Dziś mamy:  07 / 12 / 2019 Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie- Roman Dmowski
Projekty astronomiczne

Pomiar obwodu Ziemi starożytną metodą

21 marca 2017r uczniowie klasy 2C, wraz z nauczycielami fizyki oraz wychowawczynią dokonali pomiaru długości cienia rzucanego przez gnomon w południe słoneczne (11:59). Dzień wcześniej, podczas specjalnych zajęć z języka angielskiego (Margerita Niwelt) oraz fizyki (A. Bukiewicz-Szul, Robert Konieczny), uczniowie zostali zapoznani z ideą międzynarodowego projektu Eratosthenes experiment, sylwetką uczonego oraz szczegółami oryginalnie przeprowadzonego pomiaru.
Uczniowie uzyskali bardzo dobry wynik, obarczony jedynie 0,5% błędem. Sam eksperyment oraz otrzymane wyniki mogły przekonać "płaskoziemców" o braku słuszności ich teorii.

Pomysł Eratostenesa polegał na zmierzeniu długości cienia rzucanego przez gnomon na dwóch szerokościach geograficznych w Egipcie, w miastach Asuan oraz Aleksandrii. Następnie obliczył kąt zawarty między cieniem a gnomonem i ustalając różnicę kątową (między dwoma pomiarami) oraz szacując odległość między miastami, uczony obliczył z 2% błędem obwód Ziemi. Po naszych pomiarach, oraz wymianie danych ze szkołami partnerskimi, pod czujnym okiem matematyczki i wychowawczyni, p. Danyty Florek, uczniowie dokonali niezbędnych kalkulacji. Uzyskali bardzo dobry wynik, obarczony jedynie 0,5% błędem. Plik z wynikami do pobrania w poście. Uczniowie rozwiązali także test z teorii związanej z eksperymentem.

Sam eksperyment oraz otrzymane wyniki mogły przekonać "płaskoziemców" o braku słuszności ich teorii. Podczas projektu nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Morską w Zadarze w Chorwacji, która to będzie kontynuowana.

Galeria foto: tutaj