LO nr XVII
im. A. Osieckiej
we Wrocławiu
ul. Tęczowa 60
53-603 Wrocław
tel: 71 7986740
liceum@lo17.wroc.pl

 
Dziś mamy:  31 / 05 / 2023 Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie- Roman Dmowski
Matematyka

Wyjście do Parku Szczytnickiego i Planetarium

        Naszym pierwszym przystankiem była Hala Stulecia, następnie udaliśmy się w stronę pergoli. W czasie kiedy szliśmy sobie zacienionym chodnikiem usłyszeliśmy charakterystyczną muzykę dobiegającą z ogromnych głośników rozmieszczonych wokół całego ogrodu. Właśnie rozpoczął się pokaz multimedialnej fontanny. Gdy podziwialiśmy podskakujące i opadające w rytm muzyki strumienie wody jedna z naszych pięknych koleżanek dostrzegła obok ławki niewielki "domek" w którym znajdowały się książki. Z własnego doświadczenia wiedzieliśmy że są to skrzynki do bookcrossingu, w których każdy może nieodpłatnie zostawić jakiś bestseller i wziąć inny. Po zakończeniu cudownego widowiska poszliśmy w stronę Parku Sczytnickiego. Szliśmy chwilę deptakiem przez las mijając po drodze pachnące kwiaty oraz niewielką rzeczkę po której pływały kaczki. Naszym kolejnym przystaniem był mostek zakochanych na którym wisiała ogromna ilość kłódek z wyrytymi inicjałami i datą zawieszenia. Następnie udaliśmy się na obrzeża parku. Rozległa zielona łąka zadziwiała swoją ciszą i spokojem. Cudowna Wiktoria Lebiodzik poinformowała nas, że właśnie w tym miejscu odbywają się jej treningi "Quidditcha" - gry sportowej znanej z cyklu powieści o Harrym Potterze oraz, że serdecznie zaprasza wszystkich na otwarte treningi, które odbędą się 3, 10 i 17 czerwca 2017. Odetchnęliśmy chwilę leżakując na trawie, po czym musieliśmy wracać na zbiórkę aby udać się zwartą grupą do Planetarium.  Na koniec wykonaliśmy ostanie ujęcia na tle Iglicy, spakowaliśmy sprzęt i podzieliliśmy się naszymi wrażeniami z innymi grupami.
Ostatnim przystankiem naszej wycieczki było niewielkie Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pani przewodnik Barbara Cader-Sroka zaprowadziła nas do ciemnego pomieszczenia, w którym naprzeciw miejsc siedzących znajdowała się ogromnej wielkości kopuła z projektorem. Siedzieliśmy chwilę w półmroku aby nasze oczy przyzwyczaiły się do ciemności, po czym rozpoczęło się przedstawienie. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy pokaz pod tytułem "Nasłuchiwanie kosmosu". Dowiedzieliśmy się z niego, że możemy czerpać informacje o odległych galaktykach i gwiazdach nie tylko za pomocą wzroku ale również słuchu. Potem udaliśmy się na krótką przerwę, podczas której nasze oczy z powrotem pryzwyczaiły się do światła dziennego. Po około 20 minutach na świeżym powietrzu pan Paweł Preś zaprosił nas ponownie do ciemnego pomieszczenia. Poprowadził on lekcję na temat gwiadz, supernowych i ich składzie oraz powstawaniu. 
Na koniec wycieczki wszyscy się pożegnaliśmy i udaliśmy się w stronę naszych domków na pyszny piątkowy obiadek. Myślę że nikt z nas nie zapomni tego wspaniałego, słonecznego dnia oraz niezwykle ciekawych prezentacji o kosmosie jakich nigdzie indziej byśmy nie doświadczyli.

Marek Kalitan, kl.1A
zdjęcie grupowe: Gabriela Więckowska, kl. 2A 
 
Copyright © 2002-2013 by LO XVII