LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  15 / 12 / 2017 Młodość jest potwornie ciężkim przypadkiem i chyba nie ma nikogo, kto by z tego wyszedł bez powikłań- A. Osiecka
Język polski
Renata GawrońskaJustyna Hełminiak-Nowak
Elżbieta LisiakMarzena Matschaj-Kacprzak
Edyta Cwynar 

Wyróżnienie w konkursie literackim dla Julii Czernikowskiej

autor: E.Cwynar,data: 22-11-2017
Wyróżnienie w konkursie literackim dla Julii Czernikowskiej Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3A  Julia Czernikowska  otrzymała wyróżnienie w literackim konkursie "Wymiary wolności - pięć zdań o wolności" organizowanym przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jedną z nagród, poza rzeczowymi,  jest nagroda Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka  - edukacyjny wyjazd na Litwę ( Wilno, Piekleiszki, Zułów) w dniach 2-6 grudnia 2017r. Wyjazd jest realizowany w ramach projektu "150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego". Serdecznie gratulujemy!

Książkowa lista przebojów Siedemnastki

autor: E.Cwynar,data: 17-11-2017
Książkowa lista przebojów Siedemnastki

Z inicjatywy p. Marzeny Matschaj - Kacprzak została sporządzona książkowa lista przebojów uczniów Siedemnastki. Jeśli nie wiesz, co warto przeczytać, sięgnij po pozycje proponowane przez rówieśników z naszej szkoły! Miłej lektury! 

Książkowa lista przebojów >>>

Wyniki Matura 2017

autor: E.Cwynar,data: 17-11-2017
Wyniki Matura 2017 Mamy przyjemność pochwalić się dobrą informacją:) Podczas konferencji dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanej przez Departament Edukacji, przedstawiono zwięzłą informację o przebiegu i wynikach egzaminu maturalnego - Matura 2017. Wyświetlono po 5 liceów, które uzyskały najwyższe wyniki w kategorii język polski, matematyka i język angielski na poziomie podstawowym.  Znaleźliśmy się z naszym językiem polskim w gronie czołowych pięciu liceów (na zaszczytnym piątym miejscu)! Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Oby tak dalej!

Wyniki Wielkiego Testu Kultury

autor: E.Cwynar,data: 13-11-2017
Wyniki Wielkiego Testu Kultury Już są wyniki Wielkiego Testu Kultury, który odbył się 30 października 2017r. Klasy pierwsze sprawdzały swoją wiedzę na temat bon tonu. Sprawdźcie wyniki tuataj>>>  Koordynator projektu: p. Marzena Matschaj - Kacprzak

Sukces w konkursie recytatorskim Oliwii Ratyńskiej z kl.1E

autor: E.Cwynar,data: 12-11-2017
Sukces w konkursie recytatorskim Oliwii Ratyńskiej z kl.1E Miło nam poinformować, że uczennica klasy teatralnej 1E Oliwia Ratyńska  otrzymała wyróżnienie w konkursie "Mag słowa", poświęconym jednemu z największych polskich poetów Tadeuszowi Różewiczowi. Oliwia startowała  w kategorii recytatorskiej, a jej interpretacja wiersza  została zauważona spośród sześcieszięciu innych uczestników konkursu. Organizatorem  8 edycji był Zespół Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uwaga: KONKURS FILMOWY

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 06-11-2017
Szkolny etap konkursu "Lektury w kadrze" organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Mikron

Lekcja w Muzeum "Pana Tadeusza"

autor: E.Cwynar,data: 26-10-2017
Lekcja w Muzeum Jak najlepiej podsumować lekcje poświęcone lekturze "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza? 25 października 2017r. uczniowie klasy 2E wraz z polonistką p.Edytą Cwynar powtarzali wiadomści  uczestnicząc w lekcji muzealnej we wrocławskim  Muzeum "Pana Tadeusza". Młodzież wypełniała karty pracy sprawdzając swą wiedzę, poznawała stroje szlacheckie oraz próbowała odczytać rękopis epopei.

Dzień Patronki Szkoły Agnieszki Osieckiej

autor: E.Cwynar,data: 25-10-2017
Dzień Patronki Szkoły Agnieszki Osieckiej 9 października 2017r. miał miejsce  w naszej szkole Dzień Patronki  Agnieszki Osieckiej. W konkursie, którego tematem przewodnim było życie i twórczość poetki rywalizowały zespoły reprezentujące klasy pierwsze. Koordynatorem była p. Elżbieta Lisiak.Tegoroczni laureaci: I miejsce: kl.1E w składzie: Michał Osiński, Marta Kubiak, Marcel Mazur, Olga Wapieracz, II miejsce: 1C - Radosław Barnicki, Paweł Mróz, Lorenzo Marchese, Mateusz Ożóg, III miejsce kl. 1A - Wiktoria Zdziarska, Natalia Sokołowska, Wiktoria Żuberek, Marianna Malicka.

Literacki Nobel 2017

autor: E.Cwynar,data: 06-10-2017
Literacki Nobel 2017

Wczoraj, 5 października ogłoszono kto w tym roku otrzymuje Literack Nagrodę Nobla. Tym razem wyróżnienie przyznano brytyjskiemu pisarzowi japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro. "W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Decyzja jest kontrowersyjna, wielu znawców krytykuje wybór 62 letniego pisarza uznając go za twórcę literatury popularnej i nazywając tę decyzję "bezpieczną".

Kazuo Ishiguro wydał 8  książek, m.in. powieść "Okruchy dnia", która  doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem w obsadzie (1989r.).

A jakie Wy macie zdanie? Znacie jego utwory? Zapraszamy do lektury!

W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)

Zagadnienia z epok

autor: R.Gawrońska,data: 03-10-2017
 Nowa lista zagadnień do kolejnych epok - zawiera najważniejsze treści i utwory wymagane na poziomie podstawowym i rozszerzonym - przydatne przy powtórzeniach.

Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

autor: E.Cwynar,data: 06-09-2017
Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

Witamy po wakacjach:) Zapraszamy do twórczej pracy i zapoznania się z propozycją polonistów. Oto planowane  działania w nowym roku szkołnym:

1. Projekt „Kulturalna Siedemnastka”,

2. Dzień Agnieszki Osieckiej,

3. Dzień Języka Ojczystego,

4. Bookcrossing,

5. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów.

Planujemy wiele konkursów, aby każdy znalazł coś dla siebie:

- Konkurs wiedzy o życiu i twórczości A. Osieckiej

- Konkurs fotograficzny  inspirowany twórczością A. Osieckiej

Pożegnania nadszedł czas...

autor: E.Cwynar,data: 06-09-2017
Pożegnania nadszedł czas... Nasze grono polonistów Siedemnastki uszczupliło się ... Z nieukrywanym żalem 1 września pożegnaliśmy odchodzącego na emeryturę wieloletniego nauczyciela i wychowawcę p. Stanisława Skotnego. Życzymy samych pogodnych dni, natchnienia i twórczej inspiracji. Będziemy tęsknić:)

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2017
Wakacje!

Już są - wyczekiwane wakacje! Życzymy Wam udanego odpoczynku, słońca, wspaniałych przygód i zachwytu nad światem. Bądźcie radośni, uważni i wróćcie pełni energii do wytężonej pracy.

                                                                                                           Pozdrawiają Poloniści z Siedemnastki:)

BOOKCROSSING w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej

autor: R. Konieczny,data: 11-06-2017

BOOKCROSSING w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej 13 i 14 czerwca w bibliotece szkolnej.
Przyjdź i zaangażuj się w niekonwencjonalną formę popularyzowania czytelnictwa. Możesz oddać swoją książkę po to, by ktoś mógł ją przeczytać i przekazać dalej.
                    

Elżbieta Lisiak- koordynatorka akcji

Lekcja muzealna w Muzeum "Pana Tadeusza"

autor: E.Cwynar,data: 05-06-2017
Lekcja muzealna  w Muzeum 2 czerwca 2017r. uczniowie klasy 2A wraz z wychowawczynią p.E.Cwynar uczestniczyli w lekcji muzealnej w  Muzeum "Pana Tadeusza". Młodzież nie tylko poznawała ciekawostki związane z epopeją, próbowała odczytać rekopis, ale także dyskutowała, podając rzeczowe argumenty, czy "Pan Tadeusz" powinien być lekturą szkolną.

Sukces w konkursie recytatorskim

autor: E.Cwynar,data: 02-04-2017
Sukces w konkursie recytatorskim

Z przyjemnością informujemy,  że 31 marca uczennice klasy teatralnej 1E  Joanna Gaj i Joanna Sztucka pod  opieką  p.Edyty Cwynar wzięły udział VII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Mówionej i Śpiewanej Czesława Miłosza w Zespole Szkół nr 3 i  odniosły niemały sukces! Joanna Gaj wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii poezji śpiewanej, Joanna  Sztucka otrzymała wyróżnienie w katregorii poezji mówionej. Serdeczne podziękowania należą się nauczycielowi muzyki p.Krzysztofowi Żesławskiemu za przygotowanie podkładu muzycznego i wszelką pomoc.

Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 23-03-2017
Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego Oto wyniki konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego:
Konkurs na esej - jury zdecydowało nie przyznawać pierwszej nagrody, wyróżnienia otrzymują Aleksandra Pawlak z kl.1F - za spójną wypowiedź i Jan Jankowski z kl.2A - za mnogość przemyśleń;
Szkolnym Mistrzem Ortografii został Stanisław Cieślik z kl.2C.
Serdecznie gratulujemy, nagrody wręczone będą na zakończenie roku szkolnego.

Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 08-03-2017
Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego 7 marca 2017r. odbyły się w naszej szkole konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego, który od wielu lat świętowany jest 21 lutego. W tym roku ferie nieco pokrzyżowały nam plany, dlatego świętowaliśmy ten dzień nieco później.

Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2017
Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

W najbliższy wtorek 7 marca 2017r.  odbedą się w naszej szkole  konkursy z okazji obchodzonego niedawno Dnia Języka Ojczystego. Ferie nieco pokrzyżowały nam plany, jednak, co się odwlecze, to nie uciecze:) Tradycyjnie planujemy następujące konkursy...

Warsztaty dziennikarskie w ramach lekcji j. polskiego w klasie 2A

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2017
Warsztaty dziennikarskie w ramach lekcji j. polskiego w klasie 2A 2 lutego 2017r. klasa 2A uczestniczyła w ramach lekcji języka polskiego w warsztatach dziennikarskich przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Mazur - Sztynek z MDK Krzyki. Uczniowie pracowali nad wywiadem, zastanawiali się jakie pytania są właściwe, jak powinny być sformułowane i czego mają dotyczyć, by zainteresować czytelnika.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

autor: E.Cwynar,data: 28-02-2017
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 3 lutego 2017r. uczniowie klasy  2A wraz z wychowawczynią p. E. Cwynar obejrzeli  w kinie Nowe Horyzonty film Krzysztofa Kieślowskiego z 1977roku pt. "Amator". Uczniowie już po raz kolejny spotkali się z ambitnym kinem w ramach Edukacji Filmowej, tym razem analizowane było tzw. kino moralnego niepokoju.

Uczniowie wiersze piszą...na sprawdzianie

autor: E.Cwynar,data: 18-01-2017
Uczniowie wiersze piszą...na sprawdzianie Co można robić na sprawdzianie, jeśli nie zna się lektury? Na przykład napisać wiersz...

Wesołych Świąt

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2016
Wesołych Świąt

Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących odpoczynek i nadzieję,

Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, optymizmu i pomyślności

                                                                                                                            życzą  Poloniści 

"Trzej muszkieterowie" w Teatrze Capitol

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
W czwartkowy wieczór 10.11.2016r. liczna grupa uczniów z klas 1E, 2A i 3F wraz z opiekunami E. Cwynar i R. Gawrońską miała przyjemność obejrzeć niezwykle energetyczny spektakl "Trzej muszkieterowie" w Teatrze Muzycznym Capitol. Muzyka, niezwykłe efekty specjalne i oczywiście historia przyjaźni "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego" zachwyciły uczniów. Nie siedź w domu, polecamy wspólne wyjścia na spektakle! 

Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.  W czwartek 10.11.2016r. uczniowie klasy 1E wraz z polonistką E.Cwynar udali się na wykłady z cyklu "Warto wiedzieć" , który zorganizowany był przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Zagadnienia biblijne przewidziane w „Podstawie programowej” omówione zostały  z trzech punktów widzenia: współczesnej biblistyki - ks. prof. Mariusz Rosik, historii literatury - mgr Jadwiga Jasińska-Sadura oraz historii sztuki - dr hab. Bogusław Bednarek. Tematem spotkania były "Sensy przypowieści ewangelicznych". Troje uczniów wygrało wartościowe nagrody książkowe >>>foto

Dzień patronki szkoły za nami...

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
Dzień patronki szkoły za nami...

Jak co roku świętowaliśmy w październiku Dzień Agnieszki Osieckiej, patronki naszej szkoły. Tym razem 12 października 2016r. reprezentanci klas pierwszych rywalizowali w konkursach sprawdzających wiedzę o życiu i twórczości tej genialnej artystki. Najlepszą drużyną okazała się grupa z klasy 1D w składzie: Daria Jedziniak, Gabriela Wojciechowska, Błażej Rozam, Patrycja Szuszkiewicz. Drugie miejsce zajęła drużyna z kl.1F, trzecie - z kl. 1E. Serdeczie gratulujemy!

Fotorelacja Kacpra Nowakowskiego z 2A >>>

Spotkanie ze sztuką

autor: E.Cwynar,data: 06-10-2016
Spotkanie ze sztuką 04 października 2016r. uczniowie klasy 3A wraz z polonistką E. Cwynar i wychowawcą M.Palcewicz mieli przyjemność obcować ze sztuką w Muzeum Narodowym. Młodzież  w trakcie lekcji muzealnej utrwalala wiadomości na temat ekspresjonizmu, symbolizmu i secesji  w sztuce, pogłębiała wiedzę o róznych technikach malarskich.

Narodowe czytanie - "Quo vadis" H. Sienkiewicza

autor: E.Cwynar,data: 01-09-2016
Narodowe czytanie -

3 września 2016r. już po raz piaty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Tym razem bedziemy czytać "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W naszej szkole wspólnej lekturze oddamy się w poniedziałek 05.09.2016r. Na lekcjach 15 min. poświęcimy na głośne czytanie. Zachęcamy wszystkich do wspólnej lektury!

Oficjalna strona akcji>>

3...2...1...START!

autor: E.Cwynar,data: 01-09-2016
3...2...1...START!
Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie! Życzymy Wam owocnej pracy i samych sukcesów, a oto propozycje  zespołu polonistów w roku szkolnym 2016/2017. Oczywiście chętnie wysłuchamy Waszych, drodzy uczniowie, propozycji :)

- konkurs „Trylogia w stulecie H.Sienkiewicza"

- Projekt Kulturalna Siedemnastka (turniej klas)

- Dzień Agnieszki Osieckiej ( konkursy)

- konkurs plastyczny na ilustrację do dzieła literackiego 

- konkurs fotograficzny - okładka lektury szkolnej 

- Wielkie Dyktando Siedemnastki (dyktando, rywalizacja o tytuł szkolnego Mistrza Ortografii)

- Dzień Języka Ojczystego (konkursy)

- lekcje teatralne w Capitolu, Teatrze Polskim

- lekcje w Muzeum Narodowym, Ossolineum, Muzeum "Pana Tadeusza"

- udział w projekcie: "Lalka" - nauczanie przez audiodeskrypcję i napisy. Lekcja multimedialna.

- spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. pisarzem

- warsztaty, wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk

- udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji  Filmowej

- udział w spotkaniach, wykładach w ramach  Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Polskim

Zachęcamy do współpracy i udziału w różnych przedsięwzięciach. Chcielibyśmy, by oprócz wytężonej pracy nie zabrakło Wam w nowym roku szkolnym odkrywania tajemnic, zdziwienia i zachwytu, zgodnie ze słowami Alberta Einsteina:

"Najpiękniejszą rzeczą, jakiej  możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie,które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafiszię dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka".

Do zobaczenia w gościnnych progach Siedemnastki!

Zespół Polonistów

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 28-06-2016
Wakacje!

Serdecznie dziękujemy za kolejny rok ciężkiej pracy, ciekawe pomysły, wartościowe reflekcje nad literaturą. Życzymy Wam, drodzy uczniowie Siedemnastki, cudownych słonecznych dni, wspaniałych towarzyszy wakacyjnych przygód i lektur, od których trudno się oderwać.Do zobaczenia we wrześniu:)

                                                                                                                           Zespół Polonistów

 

Sukces Roksany Siedleckiej

autor: E.Cwynar,data: 28-06-2016
Sukces Roksany Siedleckiej
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2D Roksana Siedlecka  zajęła I miejsce w V Konkursie Recytatorskim w ramach Projektu Wędrówki Szlakiem Życia. Był to konkurs o zasięgu wojewódzkim, odbył się 31 marca 2016r., a organizatorem było X Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Elżbieta Lisiak. Gratulujemy!

Lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Lekcja teatralna w Capitolu
16 czerwca 2016r. po raz kolejny uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar uczestniczyli w niecodziennej lekcji w Teatrze Muzycznym Capitol. Tym razem spotkanie poświęcone było muzyce w spektaklu. Gościem specjalnym był znany muzyk, kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i teatralnej, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny Krzesimir Dębski. Uczniowie mieli możliwość poznać zakamarki sceny i budynku teatru, odwiedzić garderoby i miejsce niedostępne dla widzów.

Spotkanie z kulturą

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Spotkanie z kulturą
 Bycie  mieszkańcem Wrocławia -  Stolicy Kultury zobowiązuje, dlatego 06.06.2016r. klasa 1A wraz z wychowawcą p.E.Cwynar miała przyjemność obejrzeć operę komiczną Gaetano Dionizettiego "Napój miłosny". Wyjście finansowane było w ramach projektu Szkoła w mieście.

Warsztaty radiowe w Polski Radiu Wrocław

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Warsztaty radiowe w Polski Radiu Wrocław 01.06.2016r. klasa 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar uczestniczyła  w bardzo ciekawych warsztatach radiowych w Polskim Radiu Wrocław w ramach projektu Szkoła w mieście. Uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił za mikrofonem, a także przygotować notatkę radiową. Niektórzy nawet udzielali wywiadu po angielsku zagranicznej stacji. Na koniec były wizyty w studiach trzech rozgłośni: Radia Wrocław, Radia Kultura i Radia Ram, w którym to na żywo na antenie przyglądali się, jak wygląda praca radiowca.

Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego,

autor: E.Cwynar,data: 26-04-2016
Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego,

Oto laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego, który obchodziliśmy w naszej szkole 29 lutego 2016r.

Szkolnym Mistrzem Ortografii  została Małgorzata Lewińska z kl. 2A.

Konkurs wiedzy o  języku wygrała drużyna z kl.2A w składzie:  Magdalena Urbaniak, Małgorzata Lewińska, Alicja Dominas.

Najlepszy esej omuzyce napisał Bartłomiej Sambor z kl. 2E, który wygrał już drugi rok z rzędu.

Gratulujemy!Wręczenie nagród nastąpi na zakończenie roku szkolnego.

"Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."

autor: E.Cwynar,data: 26-04-2016
W sobotni wieczór 23 kwietnia 2016r. uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar obejrzeli niezwykły spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol "Mistrz i Małgorzata". Wyjście zorganizowane było w ramach projektu Szkoła w mieście. Mimo zmęczenia po wycieczce, uczestniczyła w nim prawie cała klasa.

Lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 22-03-2016
Lekcja teatralna w Capitolu
11 marca 2016r. klasy 1A i 2G wraz z opiekunami p. Edytą Cwynar i p. Robertem Koniecznym wzięły udział w lekcji teatralnej w Teatrze Muzycznym Capitol.Tym razem spotkanie poświęcone było choreografii i organizacji przestrzeni scenicznej. Uczniowie nie tylko mogli wysłuchać wykładu, ale także wystąpić na scenie. Kilkoro śmiałków miało możliwość nauczenia się starodawnego tańca, a także spróbowania trudnej sztuki fechtunku.

Wyróżnienie dla Roksany Siedleckiej

autor: E.Lisiak,data: 14-03-2016
Roksana Siedlecka- uczennica klasy 2D  w dniu11 marca uczestniczyła w V KONKURSIE RECYTATORSKIM , organizowanym przez  Wrocławski Dom Kultury ANIMA. Roksana otrzymała wyróżnienie w kategorii klas ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy.

Warsztaty z analizy filmu

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2016
Warsztaty  z analizy filmu
We wtorek 23 lutego 2016r. uczniowie klas 3G  i grupy rozszerzenia z j. polskiego wraz z opiekunami p.Edytą Cwynar i p. Elżietą Lisiak ponownie wzięli  udział w warsztatach z analizy dzieła filmowego w kinie Nowe Horyzonty. Tym razem badany  był film "Walc z Baszirem" izraelskiego reżysera Ariego Folmana z 2008 roku. Jest to animowany film oparty na faktach, opowiadający o staraniach reżysera mających na celu odzyskanie jego wspomnień z wojny w Libanie w 1982, w której brał udział jako żołnierz armii izraelskiej.

Wszechnica Teatralna, czyli dlaczego wolimy podziwiać taniec celebrytów, a nie taniec śmierci...

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2016
Wszechnica Teatralna, czyli dlaczego wolimy podziwiać taniec celebrytów, a nie taniec śmierci...

W czwartek 25 lutego 2016 r. uczniowie klas 1A i grupy rozszerzenia z j.polskiego 2PR wraz z polonistkami p.Edytą Cwynar i p.Elżbietą Lisiak uczestniczyli we Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Polskim  pt. Życie to taniec... Taniec Śmierci

 


Odszedł Umberto Eco

autor: E.Cwynar,data: 22-02-2016
Odszedł Umberto Eco

W wieku 84 lat zmarł w piątek 19.02.2016r. wieczorem wybitny włoski pisarz i eseista, semiolog Umberto Eco.  Autor "Imienia róży" był  lingwistą, mediewistą, filozofem, bibliofilem i aktywnym uczestnikiem życia społecznego we Włoszech.Jego ostatnią ksiązką był "Temat na pierwszą stronę"  opublikowany w  2015r.

Eco został uhonorowany 32 tytułami doktora honoris causa. W 1996 roku przyznała mu go również warszawska Akademia Sztuk Pięknych, a w roku 2015 - Uniwersytet Łódzki. W 2007 roku otrzymał dyplom Polskiej Akademii Umiejętności i został mianowany członkiem zagranicznym Wydziału Filologicznego PAU.Wielokrotnie wymieniany był jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

Dzień Języka Ojczystego - konkursy już w poniedziałek 29.02.2016r.

autor: E.Cwynar,data: 22-02-2016
Dzień Języka Ojczystego - konkursy już w poniedziałek 29.02.2016r.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest juz od piętnastu  lat, zawsze 21 lutego, a w naszej szkole będziemy świętować go już w najbliższy poniedziałek  29 lutego 2016r. Z tej okazji odbędą się konkursy:  wiedzy, na felieton oraz Wielkie Dyktando Siedemnastki.

Światowy Rok Szekspira

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
Światowy Rok Szekspira

W roku 2016 mija czterysta lat od śmierci najwybitniejszego dramaturga angielskiego Williama Szekspira, który zmarł  23 kwietnia 1616 roku. Mimo upływu czasu jego dzieła nie straciły na aktualności i nadal inspirują artystów na całym świecie. Z tej okazji British Council ogłosił  Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira, z okazji 400. rocznicy jego śmierci. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu >>tutaj>>>

Nasza szkoła już przyłączyła się do działań upamiętniających wybitnego pisarza ze Stratford - na parterze można oglądać wystawę w języku angielskim, ukazującą między innymi wpływ dzieł Szekspira na język. Z pewnością przed nami jeszcze wiele szkolnych przedsięwzięć poświęconych twórcy "Makbeta".

 

2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

Decyzją Senatu rok 2016 ogłoszono Rokiem Henryka Sienkiewicza, "by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości" – napisano w uchwale.

Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" – powiedział pisarz.  

Warto przeczytać wywiad z pisarzem z 1913 roku!  >>tutaj  

A Wy jaką książkę Sienkiewicza lubicie najbardziej?

Nie czytaj bryków!Idź do teatru!

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
Nie czytaj bryków!Idź do teatru! 11 stycznia br.  w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej klasy 1A, 1E, 1F obejrzały spektakl "Uciechy Staropolskie" przygotowany przez Teatr Mały. Przedstawienie na podstawie tekstów Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego poprzedził wykład wprowadzający w tematykę sztuki wygłoszony przez p.Edwarda Kalisza, aktora i byłego nauczyciela naszej szkoły.

Życzenia Świąteczne

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2015
Życzenia Świąteczne
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia, spokoju i czasu na refleksję, a w Nowym Roku niezwykłych wrażeń przy inspirujących lekturach. Poloniści z Siedemnastki

Warsztaty z analizy fimu

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2015
Warsztaty z analizy fimu 10 grudnia b.r. klasa 1A i grupa rozszerzona z j.polskiego z klas drugich wraz z opiekunami p.E.Cwynar i p.E.Lisiak wzięły udział w warsztatach z analizy filmu w kinie Nowe Horyzonty. Tym razem obejrzeliśmy film nagrodzony Oskarem  w 2015r. - dramat psychologiczny w reżyserii Pawła Pawlikowskiego  p.t."Ida". W czasie prelekcji  podsumowującego seans filmowy uczniowie mogli doiedzieć się między innymi czym jest format anamorfatyczny i panoramiczny.

Warsztaty z analizy filmu w Nowych Horyzontach

autor: E.Cwynar,data: 02-11-2015
Warsztaty z analizy filmu w Nowych Horyzontach
Ambitne kino już nas nie przeraża! Na poparcie tych słów, 2 listopada br. klasa 1A i grupa rozszerzona z j.polskiego (2A, 2B, 2D) wraz z polonistkami p.Edytą Cwynar i p.Justyną Hełminiak - Nowak wzięly udział w warsztatach z analizy filmu w kinie Nowe Horyzonty. To już kolejne spotkanie z niełatwym kinem, tym razem uczniowie obejrzeli film Juliana Schnabla "Motyl i skafander" z mistrzowskiemi zdjęciami Janusza Kamińskiego. Temat filmu idealnie zgrał się z datą - Dniem Zadusznym, traktuje on bowiem o tym, co w życiu najważniejsze.

Wspólne oglądanie filmu

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 18-10-2015
Wspólne oglądanie filmu 14.10.2015 roku po oficjalnej części uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej grupa uczniów z klas: 1F, 2F, 3D i 3F wraz z wychowawcami wspólnie oglądała film "Dziewczyna w trampkach". Wszystkim serdecznie polecamy.

Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

autor: E.Cwynar,data: 12-10-2015
Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

Jest już znany tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla! Została nią białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz. Uznawana za mistrzynię reportażu została wyróżniona za "polifoniczny pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Pisząca po rosyjsku autorka nie unika trudnych tematów, z odwagą pisze między innymi o katastrofie w Czarnobylu czy interwencji Rosji w Afganistanie.Jej wyróżnienie to także, jak donosi Polska Agencja Prasowa, ukłon w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Polski dziennikarz i reportarzysta był typowany do Literackiego Nobla w 2007 roku, niestety zmarł w styczniu tegoż roku.

Ceremonia wręczenia odbędzie się w grudniu w Sztokholmie, a laureatka otrzyma dyplom, medal i 8 milionów koron szwedzkich ( 1,1 mln dolarów). 

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII