LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  14 / 12 / 2018 „Człowiek jest tak zajęty zarabianiem na życie, że zapomina żyć”- Margaret Fuler
STRONA GŁÓWNA
                          

Konkurs na plakat i logo Przekrętu.

autor: M.Hajder,data: 30-10-2018
Konkurs na plakat i logo Przekrętu.

Ogłaszamy konkurs na logo i plakat "Przekrętu 2019".
Plakat obowiązkowo musi zawierać :
-zaprojektowane logo
-pełną nazwę - 28 Konkurs Twórczości Scenicznej Młodych" Przekręt"
-termin Przekrętu 11-14 03 2019
-pełną nazwę naszej szkoły (Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej ul. Tęczowa 60 53-603 Wrocław liceum@lo17.wroc.pl
-informacje o zaplanowanych konkursach, które odbędą się podczas imprezy czyli konkurs teatralny, konkurs taneczny.
Inspiracją tegorocznego Przekrętu są lata 20 i 30 XX wieku, a motyw przewodni brzmi "Lata dwudzieste...lata trzydzieste.."

Logo musi zawierać nazwę imprezy PRZEKRĘT, z co najmniej jedną przkręconą literką. Projekty logo i plakatu proszę przesłać na adres  przekret.lo17@gmail.com  do 15 listopada 2018, opisany w nastepujący sposób: klasa, imię i nazwisko 

Organizatorzy konkursu:
Zofia Kuź, Małgorzata Hajder, Justyna Hełminiak-Nowak

Świąteczny numer Cenzurki!

autor: J.Nogaj,data: 14-12-2018
Świąteczny numer Cenzurki!

Redakcja wraz z grudniowym numerem Cenzurki składa serdeczne życzenia radosnych, ciepłych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz samych szczęśliwych dni w nowym roku. Miłego czytania!

Cenzurka Nr 3 [69] 2018/2019 Grudzień

1. Urodziny Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

autor: L.Skoczylas,data: 13-12-2018
1. Urodziny Centrum Innowacji PRZEJŚCIE Centrum Innowacji Przejście we Wrocławiu świętowało w dniach 7 i 8 grudnia swoje Pierwsze Urodziny. Z tej okazji uczniowie uczestniczący w projekcie "Wrocław Koduje 2.0" oraz użytkownicy Ligi Niezwykłych Umysłów mogli brać udział w konkursach a także uczestniczyć w darmowych lekcjach nauki programowania w Pythonie.
Uczniowie naszej szkoły Tomasz Wojtuń i Mateusz Tofil z klasy 3C brali udział w konkursie na najszybsze rozwiązanie zadań z mikro-kursu Pythona. Za najszybsze rozwiązanie zadań otrzymali nagrody książkowe.

37. rocznica wproadzenia stanu wojennego

autor: L.Grochocka,data: 13-12-2018
37. rocznica wproadzenia stanu wojennego

Z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce biblioteka szkolna prezentuje książki i albumy, które przybliżają najważniejsze wydarzenia z tego tragicznego czasu dla naszego narodu w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym.

Zapraszamy do biblioteki!

Finał konkursu World Space Week Junior Rover Cup w naszej szkole już w piątek!

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 12-12-2018
Finał konkursu World Space Week Junior Rover Cup w naszej szkole już w piątek!

 

14 grudnia w godzinach 10:00-16:00 w auli LO nr XVII odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu robotycznego World Space Week Junior Rover Cup. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. 13 drużyn będzie rywalizowało w 3 zadaniach finałowych: jazda po linii, labirynt oraz zadanie niespodzianka, którego treść drużyny poznają podczas zawodów. Drużyny na drodze selekcji w I etapie konkursu, awansem do finału stały się właścicielami zestawu robotycznego, które zapewnił organizator - Stowarzyszenie WroSpace, twórca World Space Week Wrocław. Uczniowie musieli samodzielnie zbudować pojazd, zlutować niektóre elementy, a także zaprogramować go do samodzielnej jazdy podczas finału.
Goścmi specjalnymi będą robotyczne koła studenckie: Continuum z UWr oraz Scorpio z PWr.
Nasza szkoła jest partnerem wydarzenia.
Projekt jest dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.  

 

Galeria "Na cegłach" w bibliotece szkolnej

autor: L.Grochocka,data: 12-12-2018
Galeria

W naszej galerii "Na cegłach" pojawiły się nowe prace plastyczne Oliwii Wróbel z kl. 1A, Zuzi Biziel z kl. 1C, Julii Górz z kl. 3A i Veroniki Reshetnikovej z kl. 2C oraz Natalii Matysiok z kl. 2A, która dołączyła do grona szkolnych artystów.

Zapraszamy do oglądania!

Wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów zachęcamy do podzielenia się swoją twórczością i przyniesienie do biblioteki rysunków, którymi chcecie się pochwalić.

Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora LO Nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu.

autor: R. Konieczny,data: 11-12-2018
Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora LO Nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu.

  Zwycięzcą szkolnego Turnieju Szachowego o Puchar Dyrektora LO Nr XVII  im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu został Radosław Dytman z klasy 1A.
2. miejsce Jeremiasz Karwat (3C)
3. miejsce Natalia Sienkiewicz (3C) i Maurycy Niewczas (3C)
Turniej został rozegrany systemem pucharowym w dniu 10 grudnia 2018r. Puchar w kształcie króla szachowego wraz z nagrodami za 2 i 3 miejsca wręczyła pani wicedyrektor Beata Multan. Nagrody ufundowała  Rada Rodziców.
Zwycięzcom gratulujemy!
 
Robert Konieczny
Opiekun Szkolnego Koła Szachowego

 

MIKOŁAJKI 2018

autor: E.Toporek-Niemczyk,data: 10-12-2018
MIKOŁAJKI 2018

W dniu 6.12.2018 Samorząd Uczniowski zorganizował tradycyjne Mikołajki. Mikołaj wraz ze swoja drużyną odwiedził drogich nauczycieli i zespoły klasowe hojnie częstując cukierkami. Każdej wizycie towarzyszyły rozmaite zagadki i quizy, jednym słowem było wesoło...
Krzysztof Gogoj, wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

fotogaleria>>>

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

autor: D.Kowalczyk,data: 09-12-2018
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej Serdecznie zapraszam do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2019. Pierwszy etap odbędzie się 10 stycznia 2019 roku o godzinie 10:00 w naszej szkole, będzie on miał formę testu wyboru. Eliminacje Olimpiady sa trzystopniowe. Drugi etap odbędzie się w kwietniu, zaś ogólnopolski finał w czerwcu w terminie Obchodów Światowego Dnia Ochrony środowiska.Finaliści zyskuja prawo wstępu na uczelnie wyższe w kraju (60 uczelni) bez postępowania kwalifikacyjnego a dla najlepszych przewidywane są cenne nagrody :) Tematyka Olimpiady obejmuje  i poszerza wiedzę z treści podstaw programowych biologii, chemii, fizyki i geografii oraz wiadomości związanych  z szeroko pojętą ekologią a także z ochroną i kształtowaniem środowiska. uczestnicy muszą  wykazac się znajomością bieżących podstaw prawnych oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych  z ekologią i środowiskiem przyrodnicznym  w Polsce i na świecie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt via Librus lub drogą mailową: d.kowalczyk@lo17.wroc.pl

III etap projektu z edukacji zdrowotnej w ramach współpracy z AWF we Wrocławiu

autor: M.Popowczak,data: 07-12-2018
III etap projektu z edukacji zdrowotnej w ramach współpracy z AWF we Wrocławiu

7, 10 i 13 grudnia odbędzie się III etap projektu pt. "Aktywność fizyczna i edukacja żywieniowa w profilaktyce chorób cywilizacyjnych – aspekty teoretyczne i implikacje praktyczne dla programu szkolnego wychowania fizycznego w szkole ponadgimnazjalnej" realizowanego w ramach współpracy Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Uczniowie będą uczestniczyć w wykładach z edukacji żywieniowej, badaniach sprawności fizycznej oraz pomiarach składu ciała.

Harmonogram wydarzenia (data, miejsce, czas trwania, uczniowie z klasy): >>>>

XIII Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBR w LO nr XVII

autor: L.Skoczylas,data: 06-12-2018
XIII Międzynarodowy Konkurs Informatyczny BÓBR w LO nr XVII 8 listopada 2017 roku trzynastu uczniów z klasy 2C i 3C wzięło udział w największym w Polsce Konkursie Informatycznym BÓBR. Do tegorocznej edycji przystąpiło 27188 uczniów reprezentujących 2942 szkoły. Zarejestrowani uczestnicy pracowali w czasie rzeczywistym na bezpłatnej platformie edukacyjnej mCourser. Zmagania rozpoczęły się w samo południe i trwały jedną godzinę zegarową w pracowni komputerowej w obecności opiekuna, Lilianny Skoczylas.  Uczniowie, którzy podjęli wyzwanie, musieli wykazać się kreatywnością i rozwiązać skomplikowane zadania wymagające logicznego i analitycznego myślenia. Najlepszym w naszej szkole okazał się Jędrzej Stypułkowski z 2C, który zdobył 77,25/120 punktów. Drugie  miejsce wywalczył Jakub Krasiński a trzecie Natalia Sienkiewicz z 3C. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy bawili się dobrze rozwiązując zadania oraz że doświadczenia z tego konkursu będą przydatne w życiu prywatnym, naukowym i zawodowym!

"Szukając słów..." - wieczór poetycki w bibliotece

autor: J.Nogaj,data: 05-12-2018

W poniedziałkowy wieczór 3 grudnia 2018 r. nasza biblioteka szkolna stała się refleksyjnym i pełnym emocji miejscem spotkania ludzi, którzy kochają poezję. Mieliśmy ogromną przyjemność, przy blasku zapalonych świec, wysłuchać wierszy naszych szkolnych poetów: Oli Myśliwiec, Uli Żmudy, Asi Teodorowicz, Agnieszki Cioski, Lilji Hadj-Said, Julii Barzyckiej oraz absolwenta Siedemnastki Staszka Woźniaka. Pełne wrażliwości teksty ubrane w piękne słowa wybrzmiały niezwykle prawdziwie i dostarczyły wszystkim słuchającym wielu wzruszeń. Dopełnieniem wieczoru był występ Dominiki Borkowskiej, która zaśpiewała piosenkę do słów Zbigniewa Herberta Szeptem. Wieczór zorganizowany został przez Klub Książki, a przede wszystkim przez Agnieszkę Cioskę i Lilję Hadj-Said, która prowadziła spotkanie i zapowiadała wykonawców.

Zdjęcia

WIZYTA W SEJMIKU WOJEWÓDZKIM

autor: P.Zołotajkin,data: 05-12-2018
WIZYTA  W SEJMIKU  WOJEWÓDZKIM     30 XI klasa 3F, w ramach projektu"Lekcje z samorządem",złożyła wizytę w siedzibie sejmiku dolnośląskiego. Podczas spotkania uczniowie poznali strukturę tego organu władzy samorządowej, jego zadania oraz osiągnięcia. Była to pożyteczna lekcja przedmiotu "Wiedza o społeczeństwie"

Projekt: „Opieka nad tablicą Solidarności przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu”

autor: R.Pieńkowski,data: 04-12-2018
Projekt: „Opieka nad tablicą Solidarności przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu”
Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej od roku 2009 uczestniczy w projekcie „Opieka nad tablicą Solidarności” przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Co roku młodzież XVII-tki (wybrane klasy pierwsze i drugie) udają się na ulicę Grabiszyńską, gdzie obok dawnej zajezdni MPK znajduje się pamiątkowa tablica (odsłonięta 30 VIII 1981 r.) upamiętniająca strajk, który wybuchł w tym miejscu 26 VIII 1980 r. z następującym napisem: TU RODZIŁA SIĘ WROCŁAWSKA SOLIDARNOŚĆ. W DNIACH 26 VIII – 1 IX 1980 ROKU MIĘDZYZAKŁADOWY KOMITET STRAJKOWY KIEROWAŁ STĄD AKCJĄ ROBOTNICZEGO PROTESTU NA DOLNYM ŚLĄSKU”. W późniejszym czasie na murze zajezdni odsłonięto również tablicę z postulatami Gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego ogłoszonymi 16-17 sierpnia 1980 r. 28 listopada 2018 r. uczniowie kl. 1E oraz członkowie Solidarności Oświatowej w XVII LO: koordynator projektu prof. Robert Pieńkowski i wychowawca klasy 1E prof. Bożena Szymańska-Pakos dokonali gruntownych porządków w otoczeniu tablicy, a następnie udali się do Centrum Historii Zajezdnia, gdzie z przewodnikiem zwiedzili wystawę główną „Wrocław 1945-2016”. Zygmunt Staszewski (współorganizator strajków sierpniowych we Wrocławiu) na profilu facebookowym Centrum Historii Zajezdnia tak napisał o projekcie realizowanym przez młodzież XVII-tki: „Dziękuję w imieniu tych, którzy strajkowali w otoczonej kordonem ZOMO Zajezdni w Sierpniu 1980 r.”

Wizyta Mateusza Jakimowa, pomysłodawcy akcji WĘDKA

autor: E.Toporek-Niemczyk,data: 04-12-2018
Wizyta Mateusza Jakimowa, pomysłodawcy akcji WĘDKA Dnia 29.11.2018 gościliśmy Mateusza Jakimowa, wiceprzewodniczącego Samorządu Uczniowskiego z XIII LO. Mateusz jest pomysłodawcą akcji Wędka, której celem jest pomoc dla bezdomnych w niekonwencjonalny sposób, m.in. za wykonanie jakiejś pracy porządkowej osoba bezdomna otrzymuje ubrania. Mateusz Jakimow  organizuje akcję Wędka po raz trzeci, a nasza szkoła włączy się do współpracy już po raz drugi.
Oby było więcej takich osób jak Mateusz, których pomysły mogą być inspiracja do działania dla młodych ludzi.  
Aleksandra Rostkowska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - rozstrzygnięcie etapu szkolnego 26 XI 2018 r.

autor: R.Pieńkowski,data: 04-12-2018
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - rozstrzygnięcie etapu szkolnego 26 XI 2018 r.

26 listopada 2018 r. odbyły się szkolne eliminacje „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” Zakres obowiązującego materiału obejmował wiedzę na temat historii najnowszej Polski (lata 1970-1990). Do etapu okręgowego (wojewódzkiego) zakwalifikowały się Maria Miękus z klasy 2F i Małgorzata Rajczakowska z kl. 2E. Zwyciężczyniom gratulujemy!

Warsztaty kreatywności z panem Sethem Comptonem

autor: M.Niwelt,data: 03-12-2018
Warsztaty kreatywności z panem Sethem Comptonem 3 grudnia 2018 r. odbyły się warsztaty kreatywności prowadzone przez pana Setha Comptona, którego fundacja realizuje program nauczania sztuki w szkołach i wspiera realizację produkcji teatralnych. 

Co to jest kreatywność? Dlaczego jest ważna? Jaka jest waga i znaczenie sztuki? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość. Kreatywność jest kluczowa nie tylko w edukacji dzieci, ale również w życiu dorosłych. Twórcze myślenie sprawia, że jesteśmy bardziej elastyczni i empatyczni. Wszyscy mamy wrodzoną kreatywność,  należy ją tylko uaktywnić poprzez zajęcia artystyczne.
Warto tu przy okazji przypomnieć, że letni program artystyczny Creative Summer zorganizowany przez fundację w lipcu 2018 r. miał miejsce w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII.
W części drugiej warsztatów wzięliśmy udział w treningu, na który złożyły się przykładowe ćwiczenia z zajeć dramowych Creative Summer.

Zobacz, jak pracowaliśmy>>>


 

Tydzień Życzliwości 27 - 30.11.2018

autor: E.Toporek-Niemczyk,data: 03-12-2018
Tydzień Życzliwości 27 - 30.11.2018

W dniach 27 -30.11.2018 Samorząd Uczniowski zorganizował Tydzień Życzliwości pod hasłem Bądźmy dla siebie życzliwi i mili na co dzień. Dlatego uczniowie mogli obdarować się miłymi liścikami za pośrednictwem Życzliwej Poczty. Z tej okazji w bufecie szkolnym znalazły się mandarynki, jabłka i gruszki. Działał również Życzliwy Radiowęzeł :)
Wyniki plebiscytu na Życzliwego Nauczyciela i Ucznia będą ogłoszone w późniejszym terminie.
Maja Anna Nowakowska, wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

fotogaleria>>>

Laureaci konkursu CREATIVE WRITING 2018

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 03-12-2018
Laureaci konkursu CREATIVE WRITING 2018 Creative Writing to konkurs, w którym młodzi miłośnicy pisania mają szansę wykazać się lekkim piórem i wyjątkową wyobraźnią.
Oto laureaci tegorocznej edycji konkursu Creative Writing:
I miejsce: Martyna Kamińska   kl. 1E
II miejsce: Emilia Michajlidan-Gunia kl. 2D
III miejsce: Adam Bujak kl. 2D
Wyróznienia: Natalia Żabińska kl. 3D, Oliwier Stempiń kl. 1B oraz Tomasz Smoleń kl. 1A
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Organizatorki: Ewa Toporek-Niemczyk oraz Wioletta Ejlak-Borowiak

Laboratorium w naszej szkole

autor: D.Kowalczyk,data: 02-12-2018
Laboratorium  w naszej szkole

Z wielkim zapałem rozpoczęliśmy pierwsze w tym roku zajęcia laboratoryjne w naszej szkole. Uczniowie klasy 2D badali właściwości chemiczne tlenków metali i niemetali. Pracy i wrażeń było co niemiara :) 

2D podczas laboratorium >> 

Uczniowie LO nr XVII ponownie w konkursie Astro Pi

autor: Anna Bukiewicz-Szul,data: 01-12-2018
Uczniowie LO nr XVII ponownie w konkursie Astro Pi
Uczniowie i uczennice klasy 1C zakwalifikowali się do 3 etapu konkursu Astro Pi. Drużyna Mathemos w składzie: Edyta Kubiak, Zuzanna Biziel, Paweł Fornal, Paweł Krupiarz, Igor Piotrowski i Bartłomiej Miazek rozpoczęli już pracę nad programem, który napiszą w Pythonie. Program ma na celu przeprowadzenie doświadczeń fizycznych, wykonanie pomiarów przy użyciu mikrokomputera Raspberry Pi, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drużyna planuje zbadać wegetację na obszarach zeskanowanych przez kamerę w bliskiej podczerewieni, a także odtworzyć ślad trasy ISS podczas wykonywania badań, dzięki użyciu magnetometru oraz innych czujników wspomagających eksperyment. Konkurs organizowany jest przez Europejską Agencję Kosmiczną. 
Uczniowie klasy 1C aktualnie uczą sie programowania w Pythonie, poznają Raspberry Pi, a także pogłębiają wiedzę związaną z Międzynarodową Stacją Kosmiczną m.in. z jej orbitą, prędkością czy warunkami panującymi w jej wnętrzu. Opiekunką drużyny jest p. Anna Bukiewicz-Szul. Dzięki udziale uczniów LO nr XVII w konkursie Astro Pi, szkoła może się poszczycić posiadaniem już dwóch zestawów mikrokomutera Raspberry Pi z płytką Sense Hat.

Wykład popularnonaukowy prof. nadzw. dr hab. Jarosława Domaradzkiego

autor: M.Popowczak,data: 30-11-2018
Wykład popularnonaukowy prof. nadzw. dr hab. Jarosława Domaradzkiego

26 listopada 2018r. w auli naszej szkoły odbył się wykład prof. nadzw. dr hab. Jarosława Domaradzkiego pt. "Trendy w rozwoju biologicznym człowieka: jakie były, są i będą" w ramach współpracy szkoły z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Uczestniczyli w nim nauczyciele i uczniowie klas: 3D, 2D, 1D oraz uczniowie realizujący zajęcia z zakresu biologii. Prof. nadzw. dr hab. Jarosława Domaradzkiego zaprezentował zagadnienia dotyczące rozwoju morfofunkcjonalnego człowieka w ontogenezie i modulatorów rozwoju społecznego. Natomiast przedstawiony hipotetyczny wizerunek człowieka w przyszłości wzbudził dużo emocji wśród uczestników wykładu.

Sukces uczennicy klasy 2B

autor: A.Witwicka,data: 30-11-2018
Sukces uczennicy klasy 2B

9 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnych eliminacjach 42. Olimpiady Języka Niemieckiego. Uczennica klasy 2B Patricia Hanh zakwalifikowała się do drugiego etapu olimpiady (do etapu okręgowego). Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Hals- und Beinbruch Patricia! 

Grecja w obiektywie Weroniki Kowalczyk z kl. 3E

autor: M.Niwelt,data: 28-11-2018
Grecja w obiektywie Weroniki Kowalczyk z kl. 3E

Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmu autorstwa Weroniki. Tym razem jest to relacja z projektu " Grecja - obóz naukowy 26.05-3.06.2018".

link do filmu tutaj >>

foto. M. Niwelt

Film promujący szkołę

autor: E.Cwynar,data: 27-11-2018
Film promujący szkołę Na szkolnym kanale YouTube zamieszczony został nowy film promujący szkołę przygotowany przez uczennice klasy 3 teatralnej Weronikę Kowalczyk i Aleksandrę Urbańską. Zachęcamy do obejrzenia tutaj>>>

Polonia Restituta - XIV Forum Historyczno-Patriotyczne w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

autor: R.Pieńkowski,data: 26-11-2018
Polonia Restituta - XIV Forum Historyczno-Patriotyczne w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości

Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości we wtorek 27 listopada 2018 r. odbędzie się w naszej szkole kolejne, już XIV Forum Historyczno-Patriotyczne zatytułowane Polonia Restituta. Wśród wydarzeń, w których  wezmą udział wyznaczone klasy wraz z nauczycielami jest spektakl słowno-muzyczny klas teatralnych XVII-tki, prelekcje historyka Marka Gadowicza z Instytutu Pamięci Narodowej oraz absolwenta naszego liceum Macieja Szwaby. Na kolejnych lekcjach odbędzie się spotkanie z historykiem, świadkiem historii i obecnym Dolnośląskim Kuratorem Oświaty w jednej osobie Romanem Kowalczykiem. Szczegółowy program tu>>>                 

 
Relacja z XIV Forum Historyczno-Patriotycznego i zjęcia w Tygodniku Katolickim Niedziela

 

POMOC DLA MICHAŁA!!!!!

autor: K.Zielińska,data: 25-11-2018
POMOC DLA MICHAŁA!!!!! Drodzy uczniowie i rodzice!!!!
Zwracam sie do Was z gorącą prośbą o pomoc dla Michała Pawlaka, chłopca, który ma dopiero 16 lat, a który jest bardzo chory na serce.

WYJŚCIE DO KINA NOWE HORYZONTY

autor: K.Zielińska,data: 24-11-2018
WYJŚCIE DO KINA NOWE HORYZONTY 19 listopada 2018 r. klasa 2B udała się z panią Katarzyną Zielińską, do kina Nowe Horyzonty na film organizowany w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego dla młodzieży licealnej. 

SZLACHETNA PACZKA

autor: K.Zielińska,data: 24-11-2018
SZLACHETNA PACZKA Jak co roku będzie organizowana w naszej szkole akcja "Szlachetna Paczka", w czasie której zbierzemy produkty i artykuły, które są niezbędne dla rodziny.

Wyjście na Cmentarz Osobowicki

autor: K.Zielińska,data: 24-11-2018
Wyjście na Cmentarz Osobowicki 15 listopada 2018 r. uczniowie klasy 2A wraz z opiekunkami wolontariatu - panią Katarzyna Zielińską i panią Mariolą Palcewicz udali się na Cmentarz Osobowicki,  

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - etap szkolny 26 XI 2018 r. o godz. 10.00

autor: R.Pieńkowski,data: 21-11-2018
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” - etap szkolny 26 XI 2018 r. o godz. 10.00

Etap szkolny VI. edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” odbędzie się w najbliższy poniedziałek 26 listopada 2018 r. o godzinie 10.00 (3 i 4 godzina lekcyjna) w gab. 314. Olimpiada ma charakter ogólnopolski, a jest organizowana przez Fundację Centrum Solidarności z Gdańska. Zakres obowiązującego materiału obejmuje wiedzę na temat historii najnowszej Polski (lata 1970-1990). Osoby zainteresowane startem proszone o zgłaszanie się do Roberta Pieńkowskiego lub Zofii Kuź za pomocą librusa, lub bezpośrednio w poniedziałek o 9.50 w sali 314. Niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej olimpiady.

Udział Siedemnastki w Radosnej Paradzie Niepodległości

autor: Admin,data: 20-11-2018
Udział Siedemnastki w Radosnej Paradzie Niepodległości

W niedzielę 11 listopada 2018 r. poczet sztandarowy naszej szkoły z opiekunem p. Robertem Koniecznym o godz. 10.00 wziął udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety celebrowanej przez J.E. abp. Józefa Kupnego. W tym czasie bardzo liczna grupa uczniów i nauczycieli z "Siedemnastki" z biało-czerwonymi flagami i tarczami w dłoniach wzięła udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która w tym roku mała nieco inną formułę. Maszerowaliśmy ulicami Wrocławia spod Centrum Historii Zajezdnia na plac Wolnosci, gdzie wspólnie odśpiewalismy  Hymn Polski podczas Uroczystego Apelu Niepodległości. Organizacją szkolnej reprezentacji wzorowo dowodził p. Jerzy Dudzic.
Galeria>>
Wszystkim, którzy wzięli udział we wspólnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości składam gorące wyrazy podziękowania.

Dyrektor Szkoły
Małgorzata Iwankiewicz

Warsztaty o ekologii w języku angielskim dla uczniów klas 1A i 2A

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 20-11-2018
Warsztaty o ekologii w języku angielskim dla uczniów klas 1A i 2A

Dnia 19 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej szkole profesora Timothyego Mahoneya z  Millersville University w stanie Tennessee. Przeprowadził on dla uczniów klasy 1A i 2A warsztaty języku angielskim na temat ekologii. Zajęcia trwały trzy godziny lekcyjne, a młodzież miała okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat wpływu zanieczyszczenia środowiska naturalnego na życie ludzi i zwierząt, jak i wziąć udział w dyskusji o tym, jak sami mogą dbać o naszą planetę. Warsztay odbyły się w ramach współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą.
Mariola Palcewicz, Joanna Dola-Niewiadomska

fotogaleria>>>

Wspólne śpiewanie hymnu narodowego

autor: E.Cwynar,data: 17-11-2018
Wspólne śpiewanie hymnu narodowego

9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”.
W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaśpiewalismy wspólnie 4-zwrotkowy hymn narodowy. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyszli na korytarze, a  melodia hymnu  narodowego rozbrzmiała przez radiowęzeł szkolny. Nad sprawnym przebiegiem czuwał niezastąpiony p. Jerzy Dudzic, który wydawał komendy poprzez głośniki.  

Fotorelacja >>
Tak śpiewamy>>

Organizacja zajęć w czasie próbnej matury

autor: E.Cwynar,data: 17-11-2018
Organizacja zajęć w czasie próbnej matury

W dniach 20-23 listopada 2018 r. zostanie w naszej szkole przeprowadzona matura próbna dla uczniów klas trzecich. 
W dniach 20,21 i 23  listopada (wtorek, środa i piątek)  próbny egzamin maturalny zostanie przeprowadzony na lekcjach 1-5. Od 6 lekcji klasy trzecie mają zajęcia według planu. W czwartek 22.11.br. próbny egzamin maturalny zostanie przeprowadzony na lekcjach 1-4Od 5 lekcji klasy trzecie mają zajęcia według planu.

W klasach pierwszych i drugich zajęcia odbywają się zgodnie z planem. Lekcje, które odbywają się w salach na 3 piętrze oraz w czwartek- również na części 2 piętra-  zostały przeniesione do innych sal zgodnie z harmonogram.
W związku z licznymi zastępstwami na zajęciach, proszę o monitorowanie wiadomości w dzienniku Librus.

Harmonogram zamiany sal podczas próbnej matury w piątek 23.11 >>

Sukcesy Bartka Polańskiego, ucznia trzeciej klasy teatralnej

autor: E.Cwynar,data: 13-11-2018
Sukcesy Bartka Polańskiego, ucznia trzeciej klasy teatralnej Z przyjemnością chwalimy się sukcesami naszych uczniów, którzy pomimo intensywnej nauki znajdują czas na pasje. Bartek Polański z trzeciej klasy teatralnej kocha taniec towarzyski i odnosi wiele sukcesów w tej dyscyplinie. Bartek i Natalia Laska tańczą razem od roku w Klubie Tańca Iglica Wrocław. Ich debiutem była wygrana Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Głogowie, gdzie zajęli 1 miejsce na 6 par. Następnie zajęli 15 miejsce na 38 par na Pucharze Polski w Klasach. Ostatnim sukcesem jest 1 miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego pod patronatem Marszałka województwa dolnośląskiego. Szykują się na kolejne turnieje i przede wszystkim na bardzo ważne wydarzenie taneczne w grudniu - Turniej Tańca im. prof Mariana Wieczystego w Krakowie. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Wywiadówka śródsemestralna i konsultacje w środę 14 listopada 2018 r.

autor: Admin,data: 13-11-2018
Wywiadówka śródsemestralna i konsultacje w środę 14 listopada 2018 r. Drodzy Rodzice!
W najbliższą środę - 14 listopada br. o godz. 17.00 zapraszamy Państwa na zebrania z wychowawcami klas oraz na konsultacje z nauczycielami wszystkich przedmiotów w godzinach: 17.30-19.00 (a w miarę potrzeby dłużej), a także z pedagogiem i psychologiem szkolnym. Na konsultacjach Rodzice będą mogli uzyskać informacje o efektach kształcenia swoich dzieci bezpośrednio od nauczycieli wykładających dany przedmiot.
Gorąco zapraszamy.
Przydział sal na wywiadówki>>
Przydział sal na konsultacje>>
Będzie również okazja do dokonania wpłaty na Radę Rodziców w sekretariacie uczniowskim (pokój 107 A).

KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY - INFORMACJA

autor: K.Zielińska,data: 11-11-2018
KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY - INFORMACJA Czas Adwentu zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego też jak co roku zachęcam was drodzy uczniowie do wzięcia udziału w konkursie na Kalendarz Adwentowy, który stał się już tradycją w naszej szkole.  

42. OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

autor: K.Zielińska,data: 11-11-2018
42. OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO 9 listopada 2018r. odbył się etap szkolny 42.Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej co roku przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Lindego w Poznaniu. 

WYCIECZKA DO GÖRLITZ

autor: K.Zielińska,data: 11-11-2018
WYCIECZKA DO GÖRLITZ 19 pażdziernika 2018r. klasa 2B wraz z nauczycielkami języka niemieckiego - panią K.Zielińską i p. A. Witwicką udała się na wycieczkę do Görlitz. Wyjechaliśmy 0 6:00 pociągiem i już około godziny 9:30 rozpoczęliśmy zwiedzanie tego pięknego miasta. 

Listopadowa Cenzurka!

autor: J.Nogaj,data: 09-11-2018
Listopadowa Cenzurka!

Miłego czytania i oglądania
życzy
Redakcja

Cenzurka Nr 2 2018/2019 [68] Listopad

31 X 2018 r. - porządkowanie grobów ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-1956 na Cmentarzu Osobowickim

autor: R.Pieńkowski,data: 08-11-2018
31 X 2018 r. - porządkowanie grobów ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-1956 na Cmentarzu Osobowickim
31 października 2018 r. uczniowie klasy 2F pod opieką Roberta Pieńkowskiego i Janiny Pieńkowskiej porządkowali na Cmentarzu Osobowickim na polu cmentarnym 81A i 120 groby polskich bohaterów – ofiar terroru komunistycznego z lat 1945-1956, w tym żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych uwięzionych, torturowanych, a następnie zamordowanych przez sowieckie i polskie władze komunistyczne. Uczniowie XVII-tki uczestniczyli też w akcji „Ocalamy” organizowanej przez Wojewodę Dolnośląskiego Pawła Hreniaka i Instytut Pamięci Narodowej polegającej na znakowaniu grobów bohaterów walczących o niepodległość Polski. Insygnia zostały umieszczone na grobach: Aleksandra Weraksy – uczestnika wojny polsko – bolszewickiej wyróżnionego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych oraz mjr Alfonsa Jabłońskiego – Żołnierza Wyklętego, organizatora szkolenia Szarych Szeregów i szefa sztabu obszaru AK Lwów. W uroczystości oprócz młodzieży LO XVII brali również udział Wojewoda Dolnośląski, dyrektor oddziału IPN we Wrocławiu Andrzej Drogoń i dowódca Garnizonu Wrocław płk. Dariusz Krzywdziński oraz kombatanci. Przejdź do galerii>>

42. OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

autor: K.Zielińska,data: 08-11-2018
42. OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO Zapraszam uczniów do udziału w Olimpiadzie Języka Niemieckiego, która odbędzie się 9 listopada 2018r. w godzinach 9.30 - 11.00 w sali 215. 

Rekord dla Niepodległej

autor: E.Cwynar,data: 07-11-2018
Rekord dla Niepodległej 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 nasza szkoła weźmie udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy wspólnie zaśpiewać 4-zwrotkowy hymn narodowy! 

Zabawa literacko-fotograficzna sleeveface!

autor: J.Nogaj,data: 07-11-2018
Zabawa literacko-fotograficzna sleeveface! We wrześniu pierwszoklasiści w ramach projektu Kulturalna Siedemnastka otrzymali zadanie wykonania od 1 do 3 zdjęć sleeveface, czyli takich, których elementem jest okładka książki wmontowana w obraz w taki sposób, że widoczna jest część twarzy, ciała czy sylwetki. W gablocie na pierwszym piętrze naprzeciw biblioteki szkolnej można zobaczyć efekt ich pracy - wybrane najlepsze zdjęcia. Obok fotografia wykonane przez klasę 1E.
                                                                                                               Zapraszamy do oglądania!

Konkurs recytatorski "Wolność kocham i rozumiem"

autor: J.Hełminiak-Nowak,data: 06-11-2018
Konkurs recytatorski 14.11.2018 r. o godzinie 12:40 w auli LO nr XVII odbędzie się konkurs recytatorski "Wolność kocham i rozumiem". Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie udziału w przeglądzie i przygotowanie odpowiedniego repretuaru.

Tak powstawała Niepodległa...

autor: J.Nogaj,data: 05-11-2018
Tak powstawała Niepodległa...

Zapraszamy na pierwsze piętro, gdzie przed biblioteką znajduje się wystawa
 TAK POWSTAWAŁA NIEPODLEGŁA.

Prezentujemy na niej 11 plansz poświęconych procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Tematy plansz:

Walka o polską tożsamość do 1918 roku.
Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918.
Polska mozaika.
Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości.
Wyzwania systemu edukacji.
Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku.
Sportowy duch.
Piękne rzeczy.
Zdrowie i opieka medyczna.
Architektura.
W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Natomiast  w bibliotece prezentujemy wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz wydarzeniom, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zapraszamy do wypożyczania albumów, biografii, publikacji IPN i innych książek związanych z niełatwą historią naszego kraju. Szczególnie polecamy tytuł „100 na 100. Antologię komiksu na stulecie odzyskania niepodległości.” Jest to wyjątkowa publikacja zawierająca kilkanaście komiksów, przeznaczonych dla każdego, kto chciałby w mądry i przyjemny sposób przenieść się do czasów, w których Polska wracała na mapę Europy.
                                                                                                        
Żródło plansz: https://niepodlegla.gov.pl

Zapraszamy do udziału w konkursie twórczego pisania CREATIVE WRIING

autor: J.Dola-Niewiadomska,data: 05-11-2018
Zapraszamy do udziału w konkursie twórczego pisania CREATIVE WRIING Jak co roku zapraszamy wszystkich z wyobraźnią, lekkim piórem oraz chęcią do wzięcia udziału w konkursie twórczego pisania Creative Writing.
Osoby chętne prosimy o zgłaszanie się do swoich anglistów do czwartku 08.11. Konkurs odbędzie się w piątek 09.11. na 5 i 6 lekcji w sali 207. Zapraszamy.

Wyrazy współczucia dla pani Katarzyny Zielińskiej

autor: E.Cwynar,data: 31-10-2018
Wyrazy współczucia dla  pani Katarzyny Zielińskiej

Łącząc się w żałobie i smutku z powodu śmierci Ojca, składamy  serdeczne wyrazy współczucia pani Katarzynie Zielińskiej, nauczycielce języka niemieckiego.
 
Społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki  Osieckiej we Wrocławiu.

Szkolny konkurs o Powstaniu Warszawskim został rozstrzygnięty!

autor: R.Pieńkowski,data: 31-10-2018
Szkolny konkurs o Powstaniu Warszawskim został rozstrzygnięty!

30 października 2018 r. odbył się finał szkolny konkursu o Powstaniu Warszawskim. W eliminacjach wzięło udział 35 osób, z których do ustnego finału zakwalifikowało się 11 osób. Konkurs został przeprowadzony przez nauczycieli historii Roberta Pieńkowskiego i Zofię Kuź. W efekcie finałowej rozgrywki największą wiedzą dotyczącą Powstania Warszawskiego wykazała się Ola Rymowicz z kl. 2F. Kolejne miejsce zajęła Ola Chabros również z kl. 2F. Ola Rymowicz wraz ze zwycięzcami konkursu z innych szkół w nagrodę pojedzie na trzydniową wycieczkę studyjną do Warszawy. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Odra-Niemen i Ministerstwo Obrony Narodowej. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wzięcie udziału i gratulujemy olbrzymiej wiedzy historycznej. Przejdź do galerii>>

[WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI]
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII