LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  08 / 06 / 2023 Problemem w wyścigu szczurów jest to, że nawet jeśli wygrasz, to ciągle jesteś szczurem- L. Tomlin
Historia

Wrocław uczcił pamięć rotmistrza Pileckiego zamordowanego przez komunistów 74. lata temu - 25 maja 1948 r.

W obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry i pocztów sztandarowych odbyły się wrocławskie uroczystości upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego. Pamięć polskiego bohatera uczcili przedstawiciele władz Województwa Dolnośląskiego, Sejmiku Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia, Rady Miejskiej Wrocławia, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i wielu innych instytucji. Współorganizator uroczystości: Wojciech Trębacz - Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu w swoim przemówieniu podziękował za przybycie młodzieży LO XVII. Byli to uczniowie kl. 1C pod opieką prof. Roberta Pieńkowskiego i Janiny Pieńkowskiej.

"Bo choćby mi przyszło postradać me życie - tak wolę - niż żyć, a mieć w sercu ranę” - te słowa rotmistrza Witolda Pileckiego zostały wygrawerowane na wewnętrznej stronie obrączki - symbolicznego poświęconego mu pomnika na Promenadzie Staromiejskiej obok fosy niedaleko Narodowego Forum Muzyki. Pilecki to jeden z najdzielniejszych żołnierzy II wojny światowej, który przeżył KL Auschwitz, ale katowni „Polski Ludowej” przeżyć nie zdołał. Po ucieczce z Auschwitz w 1943 r., podczas rozmowy ze swoimi dziećmi powiedział:  „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”.

 

Witold Pilecki swoją służbę dla Rzeczpospolitej rozpoczął jako żołnierz podczas wojny z bolszewikami w 1920. W 1939 r. brał udział w wojny obronnej. Podczas II wojny światowej Pilecki został dobrowolnie więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu. Zbierał informacje o zagładzie Żydów. Był autorem pierwszych na świecie informacji o Holocauście, tzw. raportów Pileckiego, ujawniających zbrodnie niemieckie. Brał też udział w Powstaniu Warszawskim 1944. Następnie był żołnierzem II Korpusu gen. Andersa we Włoszech. Po wojnie gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię. Aresztowany w 1947 r. i torturowany. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział, że „Oświęcim to była igraszka”. Angielski historyk Michael Foot zaliczył Pileckiego do szóstki najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej walczących w podziemiu.
 
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII