LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  31 / 05 / 2023 Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała./JPII/
Historia

Wycieczka w ramach projektu „Poznaj Polskę” na Górny Śląsk, do Krakowa, Wieliczki i Wadowic

Trzy dni maja 2022 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr XVII podróżowali autokarem po Polsce w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Odwiedziliśmy Górny Śląsk,  Kraków, Wieliczkę i Wadowice. Kilka intensywnych dni spędziliśmy na zwiedzaniu fascynujących miejsc ważnych z punktu widzenia historii Polski. Wycieczka pozwoliła również  bliżej poznać się uczestnikom wycieczki, co po dwóch latach przymusowej izolacji było nieocenioną wartością. Wyjazd był intensywny, ale dopiero zwiedzanie Krakowa było prawdziwym maratonem. Pogoda była idealna, więc wyjazd tym bardziej udany. Wycieczkę koordynował Robert Pieńkowski, a opiekę sprawowali Emilia Gryszkiewicz, Adam Szymanowski i Piotr Zołotajkin.


Pierwszy dzień (11 V 2022 r.) rozpoczęliśmy w Katowicach od zadumy pod „Pomnikiem poległych górników KWK „Wujek”. Następnie w Sosnowcu poznaliśmy historię obchodów millenium chrztu Polski w 1966 r. z udziałem prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz metropolity krakowskiego abpa Karola Wojtyły. Tamte uroczystości zostały zakłócone przez członków komunistycznych partyjno-esbeckich bojówek. Wymownym znakiem sprzeciwu wobec władz komunistycznych była obecność w sosnowieckiej bazylice katedralnej pustych ram symbolizujących „aresztowaną” przez komunistów Kopię Obrazu Jasnogórskiego. Skoro uniemożliwiono peregrynację obrazu, to do obchodów wykorzystano same ramy. Było to symboliczne zwycięstwo nad komunistycznym reżimem. Następnie pojechaliśmy do Jaworzna na teren obozu dwóch totalitaryzmów. Jaworznicki obóz to miejsce symbolicznego spotkania hitleryzmu i komunizmu. Szczególnie oburzające jest to, że od 1951 r. w Jaworznie funkcjonowało więzienie dla młodocianych więźniów politycznych, w którym miała przebywać młodzież w wieku 17-21 lat skazana za opozycyjną działalność polityczną. Więzienie to miało być ośrodkiem reedukacyjnym według wzorów pedagogiki makarenkowskiej (komunistycznej) – młodociani za sprawą działań wychowawczych mieli stać się zwolennikami ustroju i budowniczymi komunizmu – tego celu komunistom nie udało się osiągnąć. Ostatnim punktem pierwszego dnia było zwiedzenie starówki w Wieliczce.

Pierwszy dzień był intensywny, ale dopiero czwartkowe zwiedzanie Krakowa było maratonem. Drugi dzień wycieczki (12 V 2022 r.) rozpoczęliśmy od podnóża Wawelu, gdzie wysłuchaliśmy mrożących krew w żyłach opowieści o smoku wawelskim. Na szczęście dawno temu został on zaklęty w spiżu, stąd odwiedzin u smoka nikt przypłacił życiem. Kolejnymi punktami na naszej mapie była Katedra na Wawelu, dzwon Zygmunt i znajdujące się w kryptach pod katedrą wawelską groby polskich królów i bohaterów narodowych. Dotknięcie serca dzwonu Zygmunt zapewnia według zapewnień przewodników spełnienie marzeń - czekamy aż się spełnią. Z kolei udaliśmy się w kierunku Rynku zwiedzając m.in. Kościół Franciszkanów z pięknymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego. Nawet najwybitniejsi historycy sztuki twierdzą, że wspaniały wizerunek Boga Ojca po prostu rzuca na kolana – dosłownie i w przenośni. Jak na krakowski zabytek przystało można tu było obejrzeć również inne cenne dzieła sztuki, choćby stacje Drogi Krzyżowej, których autorem jest Józef Mehoffer, malarz okresu Młodej Polski. Po drodze zatrzymaliśmy się również przed barokowym kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który od niedawna pełni rolę Panteonu Narodowego w Krakowie – miejsca spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki, i kontynuację idei krypty zasłużonych na Skałce. Już po utworzeniu Panteonu spoczęli w nim m.in. Sławomir Mrożek i Krzysztof Penderecki. Kolejnym wspaniałym obiektem odwiedzonym przez uczniów XVII-tki to najstarszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego: Collegium Maius. A ostatnim punktem naszego spaceru w obrębie Starego Miasta był kościół Mariacki ze wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza. Mieliśmy też okazję wysłuchać hejnału z mariackiej wieży. Następnie udaliśmy się autobusem pod Kopiec Kościuszki. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Kościuszkowskie, a następnie weszliśmy na szczyt Kopca, skąd rozlega się wspaniały widok na Kraków. Pogoda była idealna, więc przyjemność była tym większa.

Trzeci dzień wycieczki (13 V 2022 r.) LO XVII w ramach projektu „Poznaj Polskę” rozpoczęliśmy od śniadania w hotelu Solny w Wieliczce, gdzie mieszkaliśmy. Po śniadaniu pojechaliśmy autokarem w kierunku Krakowa. Tam z przewodnikiem zwiedzaliśmy Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, w tym Synagogę i cmentarz Remuh. Następnie udaliśmy się do Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce, gdzie znajduje się Krypta Zasłużonych. Tam obejrzeliśmy sarkofagi m.in. Czesława Miłosza, Jana Długosza i wielu innych wybitnych Polaków. Z kolei ruszyliśmy do odległych o około 50 km Wadowic, gdzie zwiedziliśmy świetnie urządzone „Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszyscy oglądali je z uwagą i zainteresowaniem. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie przed Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której ochrzczony został Karol Wojtyła. Na kościele znajduje się zegar słoneczny, który młody Karol oglądał z okna kuchni swojego domu rodzinnego. Na zegarze widnieje napis: Czas ucieka, wieczność czeka. Na koniec udaliśmy się jeszcze spróbować słynnych wadowickich kremówek. Spacer po Wadowicach był ostatnim punktem naszej trzydniowej wycieczki, którą jej uczestnicy ocenili na niezwykle udaną.


 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII