczywają, regenarują siły, ale też dokształcają się. Anna Bukiewicz-Szul, nauczycielka fizyki oraz informatyki w LO nr XVII spędziła 2 tygodnie w największym na świecie ośrodku badań cząstek elementarnych: Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Jako jedyna Polka, brała udział w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli International High School Teacher Programme 2019, wraz z 44 innymi nauczycielami z całego świata.

15th ASEF Classroom Network Conference

autor: Admin,data: 06-12-2019
15th ASEF Classroom Network Conference Nauczycielka fizyki i informatyki w LO nr XVII  we Wrocławiu, pani Anna Bukiewicz-Szul otrzymała zaproszenie do udziału w konferencji Asia-Europe Foundation - ASEF: "Education for Sustainable Development and AI: The Role and Readiness of Teachers”. W dniach 25-29.11.2019 reprezentowała Polskę i naszą szkołę, na międzynarodowej konferencji w Tokio!
[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII