LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  31 / 05 / 2023 Umysł jest jak spadochron, nie działa, jeśli nie jest otwarty./Frank Zappa/
Projekty astronomiczne

Relacja z Yuri’s Night 2018

12.04.2018 r. w LO nr XVII odbyła się impreza Yuri’s Night Wrocław 2018. W tym roku odkrywaliśmy kamienie milowe Człowieka w Kosmosie. Przybyłych gości przywitała V-ce Dyrektor LO nr XVII - Barbara Bartnik. Impreza rozpoczęła się od wystąpienia gościa specjalnego - Przemysława Rudzia z Polskiej Agencji Kosmicznej, który opowiedział o historii lotów kosmicznych oraz misji Apollo 11. W dalszej kolejności Anna Bukiewicz-Szul przybliżyła historię pierwszego lotu w kosmos oraz samego Jurija Gagarina. Uczennice LO nr XVII - Monika Komarnicka-Pistor (1D) oraz Wiktoria Bronkowska (1D) przedstawiły kobiety w kosmosie, Nikodem Kałwa (1F) opowiedział o pierwszym spacerze kosmicznym Leonowa, a Veronika Reshetnikova (1D) opowiedziała o rekordzie przebywania w nieważkości w odniesieniu do Mikhaila Kornienko. Po przerwie, w trakcie której można było wykonać zdjęcie w skafandrze kosmicznym, porozmawiać z osobami o podobnych zainteresowaniach, podziwiać plakaty przygotowane przez uczniów oraz wystawę zdjęć EarthKam, rozpoczęła się druga tura prelekcji. Patryk Szynkiewicz (2A) podzielił się swoją ogromną wiedzą dotyczącą historii rakiet oraz wahadłowców. Mieliśmy okazję gościć młodych, zdolnych wrocławian z projektu Uncanny Probe. Chłopcy opowiedzieli o tym, jak zrobić mini satelitę w puszcze po napoju. Drużyna w najbliższych dniach będzie reprezentowała nasze Województwo w finale konkursu CanSat w Polsce. W dalszej kolejności Bartosz Świętojański (1C) opowiedział o misjach Sputnik, Maryna Averkova (1B) o lotach kosmicznych, aZuzia Rudownik i Kuba Zygarlicki (1B) o teleskopie Hubble’a. Kamil Bouhaouli (1C) zaprezentował stonę www, poświęconą podejmowanej tematyce, na której zebrane zostały wszystkie prezentacje i inne materiały z wieczoru Yuri’s Night Wrocław 2018. 

Na koniec, wytrwali uczestnicy wydarzenia wzięli udział w pokazie nieba, który poprowadził Adam Wiernasz z Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Atmosfera spotkania była jak zwykle bardzo serdeczna i nieoficjalna. Pojawiło się na wieczorze mnóstwo miłośników kosmosu z Wrocławia. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki, naklejki oraz przepyszne krówki z logotypem Yuri’s Night. Najbardziej wytrwałym okazał się być nasz 7-letni przyjaciel i twórca tegorocznego plakatu - Hubert Śliwa. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami ten wieczór. Cudownie, że z nami byliście!
Wszystkim osobom współtworzącym wydarzenie, szczególnie prezes Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - Agacie GorwieWłodkowi TarnowskiemuWitoldowi Śliwie oraz uczniom LO nr XVII z klas 1B, 1C, 1D, 1F i 2A serdecznie dziękuję. Wyszło wspaniale!

Zobacz cały album.

 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII