LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  21 / 02 / 2018 "Głupota nie zawsze czyni złym, złość zawsze czyni głupim”- Francoise Sagan
Język polski
Renata GawrońskaJustyna Hełminiak-Nowak
Elżbieta LisiakMarzena Matschaj-Kacprzak
Edyta Cwynar 

Walim-Chicago-Cannes- Wrocław

autor: E.Cwynar,data: 04-02-2018
Walim-Chicago-Cannes- Wrocław

11 stycznia 2018 roku specjalnym gościem nasze szkoły był Łukasz Kazek- dziennikarz, historyk, producent filmowy, a przede wszystkim wnikliwy i kreatywny człowiek z pasją. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej zobaczyli film dokumentalny w reżyserii M. Kudły "Ludzie z klisz",  nagrodzony m.in.w 2017 roku w Cannes Złotym Delfinem. Historia przedstawiona w filmie bazuje na około 800 czarno-białych zdjęciach , które przedstawiają życie mieszkańców Walimia w latach 50,60. Po projekcji filmu pan Łukasz Kazek udzielił wywiadu,podkreślił wartość i rolę historii.
Kolejnym punktem programu był pokaz filmów uczniów klasy 2F. Wszystkie filmy łączyło jedno słowo- PRZESZŁOŚĆ.

"Teraz wszystkie dusze razem..." - klasa 2E w teatrze

autor: E.Cwynar,data: 31-01-2018
11 stycznia 2018r. uczniowie klasy teatralnej 2E wraz z polonistką Edytą  Cwynar obejrzeli spektakl dyplomowy studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej p.t. "Teraz wszystkie dusze razem...". Było to ciekawe doświadczenie dla uczniów, którzy sami występuja na scenie.

Klasyka prozy XIXw

autor: R.Gawrońska,data: 29-01-2018
Grupa 2PR - Spis utworów do prezentacji - proza XIXw

Wyjazd do Wilna

autor: E.Cwynar,data: 16-12-2017
Wyjazd do Wilna

W dniach 2-6 grudnia 2017 r. uczennica klasy 3A Julia Czernikowska oraz polonistka p.Edyta Cwynar wzięły udział w wyjeździe na Litwę, który był nagrodą Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka w konkursie związanym z obchodami Święta Niepodległości.  Nauczyciele, młodzież i przedstawiciele środowisk kombatanckich z Dolnego Śląska wzięli udział w edukacyjnym projekcie  "150. Rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego". 

Fotogaleria >>> 

Wyróżnienie w konkursie literackim dla Julii Czernikowskiej

autor: E.Cwynar,data: 22-11-2017
Wyróżnienie w konkursie literackim dla Julii Czernikowskiej Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3A  Julia Czernikowska  otrzymała wyróżnienie w literackim konkursie "Wymiary wolności - pięć zdań o wolności" organizowanym przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jedną z nagród, poza rzeczowymi,  jest nagroda Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka  - edukacyjny wyjazd na Litwę ( Wilno, Piekleiszki, Zułów) w dniach 2-6 grudnia 2017r. Wyjazd jest realizowany w ramach projektu "150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego". Serdecznie gratulujemy!

Książkowa lista przebojów Siedemnastki

autor: E.Cwynar,data: 17-11-2017
Książkowa lista przebojów Siedemnastki

Z inicjatywy p. Marzeny Matschaj - Kacprzak została sporządzona książkowa lista przebojów uczniów Siedemnastki. Jeśli nie wiesz, co warto przeczytać, sięgnij po pozycje proponowane przez rówieśników z naszej szkoły! Miłej lektury! 

Książkowa lista przebojów >>>

Wyniki Matura 2017

autor: E.Cwynar,data: 17-11-2017
Wyniki Matura 2017 Mamy przyjemność pochwalić się dobrą informacją:) Podczas konferencji dla dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, zorganizowanej przez Departament Edukacji, przedstawiono zwięzłą informację o przebiegu i wynikach egzaminu maturalnego - Matura 2017. Wyświetlono po 5 liceów, które uzyskały najwyższe wyniki w kategorii język polski, matematyka i język angielski na poziomie podstawowym.  Znaleźliśmy się z naszym językiem polskim w gronie czołowych pięciu liceów (na zaszczytnym piątym miejscu)! Jesteśmy dumni z naszych uczniów! Oby tak dalej!

Wyniki Wielkiego Testu Kultury

autor: E.Cwynar,data: 13-11-2017
Wyniki Wielkiego Testu Kultury Już są wyniki Wielkiego Testu Kultury, który odbył się 30 października 2017r. Klasy pierwsze sprawdzały swoją wiedzę na temat bon tonu. Sprawdźcie wyniki tuataj>>>  Koordynator projektu: p. Marzena Matschaj - Kacprzak

Sukces w konkursie recytatorskim Oliwii Ratyńskiej z kl.1E

autor: E.Cwynar,data: 12-11-2017
Sukces w konkursie recytatorskim Oliwii Ratyńskiej z kl.1E Miło nam poinformować, że uczennica klasy teatralnej 1E Oliwia Ratyńska  otrzymała wyróżnienie w konkursie "Mag słowa", poświęconym jednemu z największych polskich poetów Tadeuszowi Różewiczowi. Oliwia startowała  w kategorii recytatorskiej, a jej interpretacja wiersza  została zauważona spośród sześcieszięciu innych uczestników konkursu. Organizatorem  8 edycji był Zespół Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej oraz Dolnośląska Biblioteka Publiczna. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uwaga: KONKURS FILMOWY

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 06-11-2017
Szkolny etap konkursu "Lektury w kadrze" organizowany przez Liceum Ogólnokształcące Mikron

Lekcja w Muzeum "Pana Tadeusza"

autor: E.Cwynar,data: 26-10-2017
Lekcja w Muzeum Jak najlepiej podsumować lekcje poświęcone lekturze "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza? 25 października 2017r. uczniowie klasy 2E wraz z polonistką p.Edytą Cwynar powtarzali wiadomści  uczestnicząc w lekcji muzealnej we wrocławskim  Muzeum "Pana Tadeusza". Młodzież wypełniała karty pracy sprawdzając swą wiedzę, poznawała stroje szlacheckie oraz próbowała odczytać rękopis epopei.

Dzień Patronki Szkoły Agnieszki Osieckiej

autor: E.Cwynar,data: 25-10-2017
Dzień Patronki Szkoły Agnieszki Osieckiej 9 października 2017r. miał miejsce  w naszej szkole Dzień Patronki  Agnieszki Osieckiej. W konkursie, którego tematem przewodnim było życie i twórczość poetki rywalizowały zespoły reprezentujące klasy pierwsze. Koordynatorem była p. Elżbieta Lisiak.Tegoroczni laureaci: I miejsce: kl.1E w składzie: Michał Osiński, Marta Kubiak, Marcel Mazur, Olga Wapieracz, II miejsce: 1C - Radosław Barnicki, Paweł Mróz, Lorenzo Marchese, Mateusz Ożóg, III miejsce kl. 1A - Wiktoria Zdziarska, Natalia Sokołowska, Wiktoria Żuberek, Marianna Malicka.

Literacki Nobel 2017

autor: E.Cwynar,data: 06-10-2017
Literacki Nobel 2017

Wczoraj, 5 października ogłoszono kto w tym roku otrzymuje Literack Nagrodę Nobla. Tym razem wyróżnienie przyznano brytyjskiemu pisarzowi japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro. "W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Decyzja jest kontrowersyjna, wielu znawców krytykuje wybór 62 letniego pisarza uznając go za twórcę literatury popularnej i nazywając tę decyzję "bezpieczną".

Kazuo Ishiguro wydał 8  książek, m.in. powieść "Okruchy dnia", która  doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem w obsadzie (1989r.).

A jakie Wy macie zdanie? Znacie jego utwory? Zapraszamy do lektury!

W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)
W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. (http://www.tvn24.pl)

Zagadnienia z epok

autor: R.Gawrońska,data: 03-10-2017
 Nowa lista zagadnień do kolejnych epok - zawiera najważniejsze treści i utwory wymagane na poziomie podstawowym i rozszerzonym - przydatne przy powtórzeniach.

Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

autor: E.Cwynar,data: 06-09-2017
Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

Witamy po wakacjach:) Zapraszamy do twórczej pracy i zapoznania się z propozycją polonistów. Oto planowane  działania w nowym roku szkołnym:

1. Projekt „Kulturalna Siedemnastka”,

2. Dzień Agnieszki Osieckiej,

3. Dzień Języka Ojczystego,

4. Bookcrossing,

5. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów.

Planujemy wiele konkursów, aby każdy znalazł coś dla siebie:

- Konkurs wiedzy o życiu i twórczości A. Osieckiej

- Konkurs fotograficzny  inspirowany twórczością A. Osieckiej

Pożegnania nadszedł czas...

autor: E.Cwynar,data: 06-09-2017
Pożegnania nadszedł czas... Nasze grono polonistów Siedemnastki uszczupliło się ... Z nieukrywanym żalem 1 września pożegnaliśmy odchodzącego na emeryturę wieloletniego nauczyciela i wychowawcę p. Stanisława Skotnego. Życzymy samych pogodnych dni, natchnienia i twórczej inspiracji. Będziemy tęsknić:)

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2017
Wakacje!

Już są - wyczekiwane wakacje! Życzymy Wam udanego odpoczynku, słońca, wspaniałych przygód i zachwytu nad światem. Bądźcie radośni, uważni i wróćcie pełni energii do wytężonej pracy.

                                                                                                           Pozdrawiają Poloniści z Siedemnastki:)

BOOKCROSSING w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej

autor: R. Konieczny,data: 11-06-2017

BOOKCROSSING w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej 13 i 14 czerwca w bibliotece szkolnej.
Przyjdź i zaangażuj się w niekonwencjonalną formę popularyzowania czytelnictwa. Możesz oddać swoją książkę po to, by ktoś mógł ją przeczytać i przekazać dalej.
                    

Elżbieta Lisiak- koordynatorka akcji

Lekcja muzealna w Muzeum "Pana Tadeusza"

autor: E.Cwynar,data: 05-06-2017
Lekcja muzealna  w Muzeum 2 czerwca 2017r. uczniowie klasy 2A wraz z wychowawczynią p.E.Cwynar uczestniczyli w lekcji muzealnej w  Muzeum "Pana Tadeusza". Młodzież nie tylko poznawała ciekawostki związane z epopeją, próbowała odczytać rekopis, ale także dyskutowała, podając rzeczowe argumenty, czy "Pan Tadeusz" powinien być lekturą szkolną.

Sukces w konkursie recytatorskim

autor: E.Cwynar,data: 02-04-2017
Sukces w konkursie recytatorskim

Z przyjemnością informujemy,  że 31 marca uczennice klasy teatralnej 1E  Joanna Gaj i Joanna Sztucka pod  opieką  p.Edyty Cwynar wzięły udział VII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Mówionej i Śpiewanej Czesława Miłosza w Zespole Szkół nr 3 i  odniosły niemały sukces! Joanna Gaj wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii poezji śpiewanej, Joanna  Sztucka otrzymała wyróżnienie w katregorii poezji mówionej. Serdeczne podziękowania należą się nauczycielowi muzyki p.Krzysztofowi Żesławskiemu za przygotowanie podkładu muzycznego i wszelką pomoc.

Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 23-03-2017
Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego Oto wyniki konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego:
Konkurs na esej - jury zdecydowało nie przyznawać pierwszej nagrody, wyróżnienia otrzymują Aleksandra Pawlak z kl.1F - za spójną wypowiedź i Jan Jankowski z kl.2A - za mnogość przemyśleń;
Szkolnym Mistrzem Ortografii został Stanisław Cieślik z kl.2C.
Serdecznie gratulujemy, nagrody wręczone będą na zakończenie roku szkolnego.

Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 08-03-2017
Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego 7 marca 2017r. odbyły się w naszej szkole konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego, który od wielu lat świętowany jest 21 lutego. W tym roku ferie nieco pokrzyżowały nam plany, dlatego świętowaliśmy ten dzień nieco później.

Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2017
Konkursy z okazji Dnia Języka Ojczystego

W najbliższy wtorek 7 marca 2017r.  odbedą się w naszej szkole  konkursy z okazji obchodzonego niedawno Dnia Języka Ojczystego. Ferie nieco pokrzyżowały nam plany, jednak, co się odwlecze, to nie uciecze:) Tradycyjnie planujemy następujące konkursy...

Warsztaty dziennikarskie w ramach lekcji j. polskiego w klasie 2A

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2017
Warsztaty dziennikarskie w ramach lekcji j. polskiego w klasie 2A 2 lutego 2017r. klasa 2A uczestniczyła w ramach lekcji języka polskiego w warsztatach dziennikarskich przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Mazur - Sztynek z MDK Krzyki. Uczniowie pracowali nad wywiadem, zastanawiali się jakie pytania są właściwe, jak powinny być sformułowane i czego mają dotyczyć, by zainteresować czytelnika.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

autor: E.Cwynar,data: 28-02-2017
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 3 lutego 2017r. uczniowie klasy  2A wraz z wychowawczynią p. E. Cwynar obejrzeli  w kinie Nowe Horyzonty film Krzysztofa Kieślowskiego z 1977roku pt. "Amator". Uczniowie już po raz kolejny spotkali się z ambitnym kinem w ramach Edukacji Filmowej, tym razem analizowane było tzw. kino moralnego niepokoju.

Uczniowie wiersze piszą...na sprawdzianie

autor: E.Cwynar,data: 18-01-2017
Uczniowie wiersze piszą...na sprawdzianie Co można robić na sprawdzianie, jeśli nie zna się lektury? Na przykład napisać wiersz...

Wesołych Świąt

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2016
Wesołych Świąt

Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących odpoczynek i nadzieję,

Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, optymizmu i pomyślności

                                                                                                                            życzą  Poloniści 

"Trzej muszkieterowie" w Teatrze Capitol

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
W czwartkowy wieczór 10.11.2016r. liczna grupa uczniów z klas 1E, 2A i 3F wraz z opiekunami E. Cwynar i R. Gawrońską miała przyjemność obejrzeć niezwykle energetyczny spektakl "Trzej muszkieterowie" w Teatrze Muzycznym Capitol. Muzyka, niezwykłe efekty specjalne i oczywiście historia przyjaźni "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego" zachwyciły uczniów. Nie siedź w domu, polecamy wspólne wyjścia na spektakle! 

Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
Biblia w literaturze i sztuce - bardziej zrozumiała.  W czwartek 10.11.2016r. uczniowie klasy 1E wraz z polonistką E.Cwynar udali się na wykłady z cyklu "Warto wiedzieć" , który zorganizowany był przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Zagadnienia biblijne przewidziane w „Podstawie programowej” omówione zostały  z trzech punktów widzenia: współczesnej biblistyki - ks. prof. Mariusz Rosik, historii literatury - mgr Jadwiga Jasińska-Sadura oraz historii sztuki - dr hab. Bogusław Bednarek. Tematem spotkania były "Sensy przypowieści ewangelicznych". Troje uczniów wygrało wartościowe nagrody książkowe >>>foto

Dzień patronki szkoły za nami...

autor: E.Cwynar,data: 21-11-2016
Dzień patronki szkoły za nami...

Jak co roku świętowaliśmy w październiku Dzień Agnieszki Osieckiej, patronki naszej szkoły. Tym razem 12 października 2016r. reprezentanci klas pierwszych rywalizowali w konkursach sprawdzających wiedzę o życiu i twórczości tej genialnej artystki. Najlepszą drużyną okazała się grupa z klasy 1D w składzie: Daria Jedziniak, Gabriela Wojciechowska, Błażej Rozam, Patrycja Szuszkiewicz. Drugie miejsce zajęła drużyna z kl.1F, trzecie - z kl. 1E. Serdeczie gratulujemy!

Fotorelacja Kacpra Nowakowskiego z 2A >>>

Spotkanie ze sztuką

autor: E.Cwynar,data: 06-10-2016
Spotkanie ze sztuką 04 października 2016r. uczniowie klasy 3A wraz z polonistką E. Cwynar i wychowawcą M.Palcewicz mieli przyjemność obcować ze sztuką w Muzeum Narodowym. Młodzież  w trakcie lekcji muzealnej utrwalala wiadomości na temat ekspresjonizmu, symbolizmu i secesji  w sztuce, pogłębiała wiedzę o róznych technikach malarskich.

Narodowe czytanie - "Quo vadis" H. Sienkiewicza

autor: E.Cwynar,data: 01-09-2016
Narodowe czytanie -

3 września 2016r. już po raz piaty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Tym razem bedziemy czytać "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. W naszej szkole wspólnej lekturze oddamy się w poniedziałek 05.09.2016r. Na lekcjach 15 min. poświęcimy na głośne czytanie. Zachęcamy wszystkich do wspólnej lektury!

Oficjalna strona akcji>>

3...2...1...START!

autor: E.Cwynar,data: 01-09-2016
3...2...1...START!
Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie! Życzymy Wam owocnej pracy i samych sukcesów, a oto propozycje  zespołu polonistów w roku szkolnym 2016/2017. Oczywiście chętnie wysłuchamy Waszych, drodzy uczniowie, propozycji :)

- konkurs „Trylogia w stulecie H.Sienkiewicza"

- Projekt Kulturalna Siedemnastka (turniej klas)

- Dzień Agnieszki Osieckiej ( konkursy)

- konkurs plastyczny na ilustrację do dzieła literackiego 

- konkurs fotograficzny - okładka lektury szkolnej 

- Wielkie Dyktando Siedemnastki (dyktando, rywalizacja o tytuł szkolnego Mistrza Ortografii)

- Dzień Języka Ojczystego (konkursy)

- lekcje teatralne w Capitolu, Teatrze Polskim

- lekcje w Muzeum Narodowym, Ossolineum, Muzeum "Pana Tadeusza"

- udział w projekcie: "Lalka" - nauczanie przez audiodeskrypcję i napisy. Lekcja multimedialna.

- spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. pisarzem

- warsztaty, wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk

- udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji  Filmowej

- udział w spotkaniach, wykładach w ramach  Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Polskim

Zachęcamy do współpracy i udziału w różnych przedsięwzięciach. Chcielibyśmy, by oprócz wytężonej pracy nie zabrakło Wam w nowym roku szkolnym odkrywania tajemnic, zdziwienia i zachwytu, zgodnie ze słowami Alberta Einsteina:

"Najpiękniejszą rzeczą, jakiej  możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie,które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafiszię dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka".

Do zobaczenia w gościnnych progach Siedemnastki!

Zespół Polonistów

Wakacje!

autor: E.Cwynar,data: 28-06-2016
Wakacje!

Serdecznie dziękujemy za kolejny rok ciężkiej pracy, ciekawe pomysły, wartościowe reflekcje nad literaturą. Życzymy Wam, drodzy uczniowie Siedemnastki, cudownych słonecznych dni, wspaniałych towarzyszy wakacyjnych przygód i lektur, od których trudno się oderwać.Do zobaczenia we wrześniu:)

                                                                                                                           Zespół Polonistów

 

Sukces Roksany Siedleckiej

autor: E.Cwynar,data: 28-06-2016
Sukces Roksany Siedleckiej
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 2D Roksana Siedlecka  zajęła I miejsce w V Konkursie Recytatorskim w ramach Projektu Wędrówki Szlakiem Życia. Był to konkurs o zasięgu wojewódzkim, odbył się 31 marca 2016r., a organizatorem było X Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Opiekę merytoryczną sprawowała p. Elżbieta Lisiak. Gratulujemy!

Lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Lekcja teatralna w Capitolu
16 czerwca 2016r. po raz kolejny uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar uczestniczyli w niecodziennej lekcji w Teatrze Muzycznym Capitol. Tym razem spotkanie poświęcone było muzyce w spektaklu. Gościem specjalnym był znany muzyk, kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i teatralnej, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny Krzesimir Dębski. Uczniowie mieli możliwość poznać zakamarki sceny i budynku teatru, odwiedzić garderoby i miejsce niedostępne dla widzów.

Spotkanie z kulturą

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Spotkanie z kulturą
 Bycie  mieszkańcem Wrocławia -  Stolicy Kultury zobowiązuje, dlatego 06.06.2016r. klasa 1A wraz z wychowawcą p.E.Cwynar miała przyjemność obejrzeć operę komiczną Gaetano Dionizettiego "Napój miłosny". Wyjście finansowane było w ramach projektu Szkoła w mieście.

Warsztaty radiowe w Polski Radiu Wrocław

autor: E.Cwynar,data: 26-06-2016
Warsztaty radiowe w Polski Radiu Wrocław 01.06.2016r. klasa 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar uczestniczyła  w bardzo ciekawych warsztatach radiowych w Polskim Radiu Wrocław w ramach projektu Szkoła w mieście. Uczniowie mieli możliwość spróbować swoich sił za mikrofonem, a także przygotować notatkę radiową. Niektórzy nawet udzielali wywiadu po angielsku zagranicznej stacji. Na koniec były wizyty w studiach trzech rozgłośni: Radia Wrocław, Radia Kultura i Radia Ram, w którym to na żywo na antenie przyglądali się, jak wygląda praca radiowca.

Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego,

autor: E.Cwynar,data: 26-04-2016
Laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego,

Oto laureaci konkursów z okazji Dnia Języka Ojczystego, który obchodziliśmy w naszej szkole 29 lutego 2016r.

Szkolnym Mistrzem Ortografii  została Małgorzata Lewińska z kl. 2A.

Konkurs wiedzy o  języku wygrała drużyna z kl.2A w składzie:  Magdalena Urbaniak, Małgorzata Lewińska, Alicja Dominas.

Najlepszy esej omuzyce napisał Bartłomiej Sambor z kl. 2E, który wygrał już drugi rok z rzędu.

Gratulujemy!Wręczenie nagród nastąpi na zakończenie roku szkolnego.

"Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro."

autor: E.Cwynar,data: 26-04-2016
W sobotni wieczór 23 kwietnia 2016r. uczniowie klasy 1A wraz z wychowawcą p.Edytą Cwynar obejrzeli niezwykły spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol "Mistrz i Małgorzata". Wyjście zorganizowane było w ramach projektu Szkoła w mieście. Mimo zmęczenia po wycieczce, uczestniczyła w nim prawie cała klasa.

Lekcja teatralna w Capitolu

autor: E.Cwynar,data: 22-03-2016
Lekcja teatralna w Capitolu
11 marca 2016r. klasy 1A i 2G wraz z opiekunami p. Edytą Cwynar i p. Robertem Koniecznym wzięły udział w lekcji teatralnej w Teatrze Muzycznym Capitol.Tym razem spotkanie poświęcone było choreografii i organizacji przestrzeni scenicznej. Uczniowie nie tylko mogli wysłuchać wykładu, ale także wystąpić na scenie. Kilkoro śmiałków miało możliwość nauczenia się starodawnego tańca, a także spróbowania trudnej sztuki fechtunku.

Wyróżnienie dla Roksany Siedleckiej

autor: E.Lisiak,data: 14-03-2016
Roksana Siedlecka- uczennica klasy 2D  w dniu11 marca uczestniczyła w V KONKURSIE RECYTATORSKIM , organizowanym przez  Wrocławski Dom Kultury ANIMA. Roksana otrzymała wyróżnienie w kategorii klas ponadgimnazjalnych. Serdecznie gratulujemy.

Warsztaty z analizy filmu

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2016
Warsztaty  z analizy filmu
We wtorek 23 lutego 2016r. uczniowie klas 3G  i grupy rozszerzenia z j. polskiego wraz z opiekunami p.Edytą Cwynar i p. Elżietą Lisiak ponownie wzięli  udział w warsztatach z analizy dzieła filmowego w kinie Nowe Horyzonty. Tym razem badany  był film "Walc z Baszirem" izraelskiego reżysera Ariego Folmana z 2008 roku. Jest to animowany film oparty na faktach, opowiadający o staraniach reżysera mających na celu odzyskanie jego wspomnień z wojny w Libanie w 1982, w której brał udział jako żołnierz armii izraelskiej.

Wszechnica Teatralna, czyli dlaczego wolimy podziwiać taniec celebrytów, a nie taniec śmierci...

autor: E.Cwynar,data: 01-03-2016
Wszechnica Teatralna, czyli dlaczego wolimy podziwiać taniec celebrytów, a nie taniec śmierci...

W czwartek 25 lutego 2016 r. uczniowie klas 1A i grupy rozszerzenia z j.polskiego 2PR wraz z polonistkami p.Edytą Cwynar i p.Elżbietą Lisiak uczestniczyli we Wszechnicy Teatralnej w Teatrze Polskim  pt. Życie to taniec... Taniec Śmierci

 


Odszedł Umberto Eco

autor: E.Cwynar,data: 22-02-2016
Odszedł Umberto Eco

W wieku 84 lat zmarł w piątek 19.02.2016r. wieczorem wybitny włoski pisarz i eseista, semiolog Umberto Eco.  Autor "Imienia róży" był  lingwistą, mediewistą, filozofem, bibliofilem i aktywnym uczestnikiem życia społecznego we Włoszech.Jego ostatnią ksiązką był "Temat na pierwszą stronę"  opublikowany w  2015r.

Eco został uhonorowany 32 tytułami doktora honoris causa. W 1996 roku przyznała mu go również warszawska Akademia Sztuk Pięknych, a w roku 2015 - Uniwersytet Łódzki. W 2007 roku otrzymał dyplom Polskiej Akademii Umiejętności i został mianowany członkiem zagranicznym Wydziału Filologicznego PAU.Wielokrotnie wymieniany był jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

Dzień Języka Ojczystego - konkursy już w poniedziałek 29.02.2016r.

autor: E.Cwynar,data: 22-02-2016
Dzień Języka Ojczystego - konkursy już w poniedziałek 29.02.2016r.  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest juz od piętnastu  lat, zawsze 21 lutego, a w naszej szkole będziemy świętować go już w najbliższy poniedziałek  29 lutego 2016r. Z tej okazji odbędą się konkursy:  wiedzy, na felieton oraz Wielkie Dyktando Siedemnastki.

Światowy Rok Szekspira

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
Światowy Rok Szekspira

W roku 2016 mija czterysta lat od śmierci najwybitniejszego dramaturga angielskiego Williama Szekspira, który zmarł  23 kwietnia 1616 roku. Mimo upływu czasu jego dzieła nie straciły na aktualności i nadal inspirują artystów na całym świecie. Z tej okazji British Council ogłosił  Shakespeare Lives, jedyny w swoim rodzaju program wydarzeń i działań o globalnym zasięgu, upamiętniających życie Szekspira, z okazji 400. rocznicy jego śmierci. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu >>tutaj>>>

Nasza szkoła już przyłączyła się do działań upamiętniających wybitnego pisarza ze Stratford - na parterze można oglądać wystawę w języku angielskim, ukazującą między innymi wpływ dzieł Szekspira na język. Z pewnością przed nami jeszcze wiele szkolnych przedsięwzięć poświęconych twórcy "Makbeta".

 

2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

Decyzją Senatu rok 2016 ogłoszono Rokiem Henryka Sienkiewicza, "by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości" – napisano w uchwale.

Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" – powiedział pisarz.  

Warto przeczytać wywiad z pisarzem z 1913 roku!  >>tutaj  

A Wy jaką książkę Sienkiewicza lubicie najbardziej?

Nie czytaj bryków!Idź do teatru!

autor: E.Cwynar,data: 19-01-2016
Nie czytaj bryków!Idź do teatru! 11 stycznia br.  w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej klasy 1A, 1E, 1F obejrzały spektakl "Uciechy Staropolskie" przygotowany przez Teatr Mały. Przedstawienie na podstawie tekstów Mikołaja Reja i Jana Kochanowskiego poprzedził wykład wprowadzający w tematykę sztuki wygłoszony przez p.Edwarda Kalisza, aktora i byłego nauczyciela naszej szkoły.

Życzenia Świąteczne

autor: E.Cwynar,data: 23-12-2015
Życzenia Świąteczne
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia, spokoju i czasu na refleksję, a w Nowym Roku niezwykłych wrażeń przy inspirujących lekturach. Poloniści z Siedemnastki
[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII