LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  08 / 06 / 2023 Uczyć się i nie myśleć, to strata czasu. Myśleć i nie uczyć się, to niebezpieczeństwo /Konfucjusz/
Historia

Klasy 2B, 2C i 4E4 obejrzały film „Orlęta. Grodno ’39"

„Orlęta. Grodno ’39“.

Głównym bohaterem filmu jest żydowski dwunastoletni chłopiec - Leon Rotman (w tej roli Feliks Matecki) mieszkający w przedwojennym wielokulturowym Grodnie zamieszkiwanym przez Polaków, Żydów i Białorusinów. Leona fascynowała polska literatura romantyczna i tradycja niepodległościowa. Marzył o wyjeździe na obóz harcerski, jednak na przeszkodzie przyjęcia go do ZHP stanęło aresztowanie za działalność komunistyczną jego starszego brata.  Gdy 17 września 1939 r. na mocy Paktu Ribbentrop–Mołotow (pakt Hitler–Stalin) Związek Sowiecki napadł na Polskę Leon dołączył do obrońców Grodna. Wraz z nielicznymi oddziałami wojskowymi wspomaganymi przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzieżą szkolną Leon podjął heroiczną walkę przeciwko Armii Czerwonej. Po dwóch dniach - 22 września 1939 r. Sowieci Grodno zdobyli. W ramach zemsty dokonali masakry na mieszkańcach miasta. Część swoich ofiar rozjeżdżali czołgami, ponieważ nie chcieli „marnować” naboi. Główny bohater filmu Leon wraz z grupą innych obrońców został rozstrzelany. W 1941 r. gen. Władysław Sikorski nazwał uczniów grodzieńskich szkół Orlętami w nawiązaniu do obrońców Lwowa z roku 1918. Grodzieńskie Orlęta, w przeciwieństwie do lwowskich nie wywalczyły zwycięstwa, gdyż zmagały się z przeważającym liczebnie wrogiem oraz dywersją miejscowych komunistów kolaborujących z sowietami. Obrona Grodna była tematem niewygodnym w czasach PRL-u. Walorem filmu „Orlęta. Grodno’ 39” jest fakt, że przypomina i upamiętnia te tragiczne wydarzenia. To jeden z kilku powodów, dla których warto ten film obejrzeć.


Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz („Lincz”, „Karbala”)
Zdjęcia: Tomasz Wójcik („Korona Królów”, „Lekcja polskiego”)
Scenografia: Ewa Skoczkowska („Marzec ‘68”, „Mistrz”)
Muzyka: Michał Lorenc („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Cztery noce z Anną”).

W rolach młodych bohaterów występują: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im: Jowita Budnik („Papusza”), Bartłomiej Topa („Żelazny most”), Antoni Pawlicki („Orzeł. Ostatni patrol”), Leszek Lichota („Wataha”), Andrzej Mastalerz („Znaki”), Łukasz Lewandowski („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy”) i inni.

https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/orleta-grodno-39-szkoly-do-kina-marsz-ta-produkcja-boli/jldcc3z

https://znp.edu.pl/nasz-patronat-film-orleta-grodno-39-scenariusze-lekcji-do-pobrania/
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII