LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  19 / 01 / 2020 "Jeśli nie możesz, co chcesz, chciej, co możesz”- Tadeusz Kotarbiński
Obozy naukowe

Tego punktu nie mieliśmy w naszym planie...

autor: M.Niwelt,data: 18-06-2019
Tego punktu nie mieliśmy w naszym planie...

Smutna i bolesna lekcja historii w 75-tą rocznicę tragicznych wydarzeń w najstarszym w Europie klasztorze na Monte Cassino.

Polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin i były niezwykle krwawe. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345, z których 251 powróciło do oddziałów po zakończeniu walk.

Czerwone maki na Monte Cassino

sł. Feliks Konarski, muz. Alfred Longin Schütz          

 Czy widzisz te gruzy na szczycie?
Tam wróg twój się ukrył jak szczur.
Musicie, musicie, musicie
Za kark wziąć i strącić go z chmur.
I poszli szaleni zażarci,
I poszli zabijać i mścić,
I poszli jak zawsze uparci,
Jak zawsze za honor się bić.

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i ginął,
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą.
Pozostaną ślady dawnych dni
I tylko maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.

Runęli przez ogień ,straceńcy,
niejeden z nich dostał i padł,
jak ci z Somosierry szaleńcy,
Jak ci spod Racławic sprzed lat.
Runęli impetem szalonym,
I doszli . I udał się szturm.
I sztandar swój biało czerwony
Zatknęli na gruzach wśród chmur,

Czerwone maki...

Czy widzisz ten rząd białych krzyży?
Tam Polak z honorem brał ślub.
Idź naprzód, im dalej ,im wyżej,
Tym więcej ich znajdziesz u stóp.
Ta ziemia do Polski należy,
Choć Polska daleko jest stąd,
Bo wolność krzyżami się mierzy,
Historia ten jeden ma błąd.

Czerwone maki...

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino powstał na przełomie 1944 i 1945 roku według projektu architektów Hryniewicza i Skolimowskiego. Budowę cmentarza nadzorował inż. Roman Wajda, uczestnik bitwy. Zbudowano go na płaskim odcinku terenu pomiędzy Monte Cassino i wzgórzem „593”, a więc w miejscu najbardziej wymownym. To właśnie tamtędy szły główne natarcia 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Uroczyste oddanie nastąpiło 1 września 1945 roku. Zbudowali go żołnierze, uczestnicy bitwy. Spoczywa na nim 1072 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej wszystkich narodowości (Polaków, Białorusinów, Ukrińców, Żydów wyprowadzonych przez Władyslawa Andersa z ZSRR, z sowieckich  obozów koncentracyjnych Archipelagu Gułag.
/źrodło:wikipedia/

 
Jan Lechoń:

Monte Cassino

Turyści przyjechali zwiedzać Somosierra,
Pytają, czy nie można kupić polskich kości,
I szybko obejrzawszy, chcą nowej wzniosłości
I nowego jadą oglądać bohatera.

Jeszcze widzą, jak czako płynie z prądem rzeki,
I słyszą okrzyk "Honor!" stłumiony przez fale,
Więc, stanąwszy na brzegu, wołają: "Wspaniale!
Jakże zginął wspaniale! Pokój mu na wieki!"

I teraz do Włoch jadą. Zakupili kwiaty,
Chcąc na groby je rzucić poetyczną dłonią.
Lecz nocą pękły groby i Polacy z bronią
Ruszyli, aby żądać za swą krew zapłaty.

Wiersz powstał wkrótce po słynnym zdobyciu szturmem przez 2 Korpus Polski (18 maja 1944) klasztoru benedyktynów na Monte Cassino - kluczowej pozycji w systemie obronnym wojsk hitlerowskich we Włoszech.

Kolejny obóz naukowy za nami!

autor: M.Niwelt,data: 05-06-2019
Kolejny obóz naukowy za nami!

W niedzielę, 2 czerwca 2019 r. 52 uczniów z klas 1, 2 i 3 wróciło z Włoch z 9-dniowego obozu naukowego. W programie tegorocznej wyprawy były:

1/ Wenecja - plac św. Marka i Bazylika, Palac Dożów, Wieża Zegarowa, Most Westchnień, Most Rialto, Canal Grande, teatr La Fenice, spacer po mieście.

2/ Bolonia.....

galeria>

 

Grecja w obiektywie Weroniki Kowalczyk z kl. 3E

autor: M.Niwelt,data: 03-01-2019
Grecja w obiektywie Weroniki Kowalczyk z kl. 3E

Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmu autorstwa Weroniki. Tym razem jest to relacja z projektu " Grecja - obóz naukowy 26.05-3.06.2018".

link do filmu tutaj >>

foto. M. Niwelt

Grecja - obóz naukowy 26.05-3.06.2018

autor: M.Niwelt,data: 13-06-2018
Grecja - obóz naukowy 26.05-3.06.2018 W obozie naukowym, który trwał od 26 maja do 3 czerwca 2018 r. , wzięło udział 57 uczniów, a opiekę nad nimi sprawowali nauczyciele: Barbara Cieśla – koordynator projektu, Margerita Niwelt, Lucyna Grochocka i Katarzyna Bojak oraz Piotr Zołotajkin.  
To już czwarty obóz naukowy zorganizowany przez panią Barbarę Cieślę, który właśnie przechodzi do historii szkoły. Podczas pobytu w Grecji mieliśmy okazję zobaczyć starożytną cywilizację grecką, która ukształtowała naszą dzisiejszą tożsamość kulturową.  Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Grecji znajduje się osiemnaście obiektów: szesnaście dziedzictwa kulturowego i dwa o charakterze przyrodniczo-kulturowym. My zobaczyliśmy niektóre z nich: Olimpię - ośrodek kultu Zeusa, który od 776 roku p.n.e. był miejscem igrzysk olimpijskich, Mykeny i grób Agamemnona, sanktuarium panhelleńskie w Delfach, gdzie znajdowała się świątynia Apollina z wyrocznią, Akropol ateński, Meteory - klasztor położony na szczycie skały, teatr  w  Epidauros oraz stare miasto Korfu wraz z zespołem bizantyjskich fortyfikacji. Ponadto byliśmy pod Termopilami, zobaczyliśmy Kanał Koryncki i zwiedzaliśmy muzea.

Chorwacja - obóz naukowy 27.05 - 3.06. 2017

autor: M.Niwelt,data: 30-08-2017
Chorwacja - obóz naukowy 27.05 - 3.06. 2017
W dniach od 27 maja do 3 czerwca 2017 r. odbył się ośmiodniowy obóz naukowy do Chorwacji zorganizowany przez panią Barbarę Cieślę. Liczna grupa uczniów z naszej szkoły miała możliwość podziwiać ten niezwykły, zróżnicowany krajobrazowo i bogaty w liczne, magiczne zabytki kraj. Młodzież zwiedziła tak wspaniałe chorwackie miasta jak: Zadar, Sibenik, Trogir, Split, Dubrownik oraz zachwycała się malowniczymi Wodospadami Krka i Jeziorami Plitwickimi. 
Opiekę nad uczniami podczas tej wyprawy sprawowali: pani Barbara Cieśla, pani Margerita Niwelt, pani Lucyna Grochocka i pan Piotr Zołotjakin. Autorką zdjęć jast niezawodna pani Helena Milanowska, która towarzyszyła naszej młodzieży we wszystkich obozach naukowych organizowanych do tej pory.
Była to fantastyczna i niezapomniana podróż!

Obóz naukowy WŁOCHY KLASYCZNE 21-28 maja 2016

autor: Admin,data: 04-07-2017
Obóz naukowy WŁOCHY KLASYCZNE 21-28 maja 2016

W dniach 21-28 maja 2016 r. 42 uczniów naszej szkoły brało udział w obozie naukowym "WŁOCHY KLASYCZNE". Odwiedziliśmy miejsca ważne dla kultury i sztuki - Wenecję, Florencję, Watykan, Rzym starożytny i Asyż. Sześć dni intensywnej pracy nad projektami związanymi z architekturą renesansu i sztuką antyku zwieńczone zostały dniem wypoczynku i zabawy w parku rozrywki Mirabilandia. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Barbara Cieśla- kierownik wyprawy, p. Margerita Niwelt, p. Lucyna Grochocka i p. Piotr Zołotajkin, a z pasją fotografowała nas niezastąpiona p. Helena Milanowska.

Szczegółowa relacja z pobytu we Włoszech pojawi się wkrótce na stronie internetowej szkoły w zakładce Obóz naukowy WŁOCHY KLASYCZNE oraz w gazetce szkolnej Cenzurce.

Nasza Wielka Grecka Wycieczka 30 maja – 7 czerwca 2015

autor: Admin,data: 04-07-2017
Nasza Wielka Grecka Wycieczka 30 maja – 7 czerwca 2015

I OBÓZ NAUKOWY zorganizowała p. Barbara Cieśla, która była kierownikiem wycieczki. Na wyprawę zaproponowała Grecję - Dlaczego Grecja?
 „ … starożytna cywilizacja grecka stanowiła kolebkę, w której zaczęła kształtować się nasza dzisiejsza tożsamość kulturowa. Bez jej poznania nie jesteśmy w stanie odnaleźć swoich korzeni historycznych i w pełni zrozumieć własnych tradycji…” I tak rozpoczęła się Nasza Wielka Grecka Wycieczka!
W obozie naukowym wzięło udział 42 uczniów. Opiekunami byli: v-dyr. Barbara Bartnik, Margerita Niwelt i Piotr Zołotajkin. Nauczyciele przygotowali lekcje z historii, języka angielskiego i przedsiębiorczości. Fotografem okazała się niezawodna p. Helena Milanowska- niegdyś nauczyciel  przedmiotów zawodowych w naszej szkole.
Jedzenie i rośliny w Grecji - prezentacja PDF

Relacja z obozu naukowego w Grecji - prezentacja PDF

Warsztaty językowe w Londynie 30.09-5.10.2013 r.

autor: M.Niwelt,data: 13-06-2018
Warsztaty językowe w Londynie  30.09-5.10.2013 r.

W warsztatach językowych wzięło udział 37 uczniów LO nr XVII wraz z nauczycielami języka angielskiego: Margeritą Niwelt i Zuzanną Oksiutą oraz nauczycielem przedmiotów przyrodniczych Danutą Kowalczyk.

Doskonaliliśmy praktyczną znajomość języka angielskiego:

•W rozmowach z rodzinami angielskimi, które nas gościły;
•W bezpośrednich kontaktach z native speakerami na zakupach, na ulicy, w muzeach;
•Przeprowadzając wywiad z wybraną osobą w Galerii Narodowej;
•Wykonując pakiet ćwiczeń podsumowujących warsztaty przygotowany przez biuro podróży „ATAS”.

 

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII