Projekty astronomiczne
Wycieczka astronomiczna w Góry Izerskie

W dniach 20-21.10.2017 r. klasa 1C wraz z dwójką rodziców (Panią Agnieszką Szwec i Panem Danielem Kucnerem) oraz wychowawczynią Anną Bukiewicz-Szul, pojechali na wycieczkę edukacyjno-integracyjną w Góry Izerskie, do schroniska Orle. Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w zajęciach z podstaw obserwacji astronomicznych oraz warsztatów z obrotową mapą nieba i przygotowaniem teleskopu do obserwacji, które poprowadził Pan dr Piotr Kierzkowski, członek Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dzięki uprzejmości organizatorów (dr Sylwestra Kołomańskiego oraz Grzegorza Żakowicza) Pracowni Astronomicznej, zlokalizowanej w Schronisku Orle, mogliśmy skorzystać z sali warsztatowo-wykładowej oraz całego sprzętu do obserwacji nieba, który został tam zgromadzony. Uczniowie mieli także możliwość omówić wspólnie planety Układu Słonecznego, podczas podróży wzdłuż modelu planetarnego, który znajduje się na trasie pomiędzy schroniskiem Orle a Chatką Górzystów. Drugiego dnia uczniowie, podzieleni na 3 grupy, brali udział w zajęciach z geocachingu, które polegały na odnalezieniu specjalnie ukrytych wcześniej przez wychowawczynię skrzynek, zawierających puzzle z zadaniem astronomicznym do rozwiązania. Każda grupa ponadto miała możliwość odnaleźć kesze ukryte przez "zawodowych" uczestników geocachingu, w których pozostawili wspisy, świadczące o ich odnalezieniu. Prawdziwym mistrzem klasowym w geocachingu okazał się być Jędrzej Stypułkowski, który podczas całej wycieczki odnalazł ok. 10 keszy. Po zebraniu prawie wszystkich częsci układanki, uczniowe spotkali się i rozwiązali zadanie, które przygotował Pan Piotr, dotyczące pracy z obrotową mapą nieba. Ostatnim elementem edukacyjnym były warsztaty astronomiczno-astronautyczne, podczas których uczniowie w podziale na grupy tworzyli własne lunety, rakiety oraz sekstanse. Zwieńczeniem zajęć były wspólne chwile podczas odpalania skonstruowanych rakiet ze specjalnych "kosmodromów" oraz kupnego zestawu rakietowego.
Wycieczka była bardzo udana, mimo kilku niespodziewanych wydarzeń. Nie udało się przeprowadzić nocnych obserwacji nieba, z uwagi na całkowite zachmurzenie. Podczas powrotu okazało się, że odwołano nasz pociąg, na szczęście po ok. 3 godzinach oczekiwania na stacji PKP, przyjechał kolejny. Zajęcia prowadzone przez Pana Piotra Kierzkowskiego były bardzo ciekawe, o czym świadczyła duża ilość pytań w trakcie i po zajęciach. Spokojnie można zaryzykować swtierdzenie, że uczniowie klasy 1C połknęli bakcyla astronomii :)
Ogromne podziękowania kieruję do rodziców Kamila Bouhaouli oraz Kuby Kucera, którzy zechcieli poświęcić swój czas i pojechać z nami na wycieczkę, a także do Piotra Kierzkowskiego, który z chęci pomocy i misji edukacyjnej przeprowadził bezpłatnie zajęcia astronomiczne dla uczniów.