LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  31 / 05 / 2023 „Najlepszym nauczycielem jest praktyka”- Publiliusz Syrus
Projekty astronomiczne

Uczniowie LO nr XVII w Astro Pi

Uczniowie z klasy 1C zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu Astro Pi, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Konkurs polega na wykonaniu eksperymentu fizycznego przy pomocy specjalnego mikrokomputera Raspberry Pi, wyposażonego w zestaw czujników (do pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności, żyroskop, magnetometr itd.) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W pierwszym etapie uczniowie opracowali pomysł, przebieg i cele doświadczenia. W drugim etapie muszą napisać program (w Pythonie), który wykona założone zadania. Jeżeli drużynie uda się przejść do 3 etapu konkursu, swoje doświadczenie będą mogli zrealizować na pokładzie ISS, która wyposażona jest w dwa komputery Astro Pi o wdzięcznych nazwach Ed oraz Izzy. Jeden egzemplarz zestawu Astro Pi podróżuje właśnie z Francji do naszej Szkoły. Po zakończeniu konkursu zainteresowani uczniowie będą mogli korzystać z komputera Raspberry Pi w wersji Astro i wykonywać kolejne ciekawe zadania. 

Drużyna w składzie: Bartosz Szewczyk, Kamil Bouhaouli, Witold Krupa, Piotr Cywiński oraz Mateusz Marczak (wszyscy z klasy 1C) pod opieką p. Bukiewicz-Szul do 7 lutego będzie musiała wykonać ogromną pracę. Zespół musi posiadać szeroką wiedzę z fizyki, astronomii i astronautyki, informatyki i elektroniki. Do poprawnego skonstruowania misji potrzebne jest również zainteresowanie eksploracją kosmosu i życiem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konsultantem merytorycznym grupy będzie doktorant Politechniki Wrocławskiej, twórca pierwszego koła astronautycznego we Wrocławiu, Jędrzej Górski. Uczniowie przejdą szybki kurs podstaw Pythona oraz programowania czujników HUT
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII