LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  08 / 06 / 2023 „Człowiek jest tak zajęty zarabianiem na życie, że zapomina żyć”- Margaret Fuler
Projekty astronomiczne

Jedyne obchody Yuri’s Night w Polsce w LO nr XVII !

12.04.2017r w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XVII we Wrocławiu odbyły się jedyne w Polsce obchody Yuri’s Night - rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. W ramach uroczystości zgromadzeni goście usłyszeli o Juriju Gagarinie, szczegółach pierwszego lotu człowieka w kosmos, zobaczyli fragmenty oryginalnych nagrań z tamtego okresu oraz krótki film dokumentalny o tym wydarzeniu; oglądnęli film Adama Ustynowicza pt.: "Chopin the Space Concert", który ukazuje to co m.in. zobaczył pierwszy człowiek na orbicie Ziemi - jej oszałamiające piękno; wysłuchali wykładu Grzegorza Żakowicza o Szkolnych Warsztatach Astronomicznych... usłyszeli o tym, co można zobaczyć w Polsce na wiosenym niebie. Dodatkowo członkowie WTMA złożyli szkolne teleskopy, sprawdzając tym samym ich działanie. Niestety nie odbyły się planowane obserwacje nieba z uwagi na całkowite zachmurzenie i opady deszczu. Podczas imprezy można było podziwiać zdjęcia Ziemi z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykonane przez uczniów LO nr XVII w projekcie NASA Sally Ride EarthKAM, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w skafandrze kosmicznym na specjalnie przygotowanym banerze.

Mimo, że impreza została przygotowana w niezwykłym pośpiechu, w zaledwie 3 dni, udało się zgromadzić zadowalającą liczbę gości, osób zainteresowanych tematyką. Przybyło kilkanaścioro uczniów szkoły, m.in. z klas 1A, 1C, 2F oraz 3A i 3C, kilku nauczycieli: wicedyrektor Barbara Bartnik, Renata Gawrońska, Mirosław Lewandowski, Robert Konieczny, Robert Pieńkowski oraz wiele osób spoza szkoły, zainteresowanych tematyką eksploracji kosmosu i astronomią. Panowała bardzo serdeczna i kameralna atmosfera.
Uroczystość została przygotowana przez nauczycielkę LO Annę Bukiewicz-Szul, prezesa ZWR Włodzimierza Tarnowskiego oraz członków Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii: Agatę Gorwę, Bartosza Solarza i Tomasza Kołodzieja. Dodatkowe wsparcie otrzymaliśmy od byłego nauczyciela LO nr XVII Grzegorza Żakowicza.

Relacja foto: tutaj 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII