Dziś mamy:  24 / 10 / 2017 Człowiek nigdy nie zazna szczęścia kosztem drugiego człowieka /JPII/

Remote Mars Yard 2017

Liceum Ogólnokształcące nr XVII, jako jedna z 25 szkół, zostało zakwalifikowane do Ogólnopolskiego Konkursu Remote Mars Yard 2017 (ReMY 2017). Konkurs polegał na przeprowadzeniu symulacji misji marsjańskiej.

Koordynatorem oraz opiekunem drużyny była p. Anna Bukiewicz-Szul, która na drodze eliminacji w szkolnym quzie z wiedzy astronomiczno-astronautycznej, wyłoniła reprezentację Szkoły-drużynę C.
W skład grupy weszlii:
Patryk Szynkiewicz (1A)- lider, naukowiec, geolog
Mateusz Dudzikowski (2C)- inżynier, specjalista od systemów łazika i jazdy
Konrad Hajduga (2C)- inżynier, specjalista od wyznaczania trasy i nawigacji
Gabriela Wojciechowska (1D)- naukowiec, astrobiolog
Artur Sarna (1C) - naukowiec, astrobiolog
Jakub Krasicki (1C)- inżynier, specjalista od wyznaczania trasy i nawigacji.

Każdy członek drużyny miał przydzielone konkretne zadania do wykonania. W konkursie należało zapoznać się ze szczegółami geologii Marsa, sterowaniem, specyfikacją budowy oraz działania łazika marsjańskiego, ustalić trasę łazika, sporządzić plan misji, wykonać jazdy próbne w aplikacji do jazd próbnych, przygotować plan awaryjny, odbyć jazdę finałową i sporządzić raport z przeprowadzonej misji.

Mimo wielu przeciwności losu, drużyna LO nr XVII z sukcesem zakończyła swoją misję. Uczniowie jechali bez widoku z kamer, uszkodzonym systemem nawigacji i błędną symulacją. Wielkie uznanie należy się naszym dzielnym uczniom, którzy ukończyli misję, wykonali wiele badań w kraterze, na podstawie których sporządzili raport misji.

26 maja 2017 r reprezentacja drużyny w składzie: Gabrysia Wojciechowska, Mateusz Dudzikowski oraz Konrad Hajduga, wraz z opiekunką p. Anną Bukiewicz-Szul (oraz reprezentacją innej drużyny z Wrocławia-Liceum Salezjańskiego), wybrali się na finałową galę ReMY 2017 do Warszawy. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję podziwiać 5-minutowy przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stojąc pod Kolumną Zygmunta! 27 maja uczniowie zwiedzali wystawy stałe, ekseprymentowali oraz brali udział w ciekawych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. Po południu idali się na finałową galę ReMY. Zanim ogłoszono wyniki, mieli okazję wysłuchać wykładu o Polskiej Analogowej Misji Marsjańskiej, która niedawno odbyła się w Utah, a także spotkać się ze studentami z Krakowa, którzy w ramach koła AGH Systems konstruują łaziki marsjańskie, rakiety, balony stratosferyczne oraz CanSaty.

Udział w konkursie, mimo, że nie wygraliśmy, bardzo ubogacił zaangażowanych uczniów. Zdobyli wiedzę dotyczącą geologii Marsa, misji łazików marsjańskich, nauczyli się jak pracować w grupie, a także miło spędzili czas podczas prób oraz wycieczki do Warszawy. Przede wszystkim postawili pierwsze kroki w sektorze kosmicznym.